Fala ASF w powiecie lwóweckim

0
3402
boar dzik
zdjęcie poglądowe (pixabay)

Przedwczoraj informowaliśmy, iż o potwierdzeniu ASF u dwóch padłych dzików znalezionych kolo Orłowic w gminie Mirsk. Wczoraj Powiatowy Lekarz Weterynarii przekazał informację o kolejnych dwóch przypadkach.

 

 

Afrykański pomór świń jest wirusową chorobą, która atakuje dziki i świnie domowe. Jest znany ze swojej wyjątkowo wysokiej zaraźliwości i znacznego ryzyka dla gospodarki zwierzęcej. Przenoszony jest głównie przez kontakt bezpośredni z zakażonymi dzikami lub poprzez produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, wędliny czy ubrania zanieczyszczone wirusem ASF. Choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi, ale ma znaczny wpływ na przemysł wieprzowiny, powodując straty gospodarcze i handlowe. Jest to również poważne zagrożenie dla dzikiej przyrody, ponieważ dziki stanowią ważną część ekosystemu i mają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej.

 

 

W dniu 7 września 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim potwierdził otrzymanie z laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wyników dodatnich badania 2 próbek w kierunku ASF, które są wynikami ostatecznymi.

Próbki te zostały pobrane od padłych dzików obwodzie łowieckim nr 63, Koła Łowickiego Wieniec, w pobliżu miejscowości Orłowice.

To kolejne przypadki odnotowane w pobliżu Orłowic.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here