Dożynki Gminne w Lwówku Śląskim

0
6439

Uroczystym powitaniem delegacji wsi i mszą świętą dziękczynną rozpoczęły się Dożynki Gminy Lwówek Śląski.

 

Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. „Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc podziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”. – pisał w swoim dziele „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” Zygmunt Gloger. I zgodnie z tą wielowiekową tradycją rolnicy, ale także ogrodnicy i sadownicy z terenu gminy Lwówek Śląski dziś spotkali się na lwóweckim stadionie, by wspólnie dziękować za plony i bawić się.

Historia dożynek sięga późnego średniowiecza. To wówczas rolnik ścinając ostatnią kiść zboża żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów zboża. Z czasem wianuszek nazywany plonem zmienił się w wieniec. Ten przyozdabiano kwiatami, owocami, warzywami. Symbol zebranych plonów święcono i przechowywano aż do następnego roku, a wykruszone z niego ziarna używano do siewu.

Zwyczaj wyplatania wieńców w Polsce przetrwał po dziś dzień. Kultywują go także w sołectwach gminy Lwówek Śląski. Rokrocznie podczas święta plonów mogliśmy podziwiać dzieła mozolnej pracy. Jednak w okresie pandemii postanowiono wykonywać jedne wspólny wieniec. Wspólny winiec był także i w tym roku. Delegacje sołectw na ołtarzu składały chleb, kosze z owocami, warzywami i winem.

Tegoroczny wieniec przygotowała reprezentacja sołectwa Kotliska. Będzie on reprezentował Powiat Lwówecki na Dolnośląskich Dożynkach Wojewódzkich, które już jutro odbędą się w Udaninie. Tam weźmie udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Warto tu podkreślić, iż Powiat Lwówecki nie organizował w tym roku konkursu, bo i nie było na to czasu. Dożynki w Lwówku Śląskim odbywają się zaledwie dzień przez Wojewódzkimi, w Gryfowie Śląskim w tym samym dniu, co Dożynki Wojewódzkie, a we Wleniu tydzień po tych w Udaninie. Z tego też powodu reprezentację Powiatu postanowiono wybrać wcześniej. Ciężar wzięły na siebie Kotliska. Ich wieniec jest naprawdę imponujący i nie pozostaje nic, jak trzymać kciuki za sukces w jutrzejszym konkursie.

Drugi z wieńców, jakie mogliśmy dziś podziwiać zaprezentowali goście z Lwówka Wielkopolskiego. Ten był zdecydowanie mniejszy niż wykonany przez gospodynie i gospodarzy z Kotlisk, niemniej był równie piękny.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here