Dziś głosujemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego

0
40

Punktualnie o godzinie 7 w całym kraju zostały otwarte lokale wyborcze. Swoich przedstawicieli wybieramy w 13 okręgach wyborczych. Polacy w całym kraju wybiorą 52 europosłów spośród 866 kandydatów.

 

Głosować można do godziny 21.

Jak oddać ważny głos?
W lokalu wyborczym głosujący otrzyma jedną kartę głosowania formatu A3 lub A4 (w zależności od okręgu wyborczego). Na karcie wymienione są listy kandydatów. Każda z nich oznaczona numerem i nazwą komitetu wyborczego. Aby oddać ważny głos, jeden znak X musi znaleźć się w jednej kratce obok nazwiska kandydata. Znak ten musi składać się z co najmniej dwóch przecinających się linii w obrębie kratki.

Jeżeli znak X znajdzie w dwóch kratkach przy różnych listach kandydatów, głos będzie nieważny. Tak samo będzie w przypadku oddania pustej karty do głosowania. Natomiast, gdy postawimy dwa znaki X przy nazwiskach kandydatów z tego samego komitetu wyborczego, nasz głos zostanie zaliczony na poczet osoby, która znajduje się wyżej na liście. Głosowanie jest tajne. PWK radzi, by po oddaniu głosu, wrzucić złożoną kartę do urny – tak by zadrukowana strona była niewidoczna.

Warto sprawdzić, czy na dole karty do głosowania są odciski dwóch pieczęci – jedna jest drukowana razem z kartą, druga stawiana przez obwodową komisję wyborczą. Brak drugiej z nich może być podstawą do uznania głosu za nieważny.

 

 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here