Czym skorupka za młodu…, czyli Dzień Otwarty w ZS Lubomierz

6
1416

To bardzo ważny dzień w życiu lubomierskiej szkoły. Dzień Otwarty, czyli uroczystość, która ma na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej szkoły średniej, w skład, której wchodzi technikum, liceum oraz branżowa szkoła (zawodowa) I stopnia.

 

 

– Promujemy naszą szkołę średnią, klasy o profilu mundurowym; klasę strażacko- ratowniczą, policyjną, graniczno- obronną, klasę lotniczą oraz klasę artystyczną. Dodatkowo promujemy też nowy kierunek w naszym technikum, to jest technik organizacji turystyki, który myślę, że w tym roku będzie się cieszył z dużym powodzeniem i okazuje się, że nasz kierunek, który tyle lat próbowaliśmy dźwignąć, czyli technik weterynarii również znajduje spore zainteresowanie. – wskazuje Pani Aneta Prawdzin Wicedyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu.

Ponad dwie dekady prowadzenia z wieloma sukcesami, a przede wszystkim z dużym zainteresowaniem młodzieży klas mundurowych nie byłoby możliwe bez współpracy z liczną grupą partnerów. JPR Baryt, Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, Żandarmerii Wojskowej z Żagania, Straży Granicznej- Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Służby Więziennej- Zakładu Karnego w Zarębie, czy Wojskowego Centrum Rekrutacyjne w Bolesławcu (dawniej WKU).

Wszystkich tych partnerów szkoły powitał podczas uroczystości Pan Marek Kozak Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu. Gorąco powitał również uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców, którzy odwiedzili dziś Lubomierz.

Wydarzenie rokrocznie jest okazją nie tylko do promocji samej szkoły i jej atutów, ale także do promocji partnerów. Nie inaczej było i w dniu dzisiejszym. Strażacy, policjanci, strażnicy graniczni, czy funkcjonariusze służby więziennej opowiadali o swojej pracy, prezentowali swoje jednostki, prezentowali sprzęt, rozmawiali z młodzieżą i ich rodzicami o pracy w „mundurze”. Ósmoklasiści, którzy odwiedzili lubomierską szkołę mogli zapoznać się także z ofertą współpracującej ze szkołą grupy lubomierskich pasjonatów militariów (Grupy Paramilitarnej ASG Lubomierz). Sporym zainteresowaniem nastolatków cieszyło się stoisko Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha, gdzie Pan Piotr Kucznir opowiadał o tajemnicach regionu próbując zarazić młodzież pasją do historii.

Corocznie wzbogacamy ofertę edukacyjną naszej szkoły o nowe kierunki kształcenia. Uczniom podejmującym u nas naukę oferujemy zdobycie dodatkowych umiejętności i doświadczeń organizując wyjazdy edukacyjne na uczelnie wyższe oraz wyjazdy szkoleniowe do jednostek patronackich, takich jak Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Jednostki Poszukiwawczo Ratowniczej Baryt, Zakładu Karnego w Zarębie, Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim i tu wyjścia regionalne do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubomierzu. – podkreśla Wicedyrektor Aneta Prawdzin.

Podczas poprzednich dni otwartych szkoła podpisała porozumienie o szeroko rozumianej współpracy z Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. Dodatkowe zajęcia na uczelni pozwalają na doskonalenie umiejętności językowych uczniów oraz pokazują perspektywę dalszego kształcenia i rozwoju młodego człowieka. Wcześniej dyrekcja szkoły podpisała także porozumienie z Komendantem Powiatowym PSP w Lwówku Śląskim, dzięki któremu prężnie funkcjonuje klasa o profilu strażackim.

W dniu wczorajszym w Warszawie miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Dyrektor naszej szkoły pan Marek Kozak podpisał porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną. Pozwala nam to na prowadzenie zajęć teoretycznych i praktycznych z obsługi bezzałogowych systemów i statków powietrznych, popularnie zwanych dronami. Szkolenie kończyć się będzie egzaminem i uzyskaniem certyfikatu a co za tym idzie dodatkowych umiejętności, doświadczeń i kwalifikacji tak bardzo liczących się w dzisiejszych czasach. – tłumaczyła Pani Wicedyrektor.

Uroczystość stała się okazją do wręczenia awansów, wyróżnień i nagród dla uczniów lubomierskiej szkoły. Nie zabrakło przy tym prezentacji poszczególnych klas.

Lubomierska szkoła ma wiele atutów i jest dla młodzieży nie tylko szansą na ten pierwszy najtrudniejszy krok w dorosłość, ale również daje solidne podstawy wiedzy.

Myślę, że pierwszym atutem jest to, że mamy podpisanych sporo porozumień z jednostkami patronującymi, które bardzo nas wspomagają i przyjmują naszych uczniów na zajęcia a później absolwentów bardzo chętnie widzą w swoich szeregach. – wskazuje Pani Aneta Prawdzin, która nie kryje, iż takim znaczącym atutem lubomierskiej szkoły średniej jest także internat.

– Młodzież chce tej zmiany, chcą się wyrwać ze swojego takiego małego lokalnego środowiska i chętnie przyjeżdżają do Lubomierza. – podkreśla Pani Wicedyrektor.

Na sukces szkoły pracuje wiele osób. Efekt? Do lubomierskiej szkoły przyjeżdża młodzież nie tylko z miasta Samych Swoich, nie tylko z terenu powiatu lwóweckiego, ale również z powiatów lubańskiego, zgorzeleckiego, karkonoskiego, kamiennogórskiego, a nawet z województwa lubuskiego.

Młodzi ludzie, z którymi rozmawialiśmy dziś podczas Dnia Otwartego mówią, że wybór ZS Lubomierz to był strzał w dziesiątkę i że drugiej takiej szkoły nie ma. Oni sami za atuty wskazują rodzinną atmosferę, szczególnie w internacie oraz wsparcie na jakie mogą liczyć ze strony wychowawców i nauczycieli.

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here