Dlaczego warto czytać książki?

0
226

Czytanie książek to ulubiona rozrywka wielu Polaków, ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Czytanie ma wiele zalet.

 

Zdobywanie wiedzy

Jednym z powodów, dla których większość z nas sięga po książki kupione np. w bee.pl, jest zdobywanie wiedzy. Dzięki czytaniu zdobywamy nowe informacje, pogłębiamy swoją wiedzę na różne tematy. Niezależnie od tego, z jakiego gatunku książkę czytamy, zawsze trafiamy na dodatkowe informacje związane z kulturą, sztuką, miejscami odwiedzanymi przez bohaterów.

Takie informacje wzbogacają naszą wiedzę z danej dziedziny. Większa wiedza na temat różnych dziedzin życia to wyższa samoocena i większe poczucie własnej wartości.

Poprawa pracy mózgu

Czytanie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Utrzymuje go w dobrym stanie do późnych lat życia, zapobiega demencji i chorobie Alzheimera. Poprawia pamięć i koncentrację. Dobra książka całkowicie odetnie nas od szarej rzeczywistości. Im dłużej będziemy ćwiczyć skupianie się na lekturze, tym łatwiej będzie nam skupić się na innych, zwykłych czynnościach.

Sposób na relaks

Książki to doskonały sposób na relaks. Czytanie redukuje stres. Ciekawa fabuła przeniesie nas w inny świat, do fascynujących krain lub sensacyjnych wydarzeń, do losów bohaterów. Przeżywanie losów bohaterów pozwala zapomnieć o własnych problemach.

Książkę można czytać w różnych miejscach. Można wziąć ją do łóżka, na hamak, zabrać ją ze sobą na wyjazd. Można czytać ją na przystanku, w autobusie, w pociągu, w tramwaju, w poczekalni u lekarza, podczas przerwy w pracy. To sposób na zabicie nudy.

Lepsza wyobraźnia i znajomość słownictwa

Im więcej czytamy, tym sprawniej działa nasza wyobraźnia. Czytanie poprawia znajomość języka. Poszerza nasz zasób słownictwa. Czytając co pewien czas napotykamy nowe słowa i frazy. Im więcej czytamy, tym lepiej się komunikujemy z innymi ludźmi.

To tania przyjemność

Czytanie to dość tania przyjemność. Wiele książek można kupić tanio w promocyjnych cenach. Z biblioteki wypożyczymy wartościowe książki zupełnie za darmo.

Książki powinno się czytać dzieciom

Książki powinno czytać się dzieciom już od najmłodszych lat. Dzięki książkom maluchy poznają nieznane im dotąd słownictwo z różnych dziedzin. Dzieci, którym książki towarzyszą od pierwszych miesiącach życia, szybciej zaczynają mówić, mają bogatsze słownictwo i lepiej się rozwijają. Książki pobudzają wyobraźnię dzieci, która będzie bardzo cenna w ich późniejszym życiu.

-/materiał partnera/-mm

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here