Dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 u nastolatków w wieku 12-15 lat

3
287
zdjęcie poglądowe (fot. pixabay)

Minister Zdrowia poinformował o rozpoczęciu szczepień przeciw COVID-19 realizowanych w schemacie uwzględniającym podanie dawki przypominającej u nastolatków w wieku 12-15 lat.

 

„Minister Zdrowia mając na uwadze zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 26 stycznia 2022 r. uwzględniające stanowisko WHO z dnia 21 stycznia 2022 r. oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) z dnia 5 stycznia 2022 r., informuje, że od dnia 28 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominjącą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 12 r.ż.” – czytamy w komunikacie.

Wcześniej podobna decyzja dotyczyła młodzieży w wieku 16-18 lat.

Dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 w postaci preparatu Comirnaty (Pfizer-BioNTech) u osób w wieku 12-18 lat powinna być podana po upływie co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego schematu szczepienia i może być podana osobom, które otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).

Wyniki oceny efektywności stosowanego schematu szczepienia prowadzone na świecie wskazują, że dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 wzmacnia ochronę COVID-19 i znacznie poprawia indywidualną odpowiedź przeciwciał, również na obszarach, gdzie w populacji krąży wariant Omikron wirusa SARS-CoV-2.

3 KOMENTARZE

    • Bo tak samo możesz przenosić wirusa tak samo jak niezaszczepiony? Okazuje się, że jest to preparat na łagodniejsze objawy zakażenia i to też się nie zawsze sprawdza.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here