Czy dojdzie do modernizacji ośrodka kultury?

0
184

Kilka dni temu poznaliśmy oferty w przetargu na modernizację Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim. Czy Gminę będzie stać na inwestycję?

 

 

– Obecnie funkcjonujący obiekt MGOK znajduje się w bardzo złym stanie technicznym – wymaga remontu kapitalnego. Zarówno pracownie tematyczne, sala teatralna jak i pozostałe pomieszczenia nie spełniają norm niezbędnych do prowadzenia poszczególnych zajęć i całej działalności kulturalnej. Budynek nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmodernizowany i rozbudowany obiekt MGOK będzie spełniał wszelkie obowiązujące wymogi sanitarne i p.poż. oraz umożliwi prowadzenie działalności kulturalnej w bezpiecznych i komfortowych warunkach, w tym również w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami. – wskazywał Burmistrz Gryfowa Śląskiego we wniosku o pozyskanie środków zewnętrznych na remont gryfowskiej placówki kultury.

I środki takowe udało się pozyskać. Jednak radość z 5 milionów złotych dofinansowania nie trwała zbyt długo. Kosztorysy i wnioski o środki zewnętrzne składane były przed inflacją, a dofinansowanie przyszło wraz z wzrostem cen.

 

 

Wstępnie Gmina Gryfów Śląski na inwestycję planowała wydać 6 milionów złotych. Jednak oferta w pierwszym przetargu była ponad dwukrotnie wyższa – 14.136.390,00 zł. Drugi przetarg nie wypadł dużo lepiej. Dwie złożone w nim oferty zbliżały się do 14 mln zł – jedna opiewa na 13.790.000,00 zł a druga na 13.894.695,00 zł.

Burmistrz Gryfowa Śląskiego przyznawał, iż budżet Gminy nie był w stanie podołać takim wydatkom. W ubiegłym roku odbyły się dwa przetargi na przebudowę, która oprócz gruntownego remontu obiektu miała także stworzyć dobudówkę do sali widowiskowej, która to dobudówka zapewniłaby dodatkowe sto miejsc na widowni. Jednak w obliczu drożyzny władze Gminy postanowiły zmienić projekt i zrezygnować z dobudówki licząc na znacznie niższe oferty wykonawców.

– Jeżeli chodzi o zakres modernizacji, to będzie remont kapitalny w obrębie tej bryły budynku, która jest. Planowaliśmy jeszcze sto miejsc siedzących. Widownia obecnie ma prawie sto miejsc, a miała mieć dwieście, co pozwalałoby na organizację większych koncertów. – wyjaśniał w rozmowie z Lwówecki.info Olgierd Poniźnik, który wspominał, iż ze względu na konieczność redukcji kosztów Gmina musiała zrezygnować z dobudówki do sali widowiskowej.

 

Pod koniec kwietnia br. ogłoszony został przetarg na modernizację budynku Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Kolejowej 33a w Gryfowie Śląskim w formule zaprojektuj i wybuduj. Oferty złożone z przetargu poznaliśmy w piątek. Te są nico niższe niż we wcześniejszych przetargach, ale daleko im do kwoty, jaką Gmina ma przeznaczona na inwestycję, czyli 6.000.000 złotych.

Do przetargu przystąpiły dwie firmy. Wrocławska spółka za modernizację ośrodka kultury żąda 10.980.000,00 złotych, natomiast firma z powiatu lubańskiego za wykonanie prac zgodnie ze specyfikacją chce 10.400.000 złotych.

W dniu 29 maja br. Burmistrz Gryfowa Śląskiego podjął decyzję o unieważnieniu i tego przetargu, wskazując, iż ceny ofert przewyższają kwotę, jaką Gmina miała zabezpieczoną na to zadanie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here