Na zdjęciu Dom Płócienników w Lubomierzu, w którym mieściło się muzeum Kargula i Pawlaka. Obecnie obiekt jest poddawany rewitalizacji, która dobiega końca. Wkrótce wnętrza tego budynku zostaną oddane do użytku i będzie je można zwiedzać. Dziś efekty zmian możemy oceniać z zewnątrz.

Jak Wam podoba się ta zmiana?

Dom Płócienników w Lubomierzu 2014 r.
Dom Płócienników w Lubomierzu wiosna 2019 r
Dom Płócienników w Lubomierzu jesień 2019 r

Jak podaje na swoich stronach Ośrodek Kultury i Sportu w Lubomierzu, muzeum poświęcone jest kultowej trylogii sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi” „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Muzeum zlokalizowane jest w pobliżu Lubomierskiego Rynku (Placu Wolności), którego plener kilkakrotnie pojawia się w filmie Sami swoi. Pomieszczenia muzealne mieszczą się na parterze jednego z najstarszych w mieście budynków – tzw. Domu Płócienników, od XVI w. siedzibie cechu Płócienników, którego budynek posiada bogate walory architektoniczne, stanowiące atrakcję turystyczną.
W Muzeum Kargula i Pawlaka zgromadzone są różne pamiątki związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu. Wśród rekwizytów znajdują się m.in. karabin, z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania i fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie. Wśród innych unikatowych eksponatów znajdują się: umowa z dublerem Władysława Hańczy – Józefem Jakubowskim oraz pierwsza kopia filmu Sami swoi, z której film był odtwarzany podczas prapremiery w 1967 roku.

28 KOMENTARZE

 1. Byłem w tym roku ale jeszcze budynek był w remoncie teraz jest super na pewno odwiedzimy z rodziną jak zdrówko pozwoli w przyszłym roku te urokliwe masto które w te dwa dni festiwalowe odżywa.

 2. Byłem w tym roku ale jeszcze budynek był w remoncie teraz jest super ale na pewno na drugi rok przyjadę do tego urokliwego miasteczka które w te dwa dni festiwalowe odżywa wraz ze swoimi mieszkańcami

 3. Co tam jest pięknego ludzie co wy piszecie zrobili drogę dali kilka lamp zbili tynk i już to wystarczy że jest pięknie po tylu latach zaniedbań zrobili kilka rzeczy a reszta całego Lubomierza. To można powiedzieć że Lwówek jest najpiękniejszym miastem na Świecie jak po zrobieniu jednej ul jest niby pięknie w Lubomierzu to we Lwowku dopiero jest jest idealnie

 4. Dajcie spokój z tą pięknościa… To całe muzeum to jakaś farsa bo kto do cholery to wogole ogląda… Parkingów brak tak jak i pracy, kostka nierówna ok ale brak świateł to niestety fakt. Zamiast pompowac kasę w niepotrzebne muzeum może burmistrz powinien pomyśleć o np zamkniętym basenie dla dzieci w miejscu starego?

  • W budżecie miasta nawet rewitalizacja tego budynku nie byłaby możliwa gdyby nie projekt.
   Z pewnością gdyby był projekt na basen czy salę gimnastyczną dla dzieci i młodzieży to pracownicy urzędu działaliby w tym kierunku.
   Dobrze, że w ogóle się coś dzieje. Chyba lepiej wyremontować coś co jest możliwe i wziąć dofinansowanie , niż tylko narzekać co można by było zrobić a nie ma na to pieniędzy i projektu.

 5. Wszystko ładnie pięknie ale teraz mogliby się zająć dymem z internatowego komina. To jak jest zadymione miasto przez ten dym woła o pomste do nieba. Mieszkańcy z okolic kosciola i rynku czasami nie widzą drogi przez zadymienie, nie mówiąc już o oddychaniu.

 6. Już nie długo będzie tak ładnie wyglądało z Biedronką w tle .Szykują nam budowę w miejsce targowiska.Co do kostki na rynku to faktycznie fale Dunaju.Ciekawe kto odebrał wykonanie prac?

 7. Ludziom nigdy się nie dogodzi. Zamiast się cieszyć i docenić, że miasteczko Nam pięknieje i się rozwija to oczywiście fala krytyki. Brawo dla całego zarządu i pracowników którzy przyczynili się do tej zmiany 🙂

 8. Do Agata
  W rynku wyłączają oświetlenie punkt 6. Jak ludzie rano do pracy się wybierają to w rynku jest ciemno jak w jaskini. Najzabawniejsze jest to, że w tym czasie jest w pełni oświetlony plac zabaw.
  Ktoś mi wyjaśnią tą logikę?

 9. Zainteresujcie się wysypiskiem bo nam zasypią ,ciężarówki z innych miejscowości rano kursują jedną za drugą Panowie radni po co was wybrano ,pani radna tego nie widzi z gryfiogórskiej .

 10. Piękny……. Który to już rozkop w rynku cudownej nawierzchni od sierpnia 2,3 strach pomyśleć co będzie dalej. Co dzieje się z drzewami w parku koło kościoła, cały czas wycinaja. Park bez drzew trochę dziwny. Czy na pozyskanych surowiec nie powinien być przetarg, a nie rozwozenie po okolicznych podwórka h, kasa do gminy by się przydała…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here