Gdzie można kupić tabletkę dzień po bez recepty?

8
881

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Czy w powiecie lwóweckim można kupić tabletkę „dzień po”?

 

Recepta na pigułkę „dzień po”

Jeśli potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną, od teraz możesz ją otrzymać nie tylko od swojego lekarza. Receptę może Ci również wystawić farmaceuta w programie pilotażowym, który trwa do 30 czerwca 2026 r. Wystarczy, że zgłosisz się do apteki, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Tabletka „dzień po” bez recepty

Tabletkę „dzień po” bez recepty lekarskiej, a za to na receptę farmaceutyczną wystawioną przez aptekarza, można kupić w blisko 770 aptekach w kraju. Lista aptek z dostępną antykoncepcją awaryjną jest już dostępna w portalu NFZ, gdzie wyposażono ją w mapę i wyszukiwarkę adresów. Jak zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia wykaz jest aktualizowany codziennie (od poniedziałku do piątku).

Jak kupić tabletkę „dzień po”?

Jak tłumaczy NFZ, jeśli zgłosisz się do apteki i poprosisz o antykoncepcję awaryjną zostaniesz przyjęta w osobnym pomieszczeniu, gdzie odbędziesz rozmowę z farmaceutą – który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Jeśli po przeprowadzonym wywiadzie farmaceuta uzna wydanie leku za uzasadnione i bezpieczne, otrzymasz receptę wystawioną przez farmaceutę i będziesz mogła wykupić lek.

Ile kosztuje antykoncepcja awaryjna?

Tabletki dzień po mają zróżnicowaną cenę w zależności od apteki, w której chcesz dokonać zakupu. EllaOne kosztuje średnio od 50 do 140 zł, a Escapelle od 30 do 60 zł.

Mapa aptek

Na stronie pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach znajduje się interaktywna mapa aptek, które biorą udział w programie. Można na niej sprawdzić, ile w interesującej nas okolicy jest placówek i gdzie się znajdują.

Tabletka dzień po w powiecie lwóweckim

Niestety, zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez NFZ na terenie powiatu lwóweckiego, na dzień 6 czerwca 2024 roku nie ma aptek, w których dostępna byłaby awaryjna antykoncepcja. Najbliższe apteki, to Bolesławiec, Legnica i Bolków i od wczoraj Jelenia Góra.

8 KOMENTARZE

  1. Zero zdziwienia – od razu polityczny i kościelny jad w komentarzach. Anka, nie będziesz decydować czy chcę skorzystać z pigułki, bo to moje prawo. Politycy dali ludziom wybór. Kto chce korzysta, kto nie chce – to się nie udziela. Ty nie chcesz brać pigułki więc nie wpieprzaj się w życie innych.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here