Egzotyczne wakacje w Meksyku

0
731

Turkusowa woda, piaszczyste białe plaże, gorące słońce i dziedzictwo Majów ukryte w dżunglach – brzmi jak idealny kierunek na wakacje! Mowa oczywiście o półwyspie Jukatan, miejscu popularnym wśród turystów. Jukatan ma w sobie wszystko, czego potrzeba: luksusowe hotele, przepiękne krajobrazy, pyszną, lokalną kuchnię, ciekawe miejsca na wycieczki i jedne z najlepszych plaż na świecie. Dlaczego warto spędzić tam wakacje? Komu spodoba się urlop w Meksyku?

 

 

Dla kogo są wakacje na Jukatanie?

Egzotyczne wakacje na półwyspie Jukatan to idealny pomysł na podróż poślubną lub wakacje we dwoje. Kierunek ten spodoba się miłośnikom plażowania i uprawiania sportów wodnych – na Jukatanie istnieje wiele możliwości na spędzenie czasu na snorkelingu czy nurkowaniu na otwartym morzu. W Cancun można także wziąć udział w rejsie łodzią z przeszklonym dnem i w ten sposób podziwiać bogactwo podwodnego świata. Jukatan jest również rajem dla osób lubiących przygodę, odkrywanie nowych miejsc i poznawanie historii i kultury. Półwysep był jednym z ważniejszych miejsc cywilizacji Majów, po której pozostało tu wiele śladów, w tym ruiny Chichén Itzá, Uxmal i w Tulum. Wycieczka na Jukatan to także dobry pomysł dla rodzin z dziećmi oraz dla tych, którzy marzą o tym, by wybrać się na wakacje poza Europę. Ta część Meksyku uchodzi za bezpieczną i przyjazną turystom, a sam półwysep posiada dobrą infrastrukturę turystyczną i komunikację miejską. Jeśli chodzi o formalności wjazdowe, Polakom wystarczy paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. W wysokim sezonie do Cancun, głównego miasta Jukatanu, można dostać się bezpośrednim lotem czarterowym z Warszawy lub wybrać lot przesiadkowy rejsowymi liniami lotniczymi – połączenia są niemal codziennie!

Kiedy jechać na Jukatan?

Półwysep Jukatan leży w strefie klimatu tropikalnego, dzięki czemu można tam podróżować niemal przez cały rok i cieszyć się gorącym słońcem. Występują tu dwie pory roku, sucha (od listopada do kwietnia) i deszczowa (od maja do października). Generalnie, najlepszym czasem na wakacje jest pora sucha: temperatury wahają się od 24°C do 30°C, dni są słoneczne, noce nieco chłodniejsze, a temperatura wody jest zbliżona do temperatury powietrza. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to wysoki sezon turystyczny, co wiąże się z większą ilością ludzi, wyższymi cenami i mniejszą dostępnością miejsc noclegowych (dlatego warto rezerwować je z odpowiednim wyprzedzeniem). Natomiast podczas pory deszczowej, opady występują głównie po południu i wieczorem, są krótkie i intensywne – dlatego też nie ma powodu, by zniechęcać się wycieczką poza wysokim sezonem. Miesiącami, które nie są polecane na podróżowanie po Jukatanie są lipiec, sierpień i wrzesień, czyli tzw. sezon huraganowy. W tym wypadku też warto jednak sprawdzać prognozy na bieżąco i być w kontakcie z dobrym biurem podróży.

Najlepsze miejsca Jukatanu

Półwysep Jukatan słynie z wielu wspaniałych miejsc – niestety nie wszystkie da się odwiedzić podczas dwutygodniowego urlopu, nawet, jeśli podróżuje się wynajętym samochodem. W zależności od indywidualnych preferencji, na Jukatanie warto skupić się na kilku obszarach: plażach, ruinach majańskich miast i lokalnej kulturze. Zaczynając od Cancun, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko, warto poświęcić temu miastu dzień lub dwa i wybrać się z przewodnikiem po najważniejszych punktach, takich jak małe stanowisko archeologiczne El Ray, Underwater Museum czy plaże Playa Tortugas lub Playa Norte. Wycieczki do Meksyku nie byłyby atrakcyjne bez wizyty w cenote, czyli jaskini, w której skrywają się baseny i noclegu w tradycyjnej meksykańskiej hacjendzie przy wrzosowym polu. Na Jukatanie odwiedzić warto też Tulum, miasteczko Playa del Carmen z przepięknymi plażami, Valladolid, kolonialne miasteczko znane z kolorowych ulic i dobrze zachowanej architektury oraz ruiny Chichén Itzá.

-/materiał partnera/-pr

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here