Fundacja Batorego krytykuje rząd i zachęca do udziału w wyborach

36
868

Zarząd Fundacji i jej eksperci uważają, że ustawodawca nie zapewnił równych szans wszystkim kandydatom. „Tylko obywatelki i obywatele mogą zażegnać obecny kryzys”

 

Stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich 28 czerwca

Odmawiając ogłoszenia stanu klęski żywiołowej i próbując zorganizować wybory 10 maja 2020 roku w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego – w sposób całkowicie sprzeczny z podstawowymi standardami konstytucyjnymi i demokratycznym – rząd i większość sejmowa doprowadziły do bezprecedensowego kryzysu państwa i instytucji demokratycznych. Efektem ich działań było pozbawienie obywateli i obywatelek możliwości realizacji czynnego prawa wyborczego, chaos prawny i polityczny oraz dezorganizacja procedury wyboru prezydenta jako najwyższego przedstawiciela państwa i gwaranta ciągłości władzy państwowej. Naruszone zostały podstawowe standardy demokratycznego państwa prawa, podważone zostało zaufanie obywateli do procedur i instytucji demokratycznych.

Tylko obywatelki i obywatele mogą zażegnać obecny kryzys. Dlatego uważamy, że przeprowadzenie wyborów 28 czerwca 2020 roku może stać się szansą na przywrócenie ładu konstytucyjnego w Polsce.

Zaplanowane wybory nie są pozbawione wad, w tym wad prawnych. Ustawodawca nie zapewnił równych szans wszystkim kandydatom. Kandydat popierany przez partię rządzącą korzysta z ogromnych zasobów państwa, a w szczególności z faktycznie prowadzącej jego kampanię telewizji publicznej. Wykorzystując uprawnienia związane z trwającą wciąż epidemią organy administracji rządowej zachowują możliwość ingerencji w proces wyborczy. Wciąż nie ma pewności, czy z powodu epidemii wszyscy wyborcy, zwłaszcza ci mieszkający za granicą, będą mogli wziąć udział w głosowaniu.

Mimo to zachęcamy obywateli do udziału w wyborach i oddania głosu w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Prawdziwą stawką nie jest wybór konkretnego kandydata, lecz dalszy los demokracji i rządów prawa w Polsce. Wszyscy działamy obecnie – nie ze swojej winy – w stanie wyższej konstytucyjnej konieczności. Rezygnacja z udziału w wyborach byłaby równoznaczna z rezygnacją z decydowania o przyszłości Polski i z szansy na przywrócenie praworządności. Uważamy, że na taką rezygnację nie możemy sobie teraz pozwolić.

Obecny kryzys konstytucyjny podważa zaufanie obywateli do podstawowej instytucji demokracji, jaką są wybory powszechne. Istotne mechanizmy i instytucje mające stać na straży uczciwości procesu wyborczego zawiodły. Tym ważniejsze jest więc, aby organizacja i przebieg wyborów zostały objęte ścisłym nadzorem obywatelek i obywateli. Zachęcamy organizacje społeczne i środowiska demokratyczne do obserwowania procesu wyborczego i reagowania wówczas, gdy elementarne standardy demokratyczne w procesie tym nie są respektowane. Jednocześnie oczekujemy, że władze zapewnią warunki nie zagrażające zdrowiu uczestników wyborów.

Przesyłane do mediów stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich 28 czerwca 2020 podpisane zostało przez Zarząd Fundacji Batorego oraz członków Zespołu Ekspertów Prawnych i Zespołu Ekspertów Wyborczych.

Zarząd Fundacji im. Stefana Batorego:

Edwin Bendyk, Mikołaj Cześnik, Anna Materska-Sosnowska, Aleksander Smolar

Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego:

dr hab. Piotr Bogdanowicz, Katedra Prawa Europejskiego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Łukasz Bojarski, prezes zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRiS, były członek Krajowej Rady Sądownictwa, Jacek Czaja, prezes Towarzystwa Prawniczego w Lublinie, były wiceminister sprawiedliwości, dr hab. Monika Florczak-Wątor, profesor w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jarosław Gwizdak, prawnik, działacz społeczny, członek Zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS, dr Wojciech Jasiński, adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego Uniwersytetu Wrocławskiego, Magdalena Mierzewska-Krzyżanowska, radca prawny, pracowała jako prawnik w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, a także w latach 1993 – 1998 jako prawnik w Sekretariacie Europejskiej Komisji Praw Człowieka, dr hab. Marcin Matczak, profesor w Katedrze Filozofii Prawa i Nauki o Państwie Uniwersytetu Warszawskiego, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp. k., dr hab. Tomasz Pietrzykowski, profesor w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Anna Śledzińska-Simon, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Tomasz Zalasiński, członek zarządu Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp.k., prof. dr hab. Fryderyk Zoll, Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Uniwersytetu w Osnabrück

