Czarne chmury nad Koleją Izerską

13
1344

Od kilku lat samorządy Mirska, Gryfowa Śląskiego i Świeradowa-Zdroju zabiegają o rewitalizację linii kolejowej łączącej te trzy miejscowości.

 

Działania Zarządu Województwa Dolnośląskiego dawały powody do optymizmu. Niedawno przekazywana była informacja o przejęciu przez Województwo Dolnośląskie od PKP działek kolejowych na tej trasie i rozpoczęciu prac. Województwo opracowało studium wykonalności, a marszałek w budżecie zabezpieczył 2 miliony złotych na prace przygotowawcze. Rozpoczęły się również prace geodezyjne w celu wydzielenia dworców kolejowych i przekazania ich samorządom gminnym. Został też rozstrzygnięty przetarg na wycięcie samosiejek na całej trasie i rozebranie torowisk oraz ich podbudowy. I w chwili gdy prace się rozkręcały i już oswoiliśmy się z myślą, że za 2-3 lata na zrewitalizowanej linii kolejowej pojawią się pociągi to dotarły do nas złe wiadomości.

Władze województwa liczyły, że wszystkie projekty modernizacji linii kolejowych, w tym nasza, zostaną sfinansowane z Krajowego Planu Odbudowy tj. środków z Unii Europejskiej, które mają pomóc poszczególnym krajom członkowskim w okresie pandemii.

Niestety w planach rządu środki zostały rozdysponowane inaczej niż oczekiwał samorząd województwa. Przedstawiony przez premiera Morawieckiego projekt KPO nie pozostawia złudzeń. Nie ma mowy o finansowaniu kolei samorządowych, a środki mają trafić do państwowych spółek kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe i InterCity. W związku z tym, należy uznać, że plany związane z rewitalizacją linii Mirsk-Gryfów- Świeradów nie mają obecnie wsparcia finansowego. Nie mamy też informacji, czy będą inne środki na ten cel.

Niekorzystny jest również podział środków, które mają być przekazane z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Okazuje się, że Dolny Śląsk otrzyma o blisko 6 miliardów złotych mniej niż w latach 2014 -2020, co powoduje, że marzenia sfinansowania tej linii, z tych środków staje się niemożliwe.

Czy cokolwiek się zmieni? Pozostaje jedynie nadzieja, że władze regionu skutecznie będą negocjować zwiększenie RPO oraz, że rząd nie będzie obojętny na apele dolnośląskich samorządowców o zwiększenie budżetu.

-/UMiG Mirsk/-

13 KOMENTARZE

  1. Hahahahaha od razu pisałem zrobić ścieżki rowerowe bo nic z tego nie będzie a kilku napaleńców pisało jak to bedzie fajnie macie swoją kolej laik wiedział że nic z tego nie będzie kolej będzie ale w Warszawie tam skąd miały przyjść pieniądze kogo obchodzi jakiś Gryfów, Mirsk czy Świeradów z kolejowymi przystankami w polu w Mroczkowicach.

    • Jestem zdecydowanie na tak jak idzie o trasy rowerowe. Na spokojnie z dzieckiem można pojechać rowerem. Z dzieckiem na singla nie pojadę bo tam idioci szaleją. A w zimie też można pośmigać na biegówkach i nie koniecznie w Jakuszycach, a na takich trasach właśnie. Zdecydowane NIE dla odbudowy kolei, to przeżytek. Może byłby szał przez pierwsze 2,3 lata a potem znowu w ruinę popadało by.

  2. Szkoda ze w “cieniu walki” o to czy ma tam powstać kolej czy ścieżka rowerowa, za czyje pieniądze itp. Na terenie dawnej stacji PKP powstaje smietnik , zaczynajac od szkla uprzątniętego z parku przy PKP i wysypanego na torowisko ( to co po nim zostało) kończąc na pozostałościach po wnętrzach samochodow , ktos ewidentnie zrobil tam sobie tak zwany PSZOK.

  3. pis jak zwykle przepierdzielił pieniądze na nierobów i starych dziadów, bo przecież trzeba dać polaczkom pieniążek na chlanie i dziadom na rydzyka a nie na rozwój regionu.

  4. Od początku to bajer, te koleje nie są nikomu potrzebne. Bajeranci wykreowali temat dla wyborczego populizmu bo nie mieli na to pieniędzy, sporo kasy przetrwonili na to pajacowanie.

  5. PiS tylko czeka na kasę z UE aby sypnąć groszem na swój wschodni elekotrat. A może sprawdźmy jak głosowali mieszkańcy dolnego sląska w 2018 i 2019 o dziwo wybrał PiS w tych gminach gdzie ta kolej ma biec Mirsk, Świeradów, Gryfów, Lwowek i okolice. Tak więc pretensje i uwagi do wyborców a tych co po popierali PIS proszę do swoich przedstawicieli np. pan Kredkowski

  6. wyborcy podziękujcie Waszym przedstawicielom z pisu czytaj kredkoś i spółka. wdzieliście głosowanie tego demagoga. I tak będzie ze wszystkim. endriu DZIEKUJEMY

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here