Dziś rozbrzmiał pierwszy dzwonek

0
684

Po dwóch miesiącach wakacji, odpoczynku dla uczniów, urlopach dla nauczycieli i intensywnych remontach szkół dzisiaj rozpoczyna się nowy rok szkolny.

W poniedziałek, 2 września 2019 roku ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpocznie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. W szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I stopnia i szkołach przysposabiających do pracy) – ok. 1,5 mln uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ok. 220 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 142 tys. słuchaczy.

Rozpoczynający się dziś rok szkolny będzie dużym wyzwaniem dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych. Wszystko z powodu kumulacji roczników. W pierwszych klasach szkół średnich naukę rozpoczęli uczniowie, którzy ukończyli gimnazjum oraz 8 klasę szkoły podstawowej. Taka kumulacja dla wielu będzie sporym wyzwaniem, bo absolwenci klas ósmych i absolwenci gimnazjów mają inne podstawy programowe.

Uroczystym apelem nowy rok szkolny rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim. W tej podniosłej chwili oprócz uczniów udział wzięli także nauczyciele, dyrekcja szkoły, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa oraz służb mundurowych.

Wszystkich zgromadzonych powitał dyrektor ZSOiZ Pan Roman Ciechanowicz, który w sposób szczególny zwracał się do uczniów klas pierwszych – Malcolm X powiedział: „Przyszłość należy do tych, którzy przygotowują się do niej dziś”. Wyście wybrali przyszłość związaną z naszą szkołą. Nasza kadra i wszyscy pracownicy szkoły będą pracować nad tym, żeby ta przyszłość zrealizowała się w jak najlepszym wydaniu.

O. Piotr Reizner apelował do młodzieży o to, by dali oni sobie szansę. – Od trzech lat przychodzę do tego liceum na różne spotkania i chciałem Wam powiedzieć, że ono jest dobre, bo ma swój klimat. To jest bardzo ważne. Ale żeby ono miało ten klimat trzeba dać sobie szansę i dać szansę drugiemu człowiekowi. Nikogo nie przekreślać, nikogo nie szufladkować, nikogo nie oceniać na podstawie pierwszych spotkań – mówił proboszcz parafii franciszkanów w Lwówku Śląskim, który zwrócił się także do uczniów klas pierwszych: – Przez trzy albo cztery lata to będzie po części Wasz dom. I niestety, ja to przeżyłem w taki sposób, że dopiero jak opuściłem ten dom i poszedłem na studia zobaczyłem, jaki on był dobry, fajny, piękny i ile osób straciłem. Nie traćcie tej szansy, wykorzystajcie od początku to, co daje Wam ta szkoła.

Uroczysty apel na rozpoczęcie roku szkolnego 2019 / 2020 stał się także okazją do wręczenia aktu nadania stopnia awansu zawodowego dla Pani Karoliny Perzyńskiej. W imieniu Starosty Lwóweckiego Pana Daniela Koko uczynił to wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego Pan Jerzy Fidorów.

Młodzież i goście mieli także okazję do poznania nowej pani wicedyrektor ZSOiZ w Lwówku Śląskim, którą od dziś jest Pani Barbara Maciejczyk

Pan Roman Ciechanowicz, Dyrektor ZSOiZ w Lwówku Śląskim zapewnia nas o bardzo dobrych efektach rekrutacji oraz dobrym przygotowaniu placówki do nowego roku szkolnego. – Rekrutacja zakończyła się bardzo dobrze. Mamy pięć oddziałów z tego trzy oddziały po szkole podstawowej i dwa oddziały po gimnazjum. – tłumaczy dyrektor.

Inauguracja roku szkolnego już za nami. Od jutra uczniów i nauczycieli czeka ciężka praca. Życzymy, aby była ona czystą przyjemnością i żeby za dziesięć miesięcy każdy mógł cieszyć się z dobrze przepracowanego roku szkolnego.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here