GDDKiA obiecuje zainwestować w poprawę bezpieczeństwa na DK30

7
1114

Radny po raz kolejny pisze do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i ta obiecuje podjęcie działań na krajowej „trzydziestce”.

 

Dariusz Penkala jest radnym i jednocześnie sołtysem położonego przy drodze krajowej nr 30 sołectwa Chmieleń. Jest także Prezesem Stowarzyszenia Nasz Chmieleń i współinicjatorem akcji mającej na celu poprawę bezpieczeństwa przy krajówce, gdyż w tej wsi, mimo, że natężenie ruchu na drodze jest bardzo duże, to nie było chodnika. Mieszkańcy, w tym dzieci do sklepu, czy do przystanku autobusowego musieli chodzić poboczem, niekiedy niemal ocierając się o pędzące samochody osobowe, czy ciężarówki.

Niechęć ze strony zarządcy drogi do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na „trzydziestce” kilka lat temu skłonił mieszkańców do organizacji protestu i blokady drogi krajowej. Podczas akcji zbierane były podpisy pod petycją, w której mieszkańcy zwracali się do GDDKiA, by ta dostrzegła ich codzienne zmagania, by jej władze zrozumiały jak matki martwią się o dzieci idące tym wąskim poboczem do szkoły, do autobusu.

czytaj: Potrącenie dziecka na DK30 w Chmieleniu.

Akcja okazała się sukcesem. Zarządca drogi przychylił się do próśb i podjął się budowy chodnika. Jednak jak szybko się podjął zadania, niemal tak samo szybko to się zakończyło. Wybudowanych zostało zaledwie kilkaset metrów ciągu pieszego. To w żadnym wypadku nie zadawalało mieszkańców. Kolejne pisma kierowane przez radnego do GDDKiA nie przynosiły nic poza obietnicami bez sprecyzowania ich w czasie. Stąd też wzięły się kolejne protesty i blokady drogi. Ostatnio pojawiło się światełko w tunelu.

W kwietniu br. radny Dariusz Penkala otrzymał odpowiedzi na kolejne pisma monitujące.

„Chciałbym zapewnić, że poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego to jedno z naszych priorytetowych działań. Obecnie realizujemy rządowy Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 (PBID). Podejmowane w ramach Programu działania są ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. W ramach PBID realizujemy m.in. budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, kładek dla pieszych, montaż znaków drogowych, likwidację punktów kolizyjnych, poprawę parametrów użytkowych jezdni, montaż efektownego oświetlenia lub doświetlenie szczególnie niebezpiecznych miejsc. PBID jest pierwszym samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę.” – tłumaczy Grzegorz Dziedzina pełniący obowiązki Zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, który dziękuje także panu radnemu, za zaangażowanie w sprawę poprawy infrastruktury drogowej.

czytaj: Zderzenie dwóch samochodów ciężarowych na DK30

Jak zapewnia w piśmie do radnego zastępca dyrektora GDDKiA to właśnie w ramach PBID w ciągu drogi krajowej nr 30 będzie realizowane zadanie w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych w miejscowości Chmieleń.

„W zakresie tego zadania planujemy wykonanie oświetlenia dedykowanego wraz z wykonaniem odcinka chodnika po stronie prawej w ciągu drogi krajowej nr 30.” – zapewnia dyrektor Grzegorz Dziedzina.

Również w kwietniu pan radny otrzymał odpowiedź na wniosek o budowę sygnalizacji świetlanej na przejściach dla pieszych w Chmieleniu z GDDKiA oddziału we Wrocławiu. W tej pani Lidia Markowska Dyrektor Oddziału zapewnia, iż w latach 2023 – 2024 na drodze krajowej nr 30 w miejscowości Chmieleń wykonane zostanie oświetlone przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną oraz wykonane zostaną bezpieczne dojścia do przejść dla pieszych.

W ramach Programu zaplanowano realizację zadań:

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych na drodze krajowej nr 30 w miejscowości Chmieleń”. Zadanie polegać będzie m.in. na budowie sygnalizacji wzbudzanej, oświetlenia dedykowanego oraz chodników stanowiących dojście do przejścia dla pieszych w km 47+363.
,,Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych na drodze krajowej nr 30 w miejscowości Chmieleń”. Zadanie polegać będzie m.in. na budowanie oświetlenia dedykowanego oraz budowie dojścia do przejścia o długości ok. 45m w km 46+260.
,,Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych na drodze krajowej nr 30 w obrębie skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 361 i drogą krajową nr 30”. Zadanie polegać będzie m.in. na budowie oświetlenia dedykowanego ze strefami przejściowymi w km 49+600.” – wyjaśnia pani dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Radny Dariusz Penkala w rozmowie z Lwówecki.info wspomina, iż kilka tygodni temu brał udział w posiedzeniu komisji parlamentarnej, której przewodniczyła poseł Zofia Czernow, która to, jako parlamentarzystka od samego początku wspiera mieszkańców Chmielenia w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa w ich sołectwie. Podczas tego posiedzenia padła obietnica ze strony GDDKiA, iż w 2023 roku rozpocznie się zadanie polegające na dokończeniu budowy chodnika w sołectwie Chmieleń.

Nie pozostaje nic, jak tylko trzymać kciuki i wierzyć, że GDDKiA wywiąże się z zapewnień.

7 KOMENTARZE

  1. 30 lat wolnej polski, środek europy i nie ma na chodnik, nie marząc już nawet o obwodnicy. Wasze podatki już beneficjenci socjali przejedli, a na infrastrukturę pieniędzy brak. Szkoda się dokładać w podatkach do tego polskiego syfu

  2. Gddkia ma wszystko gdzieś, ja już kilka pism wysłałem do nich i ciągle te same opowieści dziwnej treści. Obywatela w tym kraju się nie szanuje i tyle – płać podatki i zamknij buzię.
    Ten kraj to jedno wielkie ….

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here