Do kiedy jest ważny bon turystyczny? I po ile chodzi w sieci?

3
1181

Prezydent podjął ważna decyzję w sprawie bonów turystycznych. Te, warte 500 złotych w sieci można znaleźć nawet o kilkaset złotych taniej. Zanim jednak pomyślisz o handlu koniecznie przeczytaj całość.

 

Polski Bon Turystyczny

Miał być szansą na odbudowę po pandemii polskiej branży turystycznej i jednocześnie zachęcić Polaków do podróżowania i korzystania z usług noclegowych oraz atrakcji w kraju. Za jego pomocą polskie rodziny mogły i nadal mogą zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Jednak nie każdy chce wyjeżdżać. Są ludzie, którzy wolą uzyskany bon spieniężyć. I tak bon turystyczny szybko stał się „walutą”. W sieci zaczęły pojawiać się ogłoszenia: „sprzedam bon turystyczny”, „odstąpię bon turystyczny za połowę ceny”, … Warto jednak pamiętać, iż handel bonami w naszym kraju jest nielegalny i grożą za niego wysokie kary.

Handel bonami turystycznymi

Bon turystyczny miał być ważny do 31 marca 2022 r. Początkowo do tego dnia Polacy mogli za jego pomocą skorzystać z usług do kwoty 500 złotych na jedno dziecko. Rząd od początku zaznaczał, iż nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Jednak „Polak potrafi”. Internet zalała fala ofert. Bony można było kupić od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych taniej. Wprawdzie internetowe platformy sprzedażowe szybko usuwają wszystkie ogłoszenia związane z nielegalnym handlem bonami turystycznymi, lecz taki proceder występuje również w przestrzeni publicznej. Na nieuczciwego obywatela można natrafić choćby na parkingu pod marketem. Im bliżej końca ważności bonów, tym oferty stały się jeszcze częstsze i bardziej atrakcyjne cenowo.

Sprzedaż i kupno bonów turystycznych jest nielegalna

W związku z doniesieniami medialnymi o ofertach odsprzedaży Polskiego Bonu Turystycznego, Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl gdzie można zgłaszać wszelkie informacje o handlu bonami. Jak zapewnia POT, każde takie zgłoszenie będzie weryfikowane i kierowane do organów ścigania.

Przestrzegam wszystkich przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego. Pamiętajmy, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane – przypominał Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Oszustwo na bon turystyczny

POT przestrzegał także turystów przed kupowaniem świadczenia przez internet. Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana, jako próba oszustwa.

1 milion złotych kary i 3 lata więzienia

Przypominamy, że handel, tak kupno, jak i sprzedaż bonów turystycznych jest nielegalna i grozi za nie kara grzywny w wysokości nawet do jednego miliona złotych, kara ograniczenia wolności, lub nawet pozbawienia wolności do lat 3.

Do kiedy jest ważny bon turystyczny?

Okazuje się, iż Polacy nie muszą śpieszyć się z realizacją bonów turystycznych. Przed świętami Bożego Narodzenia Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego. Zgodnie z nowymi przepisami bon turystyczny będzie ważny do końca września 2022 r. To dobra wiadomość dla branży turystycznej, ale także dla wielu Polaków, którzy w minione wakacje nie skorzystali z bonu.

3 KOMENTARZE

    • Nie ma nowych bonów.Są te co były. Każdy ma przyznany jeden bon na dziecko z automatu. Musisz zalogować się na platformę ZUS i tam go aktywować lub podejść do zusu i pracownicy pomogą to zrobić. .. Czyli odpowiadając na twoje pytanie jeśli jeszcze nie wykożystałeś bonu to Tak otrzymasz go.

      • Jak nie było dziecka wcześniej to nie ma praw do bonu. Nowych nie będzie, prawda? Nie, żeby liczyć na “darmoszkę”, za którą wszyscy podatnicy płacą, ale jakby była, to trzeba korzystać.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here