GDDKiA wyjaśnia, co z chodnikiem i co z obwodnicą Chmielenia?

7
1242
zdjęcie poglądowe, źródło GDDKiA

Zbliża się termin kolejnego protestu mieszkańców sołectwa Chmieleń, którzy od lat zabiegają o budowę chodnika w ciągu drogi krajowej nr 30. Głos mieszkańców dotarł do GDDKiA.

 

Domagają się budowy chodnika

Mieszkańcy Chmielenia (gm. Lubomierz) od lat proszą o budowę ciągu pieszego we wsi, w stara-niach wspierają ich samorządowcy, którzy wysyłają oficjalne prośby do zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dotąd GDDKiA wydawała się być głucha na te postula-ty i poza wybudowaniem niewielkiego odcinka chodnika oraz obietnicami, że kiedyś to Chmieleń będzie miał nawet obwodnicę nie widać kontynuacji inwestycji, dlatego zdesperowani mieszkańcy ponownie postanowili wyjść na ulicę. Liczą, iż zarządca drogi uwzględni potrzeby mieszkańców w przyszłorocznym budżecie.

Po raz trzeci zablokują drogę krajową

Na połowę października zapowiadają się poważne utrudnienia na drodze. Blokada drogi zapewne sparaliżuje ruch na krajówce. Organizatorzy protestu zdają sobie dziś sprawę, iż powstałe utrudnienia uderzą w zwykłych kierowców, jednak nie widzą innej alternatywy na poprawę bezpieczeństwa w swojej miejscowości. Liczą, iż skoro do rządzących nie dociera głos mieszkańców to może dotrze głos oburzonych kierowców.

Programie Budowy 100 obwodnic

Ostatnio jest głośno o rządowym programie budowy 100 obwodnic. Na liście znalazło się siedem miejscowości z Dolnego Śląska. Wkrótce powstaną obwodnice: Głogowa w ciągu DK12, Kaczorowa w ciągu DK3, Legnicy w ciągu DK94, Międzyborza w ciągu DK25, Milicza w ciągu DK15, Oławy w ciągu DK94 i Złotego Stoku w ciągu DK46. A co z obwodnicą Chmielenia?

Obwodnica Chmielenia nie została ujęta w Programie Budowy 100 obwodnic. – tłumaczy nam Magda Szumiata z GDDKiA, która dodaje, iż na liście rezerwowej znalazła się natomiast budowa obwodnicy Lubania.

Głos mieszkańców Chmielenia dotarł do GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad widząc desperację mieszkańców obiecuje uwzględnić ich potrzeby:

Informujemy, że z uwagi na to, że do chwili obecnej nie zostały określone ramy czasowe realizacji docelowego obejścia miejscowości w ciągu drogi krajowej nr 30 (DK30), które powinno kompleksowo rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem ruchu w Chmieleniu, niezwłocznie podejmiemy kroki w celu pozyskania środków finansowych na budowę chodników i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. – wyjaśnia Magda Szumiata, która przyznaje, iż na początku lutego br. przeprowadzono inwentaryzację i analizę możliwości wykonania ciągów pieszych w pasie DK30 w Chmieleniu i stwierdzono, że inwestycja wymaga sporych nakładów:

Stwierdzono, że budowa ciągów wiąże się z koniecznością przebudowy i/lub budowy także innych elementów drogi, takich jak między innymi kanalizacja deszczowa i mury oporowe. Po uzyskaniu zgody na realizacji inwestycji i zabezpieczeniu środków na inwestycję, natychmiast przystąpimy do prac projektowych. – dodaje przedstawicielka GDDKiA, która nie precyzuje, kiedy takie prace mogą ruszyć.

Światełko w tunelu, co z protestem?

GDDKiA składa deklaracje budowy chodnika. Czy takie zapewnienia wystarczą mieszkańcom i organizatorom planowanego na październik protestu? O tym dowiemy się już wkrótce.


Protest na drodze krajowej w Chmieleniu

7 KOMENTARZE

  1. Sa jeszcze tez inne miejscowości na trasie od zgorzelca do jeleniej góry, które powinny zostać odciazone. Lepiej kupę kasy przerypac niż zrobić porządny dojazd do gór. Drogi szerokością dla maluchów. Wstyd

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here