Czy powrócą autobusy na trasie Świeradów- Zdrój – Szklarska Poręba?

3
2323
komunikacja miejska świeradów zdrój
fot.: eLuban.pl

Jest wola przywrócenia połączeń na trasie ze Świeradowa- Zdroju do Szklarskiej Poręby. Zielone światło dają oba samorządy. To milowy krok w sprawie zacieśnienia współpracy i dobra wiadomość  dla mieszkańców oraz turystów.

 

Jeszcze nie tak dawno temu oba kurorty łączyła siatka komunikacji autobusowej. Jednak samorządy nie mogły się porozumieć i w 2019 roku dokonano wypowiedzenia porozumienia międzygminnego.

„Przy uruchomieniu przedmiotowej linii padło zobowiązanie Miasta Szklarska Poręba, iż oni ze swojej strony uruchomią również dwa kolejne połączenia pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem- Zdrój, by wypełnić docelową siatkę połączeń, lecz nie zrealizowali swojego zobowiązania. W okresie funkcjonowania linii nie 2 Burmistrz Miasta Świeradów- Zdrój prowadził również bezpośrednie rozmowy z Burmistrzem Miasta Szklarska Poręba o dofinansowanie jej funkcjonowania, lecz cały czas spotykał się z odmową. Po przedstawieniu sprawy Radzie Miasta Świeradów- Zdrój w 2019 roku oraz intencyjnym głosowaniu Rady, dokonano wypowiedzenia porozumienia międzygminnego, sankcjonującego funkcjonowanie przedmiotowej linii, co zakończyło się zamknięciem linii w czerwcu 2022 roku.” – wspomina Roland Marciniak Burmistrz Świeradowa- Zdroju w odpowiedzi na interpelację Radnego Mateusza Szumlasa.

Radny Mateusz Szumlas kilka tygodni temu wyszedł z inicjatywą przywrócenia połączeń autobusowych miedzy dwoma kurortami.

Według informacji, jakie radny uzyskał z magistratu to koszt funkcjonowania tej linii – dwa kursy dziennie na trasie łączącej oba miasta realizowane w soboty, niedziele i święta – kształtowałby się na poziomie około 75 tysięcy złotych rocznie.

Radny Szumlas zwrócił się do Mirosława Grafa Burmistrza Szklarskiej Poręby z pytaniami, o jego stanowisko w tej sprawie.

W piśmie do Burmistrza Szklarskiej Poręby świeradowski Radny wskazywał, iż w jego ocenie Świeradów- Zdrój nie może w żaden negatywny sposób konkurować ze Szklarską Porębą ani Szklarska Poręba nie powinna konkurować ze Świeradowem- Zdrój, bo przecież są sąsiadami i mają bardzo podobne interesy w realizacji, których oba miasta powinny się wspierać, a nie sobie przeszkadzać.

„To dzięki tej komunikacji turyści nocujący w Świeradowie- Zdroju mogli sprawnie przemieścić się do Szklarskiej Poręby żeby poznać uroki tego miasta, odwiedzić restauracje lub stamtąd wyruszyć w góry. Natomiast turyści, którzy za cel swojego pobytu wybrali Szklarską Porębę mogli bez większego problemu odwiedzić Świeradów- Zdrój, skosztować naszej wody, czy odwiedzić jedną ze świeradowskich atrakcji. W mojej ocenie był to bardzo dobry projekt, który łączył nasze miasta. Niestety, w pewnym momencie Rada Miasta Świeradów-Zdrój wraz z Burmistrzem zrezygnowała z tych połączeń z powodu, braku współfinansowania tego połączenia, ze strony Szklarskiej Poręby.” – wskazywał Radny Mateusz Szumlas zaznaczając, iż nieocenionym dobrodziejstwem dla pasażerów był fakt, iż komunikacja była darmowa.

Burmistrz Szklarskiej Poręby bardzo pozytywnie podszedł do propozycji wznowienia współpracy.

„Nie ulega wątpliwości, że takie połącznie byłoby niezwykle atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasta. Ponadto przychylam się do stanowiska, że byłby to krok do zbudowania partnerskiej współpracy i dobrosąsiedzkich stosunków.” – pisze w odpowiedzi do świeradowskiego radnego Burmistrz Mirosław Graf, który zadeklarował, że wniosek ten zostanie przedłożony Komisji Finansów i Spraw Społecznych Rady Miasta Szklarska Poręba celem uzyskania opinii i zabezpieczenia w budżecie niezbędnych środków na realizację połączeń.

„Wierzę, że postulat spotka się z przychylnym nastawieniem radnych Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie” – liczy Burmistrz Graf i podkreśla, że ta komunikacja ma służyć mieszkańcom i turystom w weekendy.

Chęć kontynuowania współpracy w odpowiedzi do Radnego Szumlasa deklaruje także Burmistrz Świeradowa- Zdroju.

„Ze swojej strony Burmistrz Miasta Świeradów- Zdrój deklaruje, iż o ile Rada Miasta Świeradów- Zdrój wyrazi na to swoją zgodę, a Miasto Szklarska Poręba dofinansuje funkcjonowanie linii komunikacyjnej na trasie Świeradów- Zdrój – Szklarska Poręba – Świeradów- Zdrój, to jest skłonny ponownie uruchomić przedmiotową linię w oparciu o zasoby ZKM Świeradów- Zdrój.” – zapewnia Burmistrz Roland Marciniak.

Radny Szumlas rozmawiał już z częścią świeradowskich radnych o przywróceniu połączenia i jak zapewnia, jego koledzy i koleżanki radni są pozytywnie nastawieni do takiej propozycji.

Podczas czerwcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rady Miasta Szklarska Poręba, Radni zawnioskowali o zorganizowanie spotkania z Burmistrzem i Radnymi Świeradowa- Zdroju, by porozmawiać o przywróceniu połączeń.

Z niecierpliwością czekamy na finał rozmów z nadzieją, że połączenia autobusowe będą początkiem owocnej współpracy z korzyścią dla mieszkańców obu miast.

3 KOMENTARZE

  1. Jestem turystą z Kalisza. Odwiedziłem oba miasta w różnych latach i nie pojmuję, jak przy takiej niezbyt wielkiej odległości może nie być komunikacji. Wcale nie musi być darmowa! Ważne, żeby działała codziennie, kilka razy dziennie. Wziąłbym nocleg więcej, gdyby można zrobić dodatkową wycieczkę, tak jak pojechałem do Harrachova czy Nowego Miasta. Nie chcecie zarobić?

  2. Jeszcze raz ja. Tym razem byłem w Szklarskiej Porębie. I co? Dojechałem aż do Liberca, a do Świeradowa się nie dało. Powierzenie komunikacji autobusowej lokalnym samorządom było błędem, bo patrzą tylko do swoich granic.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here