Czy na krajowej „trzydziestce” powstanie rondo? Zaskakująca odpowiedź drogowców

14
2593

Radni Rady Powiatu Lwóweckiego wystąpili z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o poprawę bezpieczeństwa i budowę ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 30 w Krzewiu Wielkim z drogą wojewódzką nr 361 w kierunku Świeradowa- Zdroju oraz drogą powiatową w kierunku Lubomierza. Pod apelem podpisali się także Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski, Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk.

 

Apel o budowę ronda na DK30

Rada Powiatu Lwóweckiego zwraca się z wnioskiem do Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział we Wrocławiu o podjęcie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na skrzyżowaniu drogi krajowej Nr 30 z drogą wojewódzką Nr 361 ( w kilometrażu 41 + 309 ) i drogą powiatową w miejscowości Krzewie Wielkie gmina Gryfów Śląski.” – mogliśmy przeczytać w podjętej w sierpniu br. przez radnych powiatowych uchwale.

Uzasadnienie konieczności budowy ronda

W uzasadnieniu apelu radni przypominali, iż skrzyżowanie to powstało w wyniku modernizacji drogi krajowej w 2004 r. Jednak wzrost liczby samochodów, wzrost natężenia ruchu od tamtego czasu spowodował, iż to skrzyżowanie stało się niebezpieczne. Radni swoje spostrzeżenia podparli danymi uzyskanymi z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim za okres od 2018 roku do 2021 roku. Z tych wynika, iż w przeciągu niespełna tych trzech lat na tym skrzyżowaniu doszło do 18 kolizji drogowych oraz 3 wypadków drogowych w tym dwóch z osobami rannymi i jednego ze skutkiem śmiertelnym. W wyniku ostatniego wypadku, jaki miał miejsce 2 sierpnia 2021 r. zginął młody motocyklista.

W związku z ogromnym wzrostem ruchu drogowego w ostatnich latach zwracam się z gorącą prośbą o zastosowanie rozwiązania, które w sposób znaczący zwiększyłoby bezpieczeństwo ruchu drogowego na wymienionym skrzyżowaniu.” – apelują w uchwale radni powiatowi i tłumaczą, iż dobrym rozwiązaniem byłaby przebudowa skrzyżowania na takie z ruchem okrężnym:

Zgodnie z sugestią Policji większe bezpieczeństwo zapewniłaby przebudowa istniejącego skrzyżowania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Takie rozwiązanie na pewno poprawiłoby bezpieczeństwo i zapewniłoby większą płynność ruchu drogowego do bardzo atrakcyjnych turystycznie miejscowości – Świeradów- Zdrój, Lubomierz, Gryfów Śląski i Mirsk.”. – tłumaczą w podjętej uchwale radni Rady Powiatu Lwóweckiego.

 

 

 

Wielkie inwestycje omijają nasz region

Chyba każdy, kto miał okazję jechać drogą krajową nr 30 od Jeleniej Góry, w kierunku granicy państwa w Zgorzelcu wie jak ona wygląda. Nie da się ukryć, iż daleko jej do nowoczesnych dróg szybkiego ruchu a na niektórych odcinkach bliżej do drogi gminnej. Miejscami bardzo wąska i kręta droga zapewnia niesamowite widoki, jednak przy rosnącym z roku na rok natężeniu ruchu traci na bezpieczeństwie. Każdego dnia docierają do nas informacje, jak wiele w naszym kraju Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad inwestuje. Budują autostrady, nowoczesne mosty, poszerzają drogi, a nawet drążą wielkie tunele. To jednak doniesienia z odległych regionów, a u nas przeciętny kierowca może zobaczyć co najwyżej łatanie dziur, czy malowanie linii na drodze.

Drogowcy nie gęsi i swój pomysł mają

Po apelu Radnych Rady Powiatu lwóweckiego wspartego przez burmistrzów ościennych gmin drogowcy postanowili zadziałać i u nas. Mają na to swój pomysł.

W odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info GDDKiA oddział we Wrocławiu przyznaje, iż drogowcy dostrzegają konieczność poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 30 w Krzewiu Wielkim. Wskazuje także, iż w sposób szczególny drogowcom ale i rządzącym zależy na bezpieczeństwu pieszych uczestników ruchu.

Sygnalizacja świetlna dla pieszych

Odpowiadając na Pana pytanie informujemy, że skrzyżowanie zgłoszone zostało do planu programu poprawy brd (red.: „Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”) na przejściach dla pieszych, polegającego na budowie sygnalizacji świetlnej wraz z wykonaniem oświetlenia dedykowanego dla przejścia dla pieszych.” – czytamy w odpowiedzi.

