Gminne dożynki w Lwówku Śląskim

13
7374

W tym roku tradycyjne święto rolników w gminne Lwówek Śląski organizowane jest nie w jednym z sołectw a w samym mieście.

 

Święto plonów

Dożynki od wieków wpisują się w tradycję ludową. Są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu dla społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. Dożynki to dla rolników, ogrodników, sadowników najważniejsze święto w roku. Jego symbolami są wieńce dożynkowe wykonane z płodów rolnych i chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

Lwówek Śląski – dożynki 2021

W tym roku dożynki gminy Lwówek Śląski odbyły się w sobotę, 4 września na stadionie miejskim. Obchody rozpoczęły się barwnym korowodem dożynkowym, podczas którego mieszkańcy sołectw zaprezentowali wieńce z tegorocznych plonów. Następnie odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna w intencji wszystkich rolników z gminy. Po mszy czas na tradycyjny ceremoniał dożynkowy i zabawę do późnych godzin nocnych.

Wieniec dożynkowy

W tym roku w gminie Lwówek Śląski przygotowano tylko jeden wieniec dożynkowy. Wykonało go sołectwo Kotliska. Pozostałe sołectwa składały przed ołtarzem dary w postaci chleba, owoców, warzyw, czy wina.

 

13 KOMENTARZE

  1. Tak oprócz bananów modne robią się rożnego rodzaju zioła! Tylko te raczej nie będą na ołtarzu bo można mieć”lekki odlot”””””i pewne wczasy ale nie pod gruszą tylko za kratami.

  2. Widać ludziom znudził się kościół stąd mało ludzi bo co to za atrakcja. Nie dziwię się, sama czuję wstyd, że należałam do sekty pedofilskiej kryjącej sprawców.

  3. A marzą Ci się czasy ja stać Cię było na banany z PEWXSU a rolnik i jego dzieci mógły jeść 2 razy do roku odświęta takie na wpółzgnite których ty i tobie podobni już nie chcieli kupić

  4. Wstyd i sromota. Ściągnęli ludzi ze straganami po to żeby mogli handlować po namaszczeniu tj. po godz. 18 : 00 . Osoba odpowiedzialna powinna zaśpiewać sobie ” co ja tutaj robię ” . Naraziliście handlowców na poważne straty finansowe. Po jaki grzyb od czwartku czuwały “Rangersi ” którym płacono 15 zł /rg. Dodatkowa grupa do rozkładania i składania maneli m- też nie robili charytatywnie . I to wszystko łącznie z korytem opłacone z pieniędzy podatników a nie parafii. Większego g…na to już dawno nie było.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here