Zespół Ekspertów Wyborczych Fundacji im. Stefana Batorego:

dr hab. Mikołaj Cześnik, profesor Uniwersytetu SWPS, Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych SWPS, dr hab. Jarosław Flis, Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Adam Gendźwiłł, adiunkt w Zakładzie Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Jacek Haman, Zakład Statystyki, Demografii i Socjologii Matematycznej, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Anna Materska-Sosnowska, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Bartłomiej Nowotarski, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Katedra Filozofii i Historii Gospodarczej, prof. dr hab. Jacek Raciborski, Zakład Socjologii Polityki, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Fundacji im. Stefana Batorego

36 KOMENTARZE

 1. A który PO-wiec nie krytykuje, rządziliście 9-lat Polskę byście sprzedali ,dla rodzin nic nie dawali, gdzie szły pieniądze z podatków za ich czasów.

 2. Kolejny ograniczony rozum.. szły na inwestycje np drogi których w tamtym czasie budowało się znacznie więcej.Podatki szły na bieżące wydatki i inwestycje długoterminowe. Pieniądze dla rodzin powinny iść w których rodzice pracuj ! A nie kombinują jak na koszt Państwa pasożytować.
  A co do rozkradania to PiS jest w tym najlepszy, czkawką będzie nam się jeszcze długo po tych złodziejach odbijać.

 3. Cała ta fundacja to komuszki i potomki komuszków im zależy tylko na korytach i bezkarności, aby dalej można było kraść w majestacie prawa no i jak to już jeden powiedział “żeby było tak jak było” Idźcie Polacy na wybory i głosujcie na Pana Dudę bo tylko on jest w stanie zadbać o polskie interesy a cała reszta to sami karierowicze którym nie zależy nawzajem Polsce oni lubią być tylko klepani po pleckach.

 4. Jakoś nie przypominam sobie, żeby Fundacja Batorego, założona zresztą przez niejakiego Sorosa, z równą troską zajmowała się podwyższaniem wieku emerytalnego w Polsce za rządów partii pana Trzaskowskiego, czy likwidacją OFE. Gdzie byli ci państwo, kiedy policja strzelała do górników na Śląsku, kiedy kibice byli prześladowani za krytykę rządów Tuska, gdy policja pacyfikowała pokojowe demonstracje z okazji 11 Listopada, kiedy policja i prokuratura wkroczyły do redakcji czasopisma WPROST.
  Zagrożenie dla demokracji widzą wtedy, kiedy naród wybiera SWOICH przedstawicieli, a nie tych, których oni bY chcieli widzieć na najwyższych stanowiskach w państwie.
  Demokracja, według tych państwa, jest wtedy, kiedy naród wybiera przez nich wskazanych. Kiedy wybór jest inny, rozpoczyna się lament o końcu demokracji i zagrożeniach swobód obywatelskich.
  Wracając do wyborów 10 maja. Gdyby Kidawa-Błońska miała wysokie notowania w sondażach parliby do wyborów bez względu na epidemię. Ale chodziło o wywołanie poczucia zagrożenia i strachu i wymianę kandydata. Tak się też stało. Obrońcy Konstytucji nagięli tę ustawę, by wymienić nieudolną MKB (skąd oni biorą te kadry) na RT. Gdzie podziali się obrońcy Konstytucji, przecież została ewidentnie złamana. Ta ustawa najwyższego rzędu nie przewiduje takiej sytuacji, że zmieniamy sobie zawodnika w trakcie wyścigu.
  Na koniec jeszcze jedna uwaga. Politycy tzw. Koalicji Obywatelskiej wykazali się niebywała hipokryzją. Mówili o kopertach śmierci, listonoszach roznoszących wirusa. Pamiętacie? Teraz w trakcie zbiórki podpisów pod poparciem śmiercionośne listy jakoś im nie straszne.
  Ja ty ludziom nie ufam za grosz. Zbyt dobrze pamiętam, jak wyglądała Polska pod ich rządami.
  Pójdę na wybory, żeby oddać głos na Andrzeja Dudę.

  • Taka twoja decyzja. Na szczęście nie wszystkim pasuje prezydent Adrian sługus prezesa od chamskiej hołoty.
   A co do terminu 10 maja to wybory forsowane na takich zasadach byłyby przecież niezgodne z konstytucją czyli my Polacy zafundowaliśmy sobie sami nielegalne wybory. Skończyło się na kartach (70 milionów złotych podatników-Polaków poszło na przemiał. Jak to za rządów każdej mafii nikt nie poniósł odpowiedzialności.
   Na szczęście nie wszystkim pasuje prezydent Adrian sługus prezesa mafii od chamskiej hołoty.

