Członkowie DTMZ zwiedzali nasz powiat

0
347

W miniony weekend członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków znów pojawili się w Pałacu Książęcym we Wleniu. W piątek wieczorem chętni poszli na tradycyjne, nocne zwiedzanie Wlenia. Byli m. in. w tunelu kolejowym na nieczynnej linii nr 283, w odnowionym Rynku oraz na stacji kolejowej.

 

W sobotę grupa najpierw pojechała do miejscowości Sobota, gdzie zwiedziła ruiny kościoła św. Piotra i Pawła z XV wieku, a zniszczonego w wyniku II wojny światowej. Kolejnym punktem na trasie zwiedzacy były Twardocice, gdzie znajdują się ruiny kościoła ewangelickiego, tzw. ucieczkowego wyznania Schwenckfeldystów. Potem przeszli do położonego na południowy-wschód od miejscowości pomnika Schwenckfeldystów. Na zakończenie wizyty w Twardocicach zwiedzili budynek nr 45 o bardzo ciekawej, szachulcowej konstrukcji.

W Pielgrzymce zwiedzili Kościół św. Jana Nepomucena wraz z cmentarzem przykościelnym, a w miejscowości Czaple przeszli ścieżką dydaktyczną “Szlakiem kamiennych krzyży”.

Późnym wieczorem udali się na nocne zwiedzanie pobliskiego zamku Lenno.

Dzień trzeci rozpoczął się tradycyjną jajecznicą na śniadanie. Po nim grupa spakowała się i część pojechała do Proboszczowa, gdzie znajduje się XIII-wieczny kościół św. Małgorzaty, następnie zdobyli Ostrzycę Proboszczowicką, która jest pozostałością trzeciorzędowego wulkanu. Część zaś udała się do Pilchowic, gdzie znajduje się druga pod względem wysokości zapora w Polsce i najsłynniejszy ostatnio most kolejowy nad jeziorem Pilchowickim.

 

-/Maciej Pawlik, rzecznik DTMZ/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here