Finansowe wsparcie dla tych, którzy pomagali uchodźcom

6
732

To, co zrobili wymagało odważnych decyzji, szybkiego działania i sporych nakładów finansowych. Nikt wówczas nie zastanawiał się, czy te nakłady ktoś zwróci, czy ktoś da na to pieniądze. Setki, tysiące Polek i Polaków oraz liczne organizacje i szefowie jednostek samorządowych robili to, bo wiedzieli, że w tej sytuacji, w której po 24 lutego znaleźli się obywatele Ukrainy tak trzeba. Nieśli pomoc na różne sposoby. Z dnia na dzień powstawały miejsca, w których uchodźcy znajdowali dach nad głową, gdzie mogli schronić się i zadbać o swoje bezpieczeństwo, bezpieczeństwo swoich rodzin, dzieci, gdzie mogli zjeść, umyć się, wyspać …

 

W śród liderów, którzy przyjęli najwięcej uchodźców w powiecie lwóweckim znalazła się szkoła w Rakowicach Wielkich, Fundacja św. Krzysztofa w Lwówku Śląskim, DPS Mirsk, czy Pałac Brunów. Podmioty, które świadczyły pomoc w ramach współpracy z Powiatem Lwóweckim z czasem otrzymały finansowe wsparcie.

To przyznawane było za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Udzielano go na podstawie ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa poinformowały władze Powiatu. Pierwsze umowy zawarto w kwietniu. Wysokość wsparcia była zróżnicowana, bo zależała też od wielu czynników.

W przypadku DPS-u w Mirsku zakres usługi obejmował zakwaterowanie łącznie z wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalno- bytowej dla osób przybyłych z terytorium Ukrainy od dnia 07 marca 2022r. do dnia 11 marca 2022r. Za to zawarto umowę na wynagrodzenie w wysokości 60,00 zł. brutto za jedną osobę na dobę.

W przypadku Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich zakres usługi obejmował zakwaterowanie łącznie z wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalno- bytowej dla osób przybyłych z terytorium Ukrainy od dnia 27 lutego 2022r. do dnia 11 marca 2022 r. Za to zawarto umowę na wynagrodzenie w wysokości 80,00 zł. brutto za jedną osobę na dobę.

W przypadku Fundacja św. Krzysztofa w Lwówku Śląskim zakres usługi obejmował zakwaterowanie łącznie z wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalno- bytowej dla osób przybyłych z terytorium Ukrainy od dnia 25 lutego 2022r. do dnia 11 marca 2022r. Za to zawarto umowę na wynagrodzenie w wysokości 80,00 zł. brutto za jedną osobę na dobę.

W przypadku Pałacu Brunów w Brunowie zakres usługi obejmował zakwaterowanie łącznie z wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalno- bytowej dla osób przybyłych z terytorium Ukrainy od dnia 25 lutego 2022 r. do dnia 11 marca 2022 r. Za to zawarto umowę na wynagrodzenie w wysokości 120,00 zł. brutto za jedną osobę na dobę.

6 KOMENTARZE

    • Nasłuchałeś się propagandy że niby Oni walczą za nas. My nie jesteśmy stroną konfliktu . Pewnie by chcieli abyśmy się dołączyli ale my jesteśmy w innej bajce .

  1. Szansa dla ruskich – niech każdy sobie rzepkę skrobie. Nie propaganda – poczytaj historię, posłuchaj putina. Te kacapy naprawdę nie wiedzą, gdzie są ich granice. Chcesz ruskiej swobody – jedź do nich.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here