Czy weźmiesz udział w referendum? Znamy już wszystkie pytania.

62
1421

Poznaliśmy już wszystkie cztery pytania referendalne. Głosowanie odbędzie się wraz z wyborami do parlamentu. Były szef PKW Wojciech Hermeliński mówi, iż tymi pytaniami PiS zmierza to do zmiany Konstytucji i daje ważną radę.

 

 

Pytania referendalne

Wraz z wyborami do Sejmu i Senatu ogłoszonymi na 15 października 2023 roku, ma się odbyć także ogólnokrajowe referendum. W tym mają paść cztery ułożone przez rządzących pytania:

Pierwsze pytanie referendalne: “Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?“. Przekazał je prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Drugie pytanie referendalne: “Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?“. O tym poinformowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło.

Trzecie pytanie referendalne: “Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?“. O nim poinformował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Czwarte pytanie referendalne: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Przekazał je minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

 

Nie można nikogo zmusić do przyjęcia karty

Tak sformułowane przez PiS pytania skrytykował w rozmowie z Wp.pl Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

– Referendum nie może być plebiscytem – powiedział. – Czy jesteś za wyprzedażą? Oczywiście, że każdy powie „nie”. To tak, jakby zadać pytanie: „Czy chcesz być biedny i chory?” Każdy powie, że „nie”.

Ważność referendum zależy od frekwencji

To, czy referendum będzie ważne, zależy od frekwencji. Musi wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania. Dlatego rządzący chcą je połączyć z wyborami do parlamentu, żeby osiągnąć zamierzony cel frekwencyjny.

Sędzia Hermeliński wskazuje, iż wcale nie jest powiedziane, że referendum będzie wiążące, bo nie wszyscy, którzy wezmą udział w głosowania do Sejmu i Senatu mogą wziąć udział w referendum.

– Coraz więcej osób deklaruje, że odmówi przyjęcia karty do referendum – podkreśla w rozmowie z portalem były szef PKW i dodaje, że nie można nikogo zmusić do przyjęcia karty.

 

 

Sędzia Wojciech Hermeliński podpowiada, że wyborca oprócz odmówienia przyjęcia karty ma jeszcze inną możliwość:

Jak ktoś nie odmówi i weźmie kartę, a nie będzie miał chęci brania udziału w referendum, może ją podrzeć. Wtedy ona nie zostanie zaliczana do frekwencji. Ustawa o referendum ogólnopolskim mówi, że „karta całkowicie przedarta wyjęta z urny przez komisję, to głos nieważny”, a głosów nieważnych nie liczy się do kworum potrzebnego do ważności wyboru.” – wskazuje sędzia.

Jak Ty oceniasz pytania referendalne? Czy są one ważne? I jak zagłosujesz?

62 KOMENTARZE

 1. Tak popieram. Władza jest w rękach obywateli. To my decydujemy bezpośrednio przez referendum i
  pośrednio przez wybranych posłów ktorzy nas reprezentują.
  Kto jest przeciw nie jest demokratą i niech jedzie do Łukaszenki i Putina

 2. Zrobic taka demokracje jak np w Australii, za nie pojscie do wyborow 500 dolarow kary, a jest to przeciez w pelni demokratyczny kraj! U nas zawsze byly jalowe dyskusje najlepiej NIE bo NIE.Postkomunisci zawsze beda na nie!

 3. A mi się referendum podobało zawsze i fajnie, że wreszcie rządzący nas o coś pytają. Zawsze też uważałem, że pytają nas za mało i za mało liczą się z poglądami wyborców . Czasami można było odnieść wrażenie,że rządzący próbują narzucić nam swoją wizję świata . To że zostali wybrani nie upoważnia ich do rządzenia nami w sposób oderwany od naszych potrzeb i poglądów. Nie uważam że politycy wiedzieli lepiej od nas jak ma wyglądać nasze życie, bo niestety żyją w dużym oderwaniu od społeczeństwa.

 4. Piłsudski mówił : Polacy to naród ,ktory musi mieć zawsze nad sobą bat. A dlaczego? Bo są głupimi ,zacofanymi i pełnymi fobii ludkami. Zastanówcie się, kogo karmicie swoimi podatkami.

 5. Plebs , zaścianek , chołota pisowska się wypowiada a gdzie komentarze ludzi inteligentnych . Przecież należało by sądownie zakazać tej ciemnocie brać udział w jakichkolwiek decyzjach o państwie.

 6. Pytanie 5
  Czy popierasz dotychczasowe zarzadzanie publiczną służbą zdrowia ?

  Pytanie 6
  Czy popierasz finansowanie świadczeń socjalnych dla uchodźców wojennych z Ukrainy i zrównanie ich wysokości ze świadczeniami dla Polaków ?

 7. A gdzie. Pytanie 5 czy rządzący mogą dalej nas okradać a my musimy na tą bandę milionerów robić. Powinno być też pytanie czy wiecie kto daje na 800 plus bo żaden z rządzących nie da my sami se dajemy tylko ze my dajemy więcej a dostajemy 800. I co do tych 4 pytań dlaczego nie zapytają. O coś co sami robią bez naszej zgody tylko o to co jest oczywiste jeszcze trochę żeby nas przekupić to zapytają czy woda może leciec z góry, zadają pytania proste i liczą na naszą psychikę

 8. Gdyby rządziło PO (lepiej nie) to miodzik by płynął, praca w Niemczech w polach by była ,granice na wschodzie pootwierane(po co jakieś tam mury), pola,lasy można by było sprzedać dla niemców (po co nam tyle lasów czy pól)itd.

