Czy uchodźcy z Ukrainy znajdą schronienie w powiecie lwóweckim?

27
1682

Konflikt na wschodzie przybiera na sile. Czy w gminach powiatu lwóweckiego powinno się znaleźć miejsce dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy?

 

Konflikt na wschodzie przybiera na sile. I mimo prowadzonych od kilku miesięcy rozmów i pertraktacji jego końca nie widać. Ostrzeżenia i zapowiedzi konsekwencji ze strony Stanów Zjednoczonych, czy Europy na prezydencie Rosji nie robią większego wrażenia. Ten wczoraj postawił kolejne żądania, w których domaga się demilitaryzacji Ukrainy, co w sposób oczywisty nie może zostać spełnione.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zdecydowanie potępiło decyzję Prezydenta Władimira Putina o uznaniu przez Federację Rosyjską samozwańczych republik na terytorium Ukrainy, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. “We współpracy z partnerami podejmiemy wszelkie niezbędne i przewidziane normami prawa międzynarodowego kroki na rzecz wsparcia integralności terytorialnej Ukrainy. Agresja strony rosyjskiej musi spotkać się ze zdecydowaną i wszechstronną reakcją społeczności międzynarodowej, w tym w postaci poważnych sankcji politycznych i ekonomicznych.” – czytamy w komunikacie MSZ.

Jednak dziś chyba nikt poza Władimirem Putinem nie jest w stanie przewidzieć, co się może wydarzyć w najbliższych daniach i godzinach. I chyba nikt ze stuprocentową pewnością nie jest w stanie wykluczyć konfliktu zbrojnego? Gdyby doszło do eskalacji działań Rosji w stosunku do Ukrainy, to jednym z jego efektów była fala uchodźców, obywateli Ukrainy, którzy w obawie o życie i zdrowie swoje i swoich bliskich szukaliby schronienia u sąsiadów.

Na koniec ubiegłego roku liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 300 tys. osób. Tym samym stanowią oni prawie 57 proc. ogółu osiedlających się w kraju cudzoziemców. Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, iż ok. 60% tych 300 tysięcy to osoby w przedziale wiekowym 18 – 40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią ok. 12%, a osoby powyżej 40 lat – ok. 28%. Nieznacznie przeważają mężczyźni, którzy stanowią 54% populacji.

Dziś tylko na Dolnym Śląsku mamy ponad 66 tysięcy pracowników z Ukrainy. Z danych otrzymanych przez redakcję Lwówecki.info z Dolnośląskiego Oddziału ZUS-u wynika, iż z 83.115 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie dolnośląskim aż 66.638 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – 45,4 tys. jest zatrudnionych w firmach podlegających pod wrocławski oddział ZUS, 12.543 pod Wałbrzyski i 8.653 pod oddział w Legnicy.

Pracowników z Ukrainy nie brakuje w powiecie lwóweckim, powiecie lubańskim, karkonoskim, czy bolesławieckim. Ci pracę znajdują w firmach budowlanych, fabrykach, ale coraz częściej także w restauracjach, hotelach, na stacjach paliw, czy w marketach. W naszych szkołach od kilkunastu lat naukę pobiera młodzież z Ukrainy. Sąsiadów zza wschodniej granicy spotykamy dziś niemal na każdym kroku. I większość z nas cieszy się z ich obecności, bo bez nich wiele branż przeżywałoby kryzys. Czy jesteśmy jednak gotowi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?

Z apelem do wiernych zwrócił się w poniedziałek (21.02) Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski:

„… apeluję do moich rodaków o otwarte i gościnne serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną. Każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie. Każdy ma prawo szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających mu bezpieczne życie. Dzieje Polski dowodzą, że w naszej Ojczyźnie od wieków znajdowali schronienie ci, którzy – szanując polską kulturę i prawo – uciekali od prześladowań i nienawiści.”.

Czy w gminach powiatu lwóweckiego – w gminie Lwówek Śląski, gminie Gryfów Śląski, gminie Lubomierz, gminie Mirsk, gminie Wleń – powinno się znaleźć miejsce dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy?

27 KOMENTARZE

 1. Dlaczego uznanie niezależności regionu jest przedstawiane jako agresja?
  Prawda jest taka, że wszyscy mają gdzieś pokój i ludność, zamieszkującą Ukrainę.
  Zarówno wschód jak i zachód chce trzymać łapę na złożach. Interes się liczy.

  • “Dlaczego uznanie niezależności regionu jest przedstawiane jako agresja?” XDDD
   To teraz wyobraź sobie, że Niemcy uznają niepodległość Dolnego Śląska, po czym ściągają tutaj sporą część swojej armii i de facto inkorporują te tereny do Republiki Federalnej Niemiec a to wszystko przy sprzeciwie całego świata, wcale a wcale nie brzmi to jak agresja na państwo sąsiednie?

   • A czyj jest dolny śląsk?
    Rozejrzyj się. Gdzie nie spojrzysz są wielkie niemieckie firmy, francuskie markety i izraelskie interesy. Czy chcesz mi powiedzieć, że dolny śląsk jest Polski?
    Dolny Śląsk już od dawna jest zajęty przez zagraniczny kapitał, który cały zysk wywozi poza Polskę. Przejeli ten teren gospodarczo, bez wojny, bo Polacy to idioci. Na Ukrainie tak łatwo im nie pójdzie. Zrobili majdan, wymienili władzę na prozachodnią ale tam interesu pilnuje Putin, nie naiwni Polacy czy Ukraińcy.

 2. Ciekawe czy “ksionżę-biznesmen” ich przyjmie na włości, pokaże miłosierdzie czy będzie kasował 300 za pokój 🙂 Biznes is biznes. Musi się kręcić. A jak nie, to jego jedna z firm może pomóc, schować, uchować, przechować czy pochować.

 3. Najpierw to trzeba zdrowych ukraińskich byczków odesłać na Ukrainę w celu obrony ojczyzny. Następnie można pomóc tym co wojna wyrządziła krzywdę bez dwóch zdań.

 4. Ale na UJ nam kolejni Ukraińcy? Mało ich wam… Gdzie nie ruszysz to UPA. Gdzie 80℅ nie znam Polskiego. Ot wrzody na tkance ludzkiej. Niech siedzą i bronią kraju swojego.

   • Nie jeździłem, i nie jeżdżę. Pracuje na miejscu. Różnica taka że to co przyjdzie do nas w czasie wojny UJA będą pracować tylko będzie daj i daj oraz nimanimaju jak ich wyslą do komfortu albo wykładać towar w markecie. Oni już mają pełno ulg i dodatków za pracę na naszej ziemi.

 5. Niedawno po pewnej wiosce z nożami latali ludziom po podwórku tacy są Ukraińcy ciekawe co będzie jak zamieszają w naszym przepięknym powiecie.Dlaczego kler ich sobie nie weźmie na włości wkoncu niech oskarżą miłosierdzie bo mieszkają sami w wielkich plebaniach.

 6. Nie chcą się uczyć polskiego, śmiecą, hałasują i mają Polaków gdzieś. Nie szanują naszego kraju. Nam nikt nie pomagał, nie pomaga i nie będzie pomagać a my mamy wszystkich przyjmować. Jakby zachowywali się cywilizowanie to by nikt nie protestował. Ale każdy ma lub miał styczność z obcokrajowcami (tu w pl) i raczej większość ma negatywne zgadnie.

 7. Może oddam im mieszkanie, żeby po pracy mieli gdzie walnąć browara i odpocząć . A sam pojadę walczyć o ukrainę. Oni w ramach podziękowania wymordują mi rodzinę i sąsiadów.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here