Dwa pożary w tym samym czasie

3
1975
fot.: OSP KSRG Lubomierz

Strażacy mają pełne ręce pracy. We wtorkowe popołudnie w dwóch miejscowościach niemal w tym samym czasie wybuchły pożary.

 

Kilka minut po godzinie 17. we wtorek 19 kwietnia 2022 roku do Dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w Gryfowie Śląskim. Na miejsce zadysponowano strażaków z OSP KSRG Gryfów Śląski oraz JRG PSP Lwówek Śląski.

Zaledwie chwilę później przyszło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w jednym z bloków w Olesznej Podgórskiej. Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG PSP w Lwówku Śląskim oraz OSP KSRG w Lubomierzu.

Strażacy tłumaczą, iż pożarowi sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie kominowym. W niektórych przypadkach z komina dobywają się płomienie ognia, strzelają z niego iskry oraz pojawia się gęsty, ciemny dym. Ponadto wysoka temperatura dochodząca podczas pożaru sadzy nawet do 1000°C doprowadza często do rozszczelnienia komina, co w konsekwencji może spowodować zapalenie się poddasza i pomieszczeń przylegających do przewodów dymowych. Przy uszkodzeniu komina może dojść nawet do rozprzestrzenienia się ognia na cały budynek, z czym w ostatnim czasie w powiecie lwóweckim mieliśmy kilkukrotnie do czynienia.

Strażacy nieustannie apelują o dbałość o przewody kominowe i wskazują, iż bezpośrednią przyczynę zjawiska pożaru sadzy należy upatrywać w zaniedbaniach, których dopuszczają się właściciele lub zarządcy budynków w kwestii regularnego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych. Pośrednio do pożaru sadzy przyczynia się także niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, np. wrzucanie do pieca materiałów o złożonym składzie chemicznym, jak np. śmieci. Nie powinno się ich palić nie tylko ze względów ekologicznych. Wytwarzają one wiele sadzy, która osiada na wewnętrznych ściankach komina i niewyczyszczona stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców domu.

fot.: OSP KSRG Lubomierz
fot.: OSP KSRG Lubomierz
fot.: OSP KSRG Lubomierz

3 KOMENTARZE

  1. Jak kominiarz czyścił komin w naszym budynku to wychodziłem na ulicę i patrzyłem czy to fajtycznie robi. Dostał zjebke i zaczął w końcu czyścić komin łącznie z wyniesieniem sadzy. To jest jego praca, a nie jakąś łaska.
    Zazyczaj podpisze Pan? Nie nie podpisze zanim pan nie zrobi co do niego należy! Inna rzeczą jest palenie w piecu byle czym. Niech każdy robi co do niego należy i nie będzie problemów.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here