Grzejniki na podczerwień – jak to działa?

6
4132
zdjęcie poglądowe (materiał partnera - pexels.com)

Urządzenia zaliczające się do ogrzewania na podczerwień i grzejników na podczerwień nie każdemu są znane. Tymczasem warto wiedzieć, jak to naprawdę działa, ponieważ jest to system ogrzewania, który zdobywa coraz większe rzesze fanów i użytkowników. Trudno się dziwić – jego koszty użytkowania mogą być bardzo atrakcyjne w budynkach dobrze ocieplonych, ale przy tym ogrzewanie na podczerwień jest bajecznie proste w montażu, nie wymaga serwisowania, działa przez dziesięciolecia i jest o wiele zdrowsze od tradycyjnych źródeł ciepła. Grzejniki na podczerwień – jak to działa?

 

 

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień działa podobnie jak promienie słoneczne. Ogrzewane są poszczególne obiekty, które znajdują się w zasięgu źródła ciepła, a następnie te obiekty otrzymane ciepło oddają. To decyduje o wyższości podczerwieni nad rozprowadzaniem ciepła poprzez rozgrzane powietrze. 

  • Konkretne urządzenie (w tym przypadku grzejnik na podczerwień) jest źródłem długich fal podczerwonych. 
  • Fala ogrzewa obiekty w swoim zasięgu. Mogą to być podłogi, ściany, poszczególne przedmioty, ale również ludzie. Dzięki temu ciepło odczuwane jest szybko.
  • Zaabsorbowane ciepło jest następnie oddawane do powietrza. W efekcie więcej ciepła kumuluje się w ścianach a mniej ucieka z pomieszczenia wraz z powietrzem. 

Powietrze w pomieszczeniu z grzejnikiem na podczerwień jest lepsze dla mieszkańców. Nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych, jak trudności z oddychaniem, podrażnienia gardła, czy problemy z alergią. Ciepło nie ucieka ku górze, a dzięki temu w powietrzu nie fruwa kurz i roztocza. W związku z tym ogrzewanie na podczerwień jest zdrowsze. To znacząca przewaga grzejnika na podczerwień nad grzejnikiem konwektorowym, który kurz unosi i przypala.

Jak wyglądają grzejniki na podczerwień i gdzie je zamontować?

Grzejniki na podczerwień to zarówno praktyczne urządzenia, jak i ozdoba wnętrza. Płaskie i bardzo eleganckie panele mogą być wykonane z trzech rodzajów materiałów: ceramiki, szkła oraz metalu. Mają różne kolory, ale istnieje także możliwość umieszczenia na nich grafik. Dzięki temu doskonale można je wpasować w określoną przestrzeń i dopasować do określonego stylu. 

Co ciekawe, grzejniki na podczerwień mogą być montowane zarówno w pionie, jak i w poziomie. Można nimi sterować za pomocą zewnętrznego termostatu lub aplikacji. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by grzejniki na podczerwień montować zarówno klasycznie – na ścianach, jak i na suficie, gdzie wyglądają zjawiskowo i kompletnie nie zajmują przestrzeni potrzebnej na dole. 

Koszty ogrzewania na podczerwień – czy to się opłaca?

Gdy istnieje możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej i własnej produkcji prądu – koszty ogrzewania na podczerwień zostaną znacząco ograniczone. Drugim czynnikiem ograniczającym znacznie koszty jest ocieplenie, które we wszystkich budynkach wybudowanych po 2021 roku z zasady jest tak dobre, że można je bez obaw ogrzewać prądem. To samo dotyczy obiektów po termomodernizacji.

Po spełnieniu powyższych warunków koszty użytkowania grzejnika na podczerwień stają się minimalne. Warto wziąć pod uwagę, że oszczędzamy też na montażu, który jest prosty i szybki, a późniejsze użytkowanie grzejnika to kwintesencja nowoczesności i wygody. W związku z tym trzeba przyznać, że ogrzewanie na podczerwień staje się poważnym konkurentem dla klasycznych form ogrzewania kotłem na gaz, węgiel czy biomasę – zarówno pod kątem finansowym, jak i praktycznym.

-/materiał partnera/-wp

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here