To będzie najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce

0
1881

To będzie najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce. TS26 zostanie wybudowany w ramach dolnośląskiego odcinka S3 Bolków-Kamienna Góra. GDDKiA opublikowała wideo prezentujące, jak tunel będzie wyglądał po zakończeniu prac budowlanych.

 

Newralgicznym elementem realizacji drogi ekspresowej S3 Bolków-Kamienna Góra jest zaprojektowanie i wybudowanie dwóch tuneli drogowych dwukomorowych TS26 oraz TS32. Tunel TS26 będzie miał około 2300 m długości. Nawy główne tunelu, ze względu na duży przekrój poprzeczny, będą wykonywane metodą górniczą NATM, tj. Nową Austriacką Metodą Tunelowania. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale, wykonywany tą metodą. Realizacja tuneli drogowych pozwoli na przeprowadzenie drogi ekspresowej S3 przez przeszkodę, którą stanowi masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich, pomiędzy obrębami miejscowości Sady Górne i Nowe Bogaczowice. Zakończenie realizacji tego odcinka przewidziane jest na drugą połowę 2023 r.

 

Oba tunele znajdują się na razie na papierze. 31 października został złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla tego odcinka S3. Zgodnie z przepisami, wykonawca powinien otrzymać decyzję z pierwszej połowie roku. Będzie mógł wtedy rozpocząć prace budowlane.

 

-/ eLuban.pl / GDDKiA /-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here