 9. Wiadomość z ostatniej chwili – w de pracuje bardzo dużo Polaków i nic się pod tym względem nie zmieniło, pola i łąki są nadal sprzedawane obcokrajowcom, nic również się nie zmieniło, a to że szukacie wrogów narodu polskiego to świadczy tylko o pisiorskch zapędach dyktatorskich. Za ciasne mózgi i za dużo tvpis, by nauczyć się samemu myśleć.

  • Możesz wyjechać do tego de i zamieszkać droga otwarta, jak sprzedają tam ziemię i domy obcokrajowcą ,to kup dom ,na co czekasz ,telewizję niemiecką będziesz miał na miejscu mózg ci jeszcze dopiorą.I nie nazywaj Polaków ciemnym ludem, Panie Fur Deutschland. Następny patriota.

 10. Nie wiem dlaczego tyle nienawiści złości i jawnego obrzucania się obelgami . Chcesz to zagłosujesz na Tak lub na Nie w referendum i sprawa załatwiona . Chcesz oddać głos w wyborach to pójdziesz . Jeśli nie pójdziesz to możesz mieć pretensje tylko do siebie że Twój głos jest nie brany pod uwagę albo Twój głos mógł zmienić coś na lepsze . Każdy niech odpowie sobie sam. Czy chce żyć i mieszkać w wolnym kraju ? Czy chce aby polski majątek narodowy pozostał w naszych rękach Polaków czy jest mi to obojętne? Czas pokaże która strona ma lub miała rację.

  • I tu masz rację ,tylko dlaczego ten artykuł nawołuje do nie głosowania przez Pana Wojciecha ,oglądałem jego wypowiedź w programie jeden na jeden ,powiedział że nawet nie odbierze karty do referendum, i o czym tu mówić, delikatnie namawia do bojkotu , co ktoś tu dobrze
   sformułował ten artykuł .

   • Ale to jest jego zdanie, nie musisz go słuchać. Chcesz to pójdziesz, nie chcesz to nie. My wolni ludzie mamy swoje zdanie, nie słuchamy czyjejś fantazji i walczymy o siebie, a nie o czyjeś ambicje w rozdawnictwie.

  • Prawdziwy Cebulak, tak piszesz jakbyś w Polsce nie mieszkał, rosja czy niemcy?,tylko te kraje do ciebie pasują, możesz tam siedzieć, takich patriotów nie potrzebujemy.

 11. Cwany zabieg Kaczyńskiego by ściągnąć swoich i innych patryotów do urn. Głosować trzeba na tych co najwięcej w szerokim tego słowa znaczeniu dają, jak przy ich rządzeniu będą się miały moje sprawy, jeżeli dobrze to tak jeżeli nie to won.

  • Donald też mógł zrobić ten zabieg,też może ściągnąć swoich patryotów do urn , i też może dawać, jaki problem, a że daje niemcom i swoich patryotów ma w niemczech to wasz problem.

   • Za rządów PiS jest wiele patologii ( trochę dobrych rzeczy zrobili) ale nikt nie przebije patologii rządów PO+PSL, o SLD nie wspomnę, chociaż jedni, drudzy i trzeci to łże elyty. Na razie nie ma na horyzoncie w miarę normalnej, dobrej ekipy. Jednak na kogoś trzeba głosować.

 12. Myślącym zwolennikom Pis przypomnę poprzednią kadencję też szukali haków na Tuska, między innymi tworząc sejmowe komisje ds. Amber Gold i reprywatyzacyjną: kopali, szukali aż się głęboko dokopali, że udział brała ich pewna KASA a Warszawie umoczeni byli wysokiej rangi ich politycy – szybko zakończyli napisali raport i cisza ponad 4 lata. Następna to podkomisja smoleńska gdzie raport, gdzie wrak. Mafia vatowska, jak na razie to nikogo nie skazali, chyba że kogoś za rozliczoną fakturę na 50 l paliwa, jedyna jaka działała ale coś cicho ta w MF za ministrowania obecnego premiera. Gdzie wielka mafia paliwowa i podkarpacka cisza bo sami są zamieszani a kilka osób powiesiło się na leżąco oraz dziesiątki innych. A teraz szuka się następnych potrawek wyborczych. Podsumowując jeżeli ktoś kradł, oszukiwał, robi przekręty to udowodnić, postawić w stan oskarżenia, osądzić i posadzić a nie łapać złodzieja bo najgłośniej krzyczy złodziej.

 13. Moim zdaniem pytania są świetne, niech suweren= naród, się wypowie jaka ma być prowadzona polityka w przyszłości. Nie wiemy kto wybory wygra. A niech się zdarzy że wygra ktoś kto będzie chciał swoją politykę poprowadzić tak że wpusci do Polski uchodżcow, zacznie sprzedawać majątek “nasz”, zburzy mur na granicy i podniesie wiek emerytalny. Czy myślicie że nas=suwerena zapyta o zdanie. Nie. Zrobią co zechcą. A jeżeli będą mieli wyniki referendum 4xnie- i to będzie ważne referendum, to się dobrze zastanowią zanim coś takiego zrobią. Proponuję oddać głos w referendum.

 14. Referendum jest po to by pytać ludzi o ważne sprawy, z podaniem konkretnego rozwiązanie, np:
  1. Czy jestem za reformą sądownictwa promowaną przez …. .
  2. Czy jestem za ograniczeniem aborcji.
  3. Czy jestem za wspiraniem poprawy wskażników demograficznych przy pomocy in vitro.
  4. Czy jestem za obowiązkiem wprowadzania pełnej księgowości w instytucjach kościelnych i płaceniem podatków przez Kościół?
  5. Czy jestem za nowoczesną edukacją seksualną w Polsce?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here