   • Karty poszły na przemiał, bo zamiast Kidawy trzeba było wstawić Trzaskowskiego. Proste. Do Internetu przeciekły wzory kart przygotowanych na okoliczność majowych wyborów. Nie ma na nich dokładnej daty, jest tylko rok 2020. Czyli można by ich użyć ponownie w nadchodzących czerwcowych wyborach. Podziękujmy Platformie żartobliwie zwanej Obywatelską, że trzeba drukować nowe karty.

    • Człowieku co ty piszesz ????? już bardziej kompromitującej ciebie samego argumentacji nie mogłeś popełnić. Jeszcze raz przeczytaj to co sam napisałeś. Człowieku co ty piszesz ?????
     Karty przeciekły do internetu ????? Kto za ten bardak odpowiada ? Na Allegro można było kupić karty wyborcze, na których była pieczątka instytucji, która nie istnieje ! ? To takich wyborów chciałeś ? Tak ma wyglądać święto demokracji w naszej ojczyźnie ?
     W takim razie po co w ogóle jakieś wybory. Karty imblanco i mafia prezesa je wypełni.

    • Karty były nieważne – nie spełniały standardów PKW .

     Rząd sam je wydrukował chociaż później i tak nie można było ich użyć .
     To jak wydrukowanie pieniądza na drukarce i mówienie że można nim płacić.

 5. Banda pisowkich trolli jest nawet tu obecna. Ma wielka nadzieje, ze tem długopis Kaczyńskiego przegra i skończy się czas bezprawia, chamstwa, obłudy i rozdawnictwa. Szkoda tylko ze nie znalazł się jeszcze taki co wygoni z kościołów i pogoni do roboty. Posadki to dopiero posłowie i wierni wyznawcy i ich pociotki maja zaczynajac od najniższych powiatowych posadek do spółek skarbu państwa.

 6. Fundacja Batorego została założona w Polsce 1989 roku przez George’a Sorosa. Co znamienne, była pierwszą fundacją pozarządową, jaka została zarejestrowana w III Rzeczypospolitej. Znana jest z promowania lewicowych poglądów i multikulturalizmu. Nic zresztą dziwnego, biorąc pod uwagę postać jej fundatora…

 7. Precz z demokracją opartą na politykach i partiach politycznych!!!
  Te ostatnie to zorganizowane grupy przestępcze, a absolutnie wszyscy politycy – od lewa do prawa – to [autocenzura], [autocenzura] i [autocenzura] oraz [autocenzura].
  Należy ich wszystkich postawić pod murem, a władze oddać w ręce bezpartyjnych naukowców, fachowców i ekspertów.
  Wszelkie wojny, nędza, głód i niesprawiedliwości społeczne to zasługa polityków i partii politycznych.

 8. Mam nadzieję że Pisiory poplyna do szamba razem ze swoim pseldo prezydentem andrzejem duda zasłużył na małe litery w imieniu i nazwisku ponieważ jest mały jak jego prezes.A Ci którzy sprzedali kraj za 500+ I 13 emeryturę to ludzie którzy nie potrafią zarobić na własne dzieci i samodzielnie radzić sobie w życiu. Obojętnie kto będzie prezydentem na pewno lepszy od dudy.Pozdrawiam ws takich pisowcow i do zobaczenia przy urnach

 9. Ukradli nam fundusze emerytalne okroili zasek pogrzebowy podnieśli wiek emerytalny zruinowali zakłady o podwyżkach mowy nie było-tak rządziło PO. Na domiar tego wykorzystali śmierć prezydenta żeby przejąć wladze-ochyda!

  • PO miało władzę w 2012 ……. Proszę nie zmieniać historii.
   Poza tym oskarżaliśmy PO o słabą gospodarkę w latach 2008 -2013 – kryzys finansowy
   teraz będziemy oskarżać PIS o kryzys korona wirusa 2020 i kolejne lata ?????????????????????????????????????????

 10. do On wam to tylko dawać ,dawać i jeszcze raz dawać najlepiej leżeć do góry brzuchem i brać garściami ktoś bardzo dobrze napisał PiS jest dobry dla nierobów .Niech Ci PiS podwyższy zasiłek pogrzebowy i odbuduje zakłady tylko kto będzie w nich pracował.Duda aby wygrać musi obiecać 1000zł na każde dziecko to na pewno chory na pieniądze naród da mu swoje poparcie bo 500 to już jest za mało.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here