Dział komunikacji społecznej GDDKiA tłumaczy, iż plan ten jest zasadniczą częścią Programu bezpiecznej infrastruktury drogowej przewidzianym do realizacji w latach 2021-2024, a jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Drogowcy wskazują, iż podejmowane w ramach programu działania są ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej – a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. Na inwestycje w ramach tego zadania w kraju z Krajowego funduszu drogowego przeznaczono 2,5 mld zł. Jak tłumaczy dział komunikacji społecznej GDDKiA z uwagi na priorytet nadany ochronie pieszych na przejściach dla pieszych w pierwszej kolejności planowane są działania poprawiające bezpieczeństwo na znacznej liczbie przejść dla pieszych, poprzez m.in. ich doświetlenie, oznakowanie, budowę azyli dla pieszych.

Ograniczenie prędkości na DK30

Wstępnie przewidziano realizację wnioskowanego zadania na skrzyżowaniu DK30 z DW361 i DP2512D w 2024 r. Będzie to mogło nastąpić po ostatecznym przyznaniu środków finansowych na ten cel. Liczymy również na dobrą współpracę na etapie uzgodnień dokumentacji technicznej z Samorządem. Dodatkowo na przedmiotowym skrzyżowaniu, z uwagi na występujące tam przejście dla pieszych, wprowadzono ograniczenie prędkości do 50 km/h.”. – pisze GDDKiA w odpowiedzi skierowanej do redakcji Lwówecki.info.

14 KOMENTARZE

  1. o jakich pieszych mowa? przez 9 lat jeżdżenia codziennie tym skrzyżowaniem nie przypominam sobie pieszych!!
    czy oni oszaleli z tymi światłami? Aby unikać korków ruch pójdzie przez Proszówkę na Gryfów albo z Mirska przez Wieżę do Gryfowa i tam będzie trzeba zaraz myśleć co zrobić by usprawnić komunikację

  2. Powinno wykonać się czarcie doły,wilcze zapadki i takie tam udogodnienia ,a najlepiej objazd przez Szczecin i Gdańsk to powinno pomóc skoro myślenie kierowców zawodzi,proste skrzyżowanie a tyle kłopotów,wystarczy zastosować się do przepisów obowiązujących na tym odcinku,bo było 70 teraz 50 km/ h

  3. Oczywiście tylko przejścia dla pieszych i 100 świateł! Najlepiej co 40 metrów na odcinku Gryfów – Krzewie. Rozwiązanie to wpłynie na znaczną poprawę wszystkiego. Przykład: ul. Karola Miarki w Jeleniej Górze. Tanio i bez sensu. I o to chodzi!
    Tak więc samorządowcy jak zwykle wyjeżdżają z dziwnymi pomysłami, a drogowcy z sensem jak za PRL zrobią Wam dobrze. Szukaliście rozwiązania? Voila. Macie jeszcze jakieś pomysły???? Jeszcze jakieś rondo? Czy już się Wam odechciało udzielać wskazówek ważnym instytucjom centralnym??? ;)))))))))
    Tak się robi inwestycje! Po prostu genialne!
    No to na poważnie teraz. Gdzie ekspresówka Zgorzelec – Jelenia Góra – Strzegom – Wrocław? Gdzie??? Czy wy piękni drogowcy liczycie samochody, które przejeżdżają na tym odcinku???? Niedobrze mi się robi. To są dziesiątki tysięcy samochodów. Region jeleniogórski pod kątem ilości dróg niewiele zmienił się od stanu z roku 1945. Sprawdźcie sobie! No to miłego picia kawy w biurze!

  4. Czyli dalej d..a… ,do co najmniej 2024go nie będzie nawet tematu pt.rondo…żenada że szkoda komentować…Ilu pieszych brało udział w tych 18u wypadkach? Debil, debila pogania…Za konkretne pieniądze postawią światełko i znak uszczęśliwiajcy producenta, monopolistę owych rozwiązań. Droga Jelenia-Zgorzelec to kpina…i idealne odzwierciedlenie tego na jakim zadupiu przyszło nam żyć…

  5. Nie przechodzi tam żaden pieszy.chyba że autostopowicz.Koleja bzdura i brak wiedzy na temat dróg przez drogowców. Z za biurka.A może na tej wysepce przy wjeździe OS str.Mirska postawić znak ruch okrężny i będzie inwestycja jak inne.Rindo w Gryfowie,Parę kamyków na środek i już rondo za grube tysiące.Premie dla drogowcow za biurkiem.A jeżeli już ronda to cholernie ciasne.

  6. Na tym skrzyżowaniu nie da się bezpiecznie przejść na przejściu dla pieszych. Auta jadące w kierunku Gryfowa nie zatrzymują się. Jeżeli zatrzyma się kierowca jadący z Jeleniej Góry i skręcający na Świeradów, to nie ma gwarancji, że na drugim pasie jadące auto z Jeleniej do Gryfowa też się zatrzyma. Osobiście miałem taką sytuację kilka razy. Tylko moje podejście jest takie, że upewniam się czy mogę przejść. Przynajmniej dla pieszych będzie bezpieczniej. Gdyby się wszyscy stosowali do przepisów, to nie byłoby tylu wypadków. Oczywiście rondo jest najlepszym rozwiązaniem.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj