Episkopat o wodzie święconej i przyjmowaniu komunii przy zagrożeniu koronawirusem

5
2051

W najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel – Andrianik.

Biskupi apelują o zwiększoną ostrożność w czasie praktyk religijnych i wydają specjalny komunikat.

 

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

 

-/ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku /-

5 KOMENTARZE

 1. Niesamowita łaska… Koronawirus zabija? Niech się sami hipokryci przyznają ile ludzi wymordowali podczas krucjat i inkwizycji!!! Znanych, szanowanych i mających poważanie w społeczeństwie…

  • Racja!!!
   Coronavirus? A co z zarazą umysłową zalęgłą gdzieś na Bliskim Wschodzie i rozsiewaną do tej pory? kościół katolicki wymordował w średniowieczu wielu inteligentnych mężczyzn i pięknych kobiet (…a bo to czarownica!). Inteligencja i uroda u człowieka jest często uwarunkowana genetycznie, a więc można śmiało powiedzieć, że czarne pasożyty przyczyniły się do genetycznej degrengolady ludzkości. Coś to mało inteligentnych rodaków…. wyborcy pisu.

   • Hola, hola. Prosze tu nie podpinac wszstkich do wielkiego kwantyfilatora. Jestem wyborcem PiSu ale do kosciola nie chodze od X lat. Nie ma idealnej partii ale PiS to przynajmniej patrioci i nie daja sie UE i Niemcom manipuliwac. Maja u mnie szacun i przez to moj glos pozdrawiam, nie dajmy sie Coronie 😉

 2. .sai – patrioci nie kradną Twoich pieniędzy. Gdyby nie UE to dalej to byśmy byli dalej w ciemnej D, kasa z Uni płynie to jest cacy, ktoś chce żebyśmy postępowali jak cywilizowany kraj to już nie.
  Do redaktorów tego śmiesznego portalu, zaczynacie przypominać trochę telewizję reżimową, info z kościoła umieścić na stronie bez problemu, ale np informacji o wizycie Kosiniaka- Kamysza zabrakło. Rzetelność tyle co w kościele sprawiedliwości.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here