Dolnośląskie śniadanie biznesowe w Lwówku Śląskim

5
2596

Ponad pięćdziesięciu przedsiębiorców z powiatu lwóweckiego wzięło udział w Dolnośląskim śniadaniu biznesowym dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które odbyło się w dniu 11 kwietnia w Lwówku Śląskim.

 

 

Organizatorem wydarzenia był Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o. Michał Rado oraz Starosta Lwówecki Daniel Koko.

– Głównym tematem spotkania jest perspektywa nowego rozdania funduszy unijnych, perspektywa 2021- 2027 i możliwość zaciągnięcia pożyczek czy dotacji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. – wyjaśniał Daniel Koko – Z perspektywy naszych przedsiębiorców, naszej gospodarki liczę, że będzie to bardzo dobre spotkanie i mam nadzieję, że nasi przedsiębiorcy wyciągną z tego spotkania jak najwięcej. – mówił tuż przed jego rozpoczęciem Starosta Lwówecki.

Daniel Koko Starosta Lwówecki
Grzegorz Małyga z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

 

– To spotkanie ma na celu przedstawienie przedsiębiorcom, zwłaszcza tym z sektora MŚP jaka jest oferta Województwa Dolnośląskiego oraz instytucji otoczenia biznesu, które działają w naszym regionie, co te instytucje mogą zaoferować przedsiębiorcom, zwłaszcza w kontekście środków europejskich. – dodawał Grzegorz Małyga z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Spotkanie w Lwówku Śląskim wpisuje się w cykl 20 spotkań zaplanowanych w ramach projektu pn. Dolnośląskie śniadania biznesowe dla MŚP.

– Chcemy odwiedzić wszystkie powiaty. Chcemy pokazać produkty, jakie mają nasze spółki, dla małego, średniego i mikro biznesu. Chcemy, żeby Dolny Śląsk rozwijał się w sposób zrównoważony. – mówił Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który podkreślał, iż patrząc na to, że większość dochodu w Polsce wypracowują właśnie mikro, małe i średnie firmy tak ważnym jest, żeby właściciele tych firm wiedzieli, że mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu, ale też żeby wiedzieli, gdzie i po jakie środki mogą sięgnąć.

Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Pomysł na taką właśnie na formułę spotkania też nie jest przypadkowy. Jak przyznaje marszałek wielu przedsiębiorcom wydaje się, że nie są w stanie sięgnąć po te środki, dlatego te spotkania mają na celu w takiej nieformalnej atmosferze przekonać przedsiębiorców, że środki unijne jak najbardziej są dla nich i w zasięgu ich ręki.

– Generalnie chcemy, żeby te spotkania odbywały się w takiej luźnej atmosferze. Część informacji przekazujemy na spotkaniu ogólnym, a później przedsiębiorcy mogą w luźnych rozmowach podejść do przedstawicieli danej instytucji i dopytać o szczegóły. – tłumaczy marszałek Przybylski.

Podczas wydarzenia zaprezentowano ofertę wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w postaci dotacji, pożyczek oraz poręczeń finansowych. Wyjaśniono również kwestie dobrowolnego ZUS i zachęcono do zapoznania się z nową inwestycją Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej – inkubatorem triQube, którego budowa jest w trakcie realizacji i w najbliższej perspektywie zagwarantuje nowoczesną przestrzeń dla rozwoju młodych przedsiębiorstw.

Na spotkaniu oprócz lokalnych przedsiębiorców obecni byli także samorządowcy z gmin powiatu lwóweckiego. Świadczy to o dużej nadziei jaką pokładają we wsparciu, które w nowej perspektywie finansowej, może zasilić, a przez to wzmocnić aktywność lokalnej przedsiębiorczości.

Uczestnicy spotkania oprócz szeregu cennych informacji otrzymali listy poparcie projektu ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Rozwiązanie wzorowane na systemie niemieckim zakłada, że przedsiębiorca musiałby płacić za siebie składkę zdrowotną, natomiast ubezpieczenie emerytalne byłoby dla niego dobrowolne. Mógłby płacić, tak jak teraz, składkę ZUS lub odkładać na emeryturę we własnym zakresie.

5 KOMENTARZE

  1. Bardzo ładne przedwyborcze spotkanie ! Gratulacje Panie Marszałku! Mam tylko jedno pytanie : czy w ramach tego spotkania są jakieś pomysły dotyczące szybkiego rozwiązani problemu , który ostatnio bulwersuje nasz region, a mianowicie pomocy dla nieudolnego burmistrza Szamba Zdroju w zakończeniu wylewania nieczystości do Kwisy ? Bo wie Pan, Panie Marszałku, jak zniszczymy otaczające nas środowisko, to dotację dla biznesu nie pomogą

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here