50-lecie pracy twórczej Dariusza Milińskiego

3
1905
fot. UMJG

Niepokorna dusza, nietuzinkowy artysta, zbieracz domów – tak o Dariuszu Milińskim powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

 

W piątek, 17 stycznia w Biurze Wystaw Artystycznych zainaugurowano wystawę z okazji 50-lecia pracy twórczej artysty z Pławnej Dolnej.

Jedno o Dariuszu Milińskim można napisać bez żadnej obawy – drugiego człowieka, który tak udanie łączyłby talent, spontaniczność, wrażliwość, życiowy wigor, swobodę, charytatywność, umiejętność znalezienia się w każdej sytuacji, talent biznesowy, a przy tym absolutnie nieporównywalny z nikim innym, bezpretensjonalny styl bycia – po prostu nie ma – napisał prezydent Jerzy Łużniak na oficjalnym profilu na facebooku. Zdradził też, że pasją Dariusza Milińskiego jest… zbieranie domów. – Jest zbieraczem domów niezwykłych, przysłupowo szachulcowych, będących majątkiem historii Pogórza Izerskiego. Ile tych domów uratował, składając jeden z kawałków kilku – nawet on sam pewnie nie wie. Wiele ich było – dodał J. Łużniak przypominając jednocześnie, że artysta z Pławnej jakiś czas temu zbudował… Arkę Noego.

fot.: UMJG
fot.: UMJG

Na wernisaż wystawy z okazji 50-lecia pracy twórczej Dariusza Milińskiego przyszło wiele osób ze świata kultury. Były gratulacje dla artysty, liczne słowa uznania.

Wystawa z okazji 50-lecia działalności twórczej realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra. Można ją oglądać do 8 lutego 2020 roku.

Wystawa składa się z prac malarskich i rzeźbiarskich.

fot.: UMJG
fot.: UMJG

Henryk Waniek pisze: Miliński jest poetą, który zamiast pisać, maluje. Ale poezja to jest byt falujący. Jego fale niosły Milińskiego cierpliwie, aż stał się wielkim poetą. Malującym. Wręcz nie ma go z kim porównać. Świat, jaki przedstawia, jest (jak u Leśmiana, który malować nie potrafił) niby baśniowy. Sklecony ze wszystkiego, co najlepsze – w nim, w nas, w świecie.

Dariusz Miliński urodził się w 1957 w Cieplicach, od lat mieszka w Pławnej koło Lubomierza. Jego obrazy to głównie portrety ludzi, utrzymane w stylistyce quasi-realistycznej, po części bajkowe, osadzone w wiejskim krajobrazie. Artysta bywa porównywany do prac Boscha i Breugla. – Miliński ma na koncie ponad dwieście wystaw indywidualnych, w kraju i za granicą, m.in. w prestiżowej galerii „1756” w Chicago – informuje Biuro Wystaw Artystycznych.

Dariusz Miliński jest założycielem grupy artystycznej „Pławna 9”. Twórcą Zamku Legend Śląskich, Grodu Rycerskiego, Muzeum Przesiedleńców oraz Arki Noego. Niestrudzony animator kultury.

-/ UMJG /red. /-

3 KOMENTARZE

  1. I’ve always liked Dariusz Miliński’s paintings and think that apart from being very original ,they’re full of colour,meaning and convey Polish reality so wellIs there any poetry?..YES ,it’s full of poetry of the top shelf

    • It’s a piece of bullsh*t what you write & you don’t know the truth. How many times have you been offended by him? And cheated? Have you heard his swear words? Hardly everyone of the local people likes him as I’ve heard.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here