Gmina Gryfów Śląski została laureatem konkursu „Gmina przyjazna klimatowi”

3
558

Gmina Gryfów Śląski została laureatem konkursu „Gmina przyjazna klimatowi”, przeprowadzonego w ramach projektu „WIKT – Wsparcie działań na rzecz ochrony klimatu w regionie transgranicznym”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

 

 

Realizatorem projektu jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy Oddział we Wrocławiu Zakład Badań Regionalnych, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”, Fundacja Natura Polska oraz niemiecki partner – SAPOS GmbH.

Głównym celem projektu jest wsparcie rozwoju kompetencji instytucji w regionie transgranicznym oraz kreowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony klimatu poprzez wdrożenie akcji na rzecz ochrony klimatu i bioróżnorodności.

Do udziału w w/w projekcie przystąpiły Gminy: Bolesławiec, Bolków, Gryfów Śląski, Lubawka, Męcinka, Paszowice, Siekierczyn, Świerzawa, Szklarska Poręba, Wojcieszów oraz Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

Na terenie w/w Gmin są realizowane:

  • debaty pn.: „ Jak łagodzić skutki zmian klimatu poprzez działania lokalne”,
  • ankietyzacje, które mają na celu poznanie stanu świadomości mieszkańców na temat znaczenia zielonej i niebieskiej infrastruktury w adaptacji do zmian klimatu,
  • działania w ramach zielonej i niebieskiej infrastruktury (nasadzenia drzew i krzewów, zakładanie rabat bylinowo-ziołowych, łąk kwietnych, ogródków deszczowych).

 

 

W Gminie Gryfów Śląski została urządzona rabata bylinowo- ziołowa na skwerze przy kościele św. Jadwigi Śląskiej oraz nasadzone zostały drzewa w liczbie 30 szt., w różnej lokalizacji.

fot.: UGiM Gryfów Śl.

-/Krzysztof Rozenbajger UGiM Gryfów Śląski/-

3 KOMENTARZE

  1. Czekam aż Gryfów zostanie gmina przyjazna obywatelowi. Bo to jakby ważniejsze. Jak obywatel będzie miał dobrze to i o klimat zadba a jak polski węgiel jest sprzedawany za granicę a my mamy palić produktami węglopodobnymi, to klimat nie będzie zadowolony… Obywatel raczej też…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here