Festyn w Lwówku Śląskim

5
2976

Wydarzenie skierowane jest głownie do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu lwóweckiego, ale wśród odwiedzających stoiska nie zabrakło także dorosłych.

 

 

W związku z prowadzoną akcją prewencyjno- edukacyjną pn. „Bezpieczna droga do szkoły”, funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu organizują festyny profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży, a także mając na uwadze bezpieczeństwo osób starszych skierowane również do seniorów.

W 2023 r. do współpracy przy organizacji wydarzenia została zaproszona Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim, dzięki czemu w piątkowe przedpołudnie 22 września na lwóweckim rynku pojawiły się stoiska, na których funkcjonariusze prezentowali najnowszy sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy.

 

 

– „Edukacja dzieci z zakresu bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest bardzo ważna. Szczególnie jest to istotne na początku roku szkolnego, kiedy po okresie beztroski i roztargnienia dzieci wracając do szkół, przemierzają, pełną zagrożeń, drogę.” – przypomina sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Do wspólnej nauki poprzez zabawę zostały zaproszone dzieci ze wszystkich szkół i przedszkoli z powiatu lwóweckiego. Swoje przybycie potwierdziły m.in. SP 1 z Lwówka Śl., SP 2 Lwówek Śl., SP Płóczki Górne, ZS z Wlenia, czy Master’s Academy.

Podczas imprezy zaprezentowane zostały stoiska Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komisariatu Wodnego z łodzią i skuterem wodnym, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji posiadającego na wyposażeniu m.in. robota do wyszukiwania materiałów wybuchowych, Oddziałów Prewencji Policji z prezentacją okratowanego busa, zestawu tzw. „żółwia”. Oprócz policjantów na stoiskach mogliśmy spotkać także funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, czy Straży Miejskiej z Lwówka Śląskiego. Wydarzenie wspierali także uczniowie z klas mundurowych z Zespołu Szkół w Lubomierzu oraz z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

 

 

Festyn w Lwówku Śląskim swoją obecnością zaszczycił Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

– Chcemy dziś rozmawiać o bezpieczeństwie, będą również pokazy i tu chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim służbom zaangażowanym w akcję. Będziemy uczyć jak zachowywać się żeby bezpiecznie dojść do szkoły? Jak zachowywać się kiedy różnego rodzaju niebezpieczeństwa czyhają, na przykład w przypadku pożaru w przypadku, zagrożeń chociażby omdleń … – wskazywał Pan Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który podkreślał, iż to czego dzieci nauczą się dziś zaprocentuje w przyszłości.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach programu Bezpieczny Dolnoślązak, z którym władze Województwa oraz służby mundurowe odwiedziły już wiele dolnośląskich miasteczek, wsi i szkół.

– Dedykujemy te programy nie tylko dzieciom ale też młodzieży i seniorom, bo to jest cały cykl mający na celu uświadomienie potrzeby bezpiecznego zachowania się – dodawał Pan Cezary Przybylski.

– Jestem dumny, iż na naszej lwóweckiej ziemi możemy organizować tak wspaniałe wydarzenie. Dla nas tutaj zgromadzonych Państwa bezpieczeństwo, dzieci bezpieczeństwo jest priorytetem. – mówił komisarz Wojciech Pawluk Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim, który specjalnie na tę okazję ułożył i odczytał wiersz o bezpieczeństwie oczywiście.

Drogie dzieci, przedszkolaki i uczniowie,
niechaj każde z Was się dowie,
jak do szkoły iść bezpiecznie,
pamiętajcie o tym wiecznie.

Dziś przy wspaniałej zabawie,
prosto, jak kawa na ławie,
powiemy jak przejść przez pasy,
by dotrzeć do swojej klasy.

Również wlejemy dziś w Wasze głowy,
jak pokonać groźny przejazd kolejowy,
jak zachować się gdy zaczepia obca osoba,
która w dłoni swej pyszne słodycze chowa,
co zrobić gdy za długo czekamy,
po lekcjach na spóźniające mamy,
jak wzorowo w autobusie podróżować,
co by kierowcy wciąż nie stresować,
jak bezpiecznie się poruszać na rowerze oraz hulajnodze,
czy jechać poboczem, chodnikiem, czy bardzo ruchliwej drodze.

O tym wszystkim opowiedzą,
fachowcy z ogromną wiedzą,
niemal z całego Dolnego Śląska,
jak widać grupa ta nie jest wąska.

Są tu prewencjusze z Wojewódzkiej Komendy:
Madzia, Paweł, Marcin – ludzie Komendanta Kurendy.
Policjanci dolnośląskich Komend Powiatowych
i uczniowie dzielnych klas, oczywiście mundurowych,
Komendanci Straży Miejskiej i Straży Ochrony Kolei,
każdy z nich swą wiedzą chętnie się podzieli.

Mało tego, są tu nawet antyterroryści.
Komisariaty Wodne – oni chyba są najbardziej czyści.

Komisarz lew dziś będzie Was trenować,
on nie gryzie, nie macie co się stresować.

Wiecie dlaczego dziś się tu spotykamy?
To jest proste, wszystkie dzieci bardzo Was kochamy.
Dla Nas Wasze bezpieczeństwo zawsze najważniejsze,
a więc chłońcie wiedzę, a życie będzie piękniejsze.

W wydarzeniu udział wzięli także lwóweccy seniorzy oraz wspierający nie tylko festyny, ale również wszelkie działania na rzecz bezpieczeństwa motocykliści ze Stowarzyszenia Motocyklistów Leopolis Bikers z Lwówka Śląskiego.


5 KOMENTARZE

  1. Jakby nie byłoby kostki brukowej to narzekała byś,że błoto, jakby była polna droga narzekała byś,że za dużo kamieni, niesamowite jaki jest ten polski naród bardzo nieszczęśliwy. Rynek jest taki jaki powinien być,a jak Tobie brakuje przyrody to dwie minuty drogi i są kompleksy leśne, problem jakby to był Nowy York

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here