Zlikwidowano wytwórnię piko

3
589
NOSG

Z zatrzymanych półproduktów można by otrzymać około 2500 porcji narkotyku. Zarzuty usłyszał 28-letni mieszkaniec powiatu lubańskiego. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt.

 

Przeprowadzone działania funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz funkcjonariuszy zgorzeleckiej Służby Celno – Skarbowej doprowadziły do zlikwidowania miejsca, w którym wytwarzane były substancje odurzające.

 

10 czerwca funkcjonariusze SG wspólnie z policjantami Wydziału Kryminalnego lubańskiej komendy przeszukali zabudowania mieszkalne w jednej z miejscowości na terenie gminy Lubań. Ujawniono tam urządzenia i przedmioty do wytwarzania metaamfetaminy tj. zawiesiny płynne, wagę elektryczną, płytę grzewczą, mieszadła, pochłaniacz zapachów oraz liczne naczynia wykorzystywane do produkcji.

 

W budowlanych wiadrach funkcjonariusze ujawnili 28 litrów płynnej zawiesiny w etapie produkcyjnym wykazującej po zbadaniu narkotestem metaamfetaminę. Zabezpieczyli również gotowy produkt w postaci proszku w ilości około 2500 tys. porcji narkotyku. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów wytwarzania, posiadania narkotyków o znacznej ilości. Zabezpieczono również gotowy produkt w postaci proszku w ilości 244,5 grama czyli 2 449 porcji o wartości 29 tys. zł.

 

Sąd Rejonowy w Lubaniu na wniosek prokuratury zastosował wobec 28- latka tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Za popełniony czyn mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Z opinii ekspertów wynika, że z 28 litrów ujawnionej substancji, po odparowaniu można by otrzymać 18 kg metaamfetaminy. Dzięki współpracy funkcjonariuszy służb mundurowych na rynek nie trafiły narkotyki o szacowanej wartości blisko 2,2 mln złotych.

 

st. asp. Justyna Bujakiewicz-Rozeń, KPP Lubań,

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here