Dziki padają jak muchy. Kolejne ogniska ASF w powiecie

0
4174
zdjęcie poglądowe

Powiatowy Lekarz weterynarii w Lwówku Śląskim przekazał informację o kolejnych trzech dzikach znalezionych na terenie powiatu lwóweckiego, u których potwierdzono ASF.

 

 

Afrykański Pomór Świń (ASF) to wirusowa choroba zakaźna, która dotyka świnie i dziki. Choć nazwa wskazuje na afrykańskie pochodzenie, choroba ta rozprzestrzeniła się na wiele kontynentów, w tym Europę, Azję i Amerykę. ASF stanowi poważne wyzwanie zarówno dla hodowców trzody chlewnej, jak i dla gospodarki światowej.

Choroba jest wywołana przez wirus ASFV (African Swine Fever Virus), który jest bardzo odporny na warunki środowiskowe i może przetrwać w produktach mięsnych, odzieży czy sprzęcie hodowlanym. Wirus nie zagraża ludziom, ale dla trzody chlewnej jest niezwykle niebezpieczny, prowadząc do wysokich wskaźników śmiertelności wśród zarażonych zwierząt. Objawy choroby obejmują gorączkę, brak apetytu, biegunkę, a w zaawansowanych przypadkach wewnętrzne krwawienia i śmierć zwierząt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim poinformował, że w dniu 10 kwietnia 2024 roku otrzymał z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Katowicach wynik dodatni badania trzech próbek w kierunku ASF, które to wyniki są wstecznymi.

Pierwsza próbka została pobrana od dzika padłego w obwodzie łowieckim nr 52, koła łowieckiego Szarak w pobliżu Skorzynic w gminie Lwówek Śląski.

Kilka dni temu redakcja Lwówecki.info informowała o kolejnym masowym odstrzale dzików zarządzonym przez Wojewodę Dolnośląskiego na wniosek Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Do końca 2024 roku w województwie dolnośląskim odstrzelonych ma zostać ponad 3.200 dzików, z czego tylko w powiecie lwóweckim 129 dzików.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here