Czy powietrze w Lwówku Śląskim jest czyste?

4
668

Jak ważna jest czystość powietrza dla zdrowia człowieka nikogo nie trzeba przekonywać, oceniając ją niejednokrotnie po przejrzystości, efekcie dymiących kominów, czy też zapachu.

 

Jedną z metod pomiaru czystości powietrza jest PM2.5 ( pył zawieszony PM2,5 składa się z cząsteczek, których wielkość nie przekracza 2,5 μm). W krajach UE jego akceptowalny poziom wynosi 25 µg/m3.

Od początku tygodnia czystość powietrza można sprawdzać dzięki profesjonalnym czujnikom zainstalowanym na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim przy ul. Henryka Brodatego 1.

Dzięki podpisaniu umowy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem NASK w Warszawie, szkoła i uczniowie ZSOiZ w Lwówku śląskim będą brali udział w Projekcie Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Uczniowie będą uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacji ekologicznej na lekcjach chemii i biologii, poznając przyczyny powstawania, jego skutki oraz jak zapobiegać smogowi. Zajęcia te wzbogacą ofertę edukacyjną szkoły.

Na budynku szkoły zawisło urządzenie z szeregiem czujników pomiarowych oraz czytelnym wyświetlaczem, dzięki któremu każdy będzie mógł zobaczyć jaką mamy czystość powietrza.

O szkodliwości pyłów zawieszonych, którego skład powoduje działania rakotwórcze ukazało się wiele publikacji, które można znaleźć w internecie. Pyły zawieszone stanowią mieszaninę substancji organicznych i nieorganicznych. Często znajdują się w nich:

  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – grupa obejmująca ponad 200 policyklicznych węglowodorów aromatycznych, z których znaczna część ma potwierdzone działanie rakotwórcze i toksyczne (najpopularniejszym, a zarazem najgroźniejszym WWA jest benzopiren),
  • metale ciężkie, m.in. arsen, kadm, nikiel i ołów, furany, siarka, azbest.

ZAPRASZAMY !

-/ZSOiZ Lwówek Śląski/-

4 KOMENTARZE

  1. Nie ma węgla a jeśli jest to jest niskiej jakości.
    Obniżone przez rząd wymogi co do jakości węgla.
    Także trzeba się nastawiać, że jesień, i zima może być bardziej zanieczyszczona jak zwykle.

  2. Proponuję takie urządzenie pomiarowe ustawić obok drogi o dużym natężeniu ruchu lub ciepłowni miejskiej. Szybko okaże się co jest największym źródłem smogu. Jednak w interesie globalistów jest uzależnianie ludzi od ich drogiej energii więc piece w których można za darmo napalić drewnem są całkowicie sprzeczne z ich polityką. Przy okazji można ciemnemu ludowi wcisnąć bajkę o globalnym ociepleniu i wydoić podatkiem emisyjnym. I co się dziwić jak ciemny lud to kupuje. Gdyby globalistom choć odrobinę zależało na czystym powietrzu, a nie na kasie ekoenergia od dawna byłaby bardzo tania i dostępna. Podstępne pytanie. Dlaczego nadmiar energii z paneli mogę sprzedać wielkiemu tauronowi, ale nie sąsiadowi?

  3. rząd wprowadził nowe dopłaty , dla ogrzewających gumowcami – 1000zł, starymi szmatami – 500zł, plastikiem i wszelakim syfem – 300zł. Życzę silnych płuc, wszystkim tej zimy, szczególnie dzieciom idącym rano do szkoły.

  4. obawiam się, że w okresie zimowym przez ostatnie słowa “Prezesa” nasze powietrze będzie gorzej niż ZŁE – będzie katastrofalne. My tu dbamy o “swoje podwórko” wymieniłam kopciucha na ekologiczny i własciwie bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy (genialny, moje zycie zmieniło się o 180 stopni, baaardzo polecam!) namowilam znajomych… zaczelo nam zalezec a tu prosze, zezwolenie na palenie syfem.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here