COVID-19 a choroby współistniejące, czyli jak o siebie zadbać w czasach pandemii

0
376

W dzisiejszych czasach niezwykle istotne jest dbanie o prawidłową kontrolę cukrzycy, nadciśnienia oraz dążenie do prawidłowej masy ciała. Są to schorzenia dietozależne, czyli ma na nie wpływ sposób odżywiania. Powyższe choroby oraz otyłość zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Można je z powodzeniem kontrolować dietą.

 

Główną formą leczenia otyłości jest poprawa nawyków żywieniowych. Nieskuteczne próby odchudzania zniechęcają do zmiany sposobu odżywiania. Z kolei zbyt szybka redukcja masy ciała oparta na głodówkach, wielu wyrzeczeniach i eliminacji części produktów spożywczych przynosi więcej szkody niż pożytku. Przyczynia się m.in. do spadku odporności, który zwiększa ryzyko infekcji oraz ich ciężkiego przebiegu, a także anemii, utraty masy mięśniowej oraz niedoczynności tarczycy. Należy pamiętać, że otyłość nie jest problemem wizualnym a przyczyną wielu chorób. Między innymi jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu II oraz nadciśnienia. Nierzadko spadek masy ciała wystarcza aby stężenie glukozy oraz ciśnienie zaczęły wracać do normy.

Niewyrównana cukrzyca nie tylko uszkadza wzrok oraz nerki, ale także może przyczynić się do cięższego przebiegu COVID-19. Dla przypomnienia: prawidłowa glikemia na czczo to 70 – 99 mg/dl, a 2 godziny po posiłku <140 mg/dl. Wiele osób ma problem z osiągnięciem prawidłowego stężenia glukozy we krwi mimo przyjmowanych leków. Dieta jest niezbędnym elementem leczenia cukrzycy, a jedynie połączenie przyjmowania odpowiednio dobranych leków z prawidłowymi nawykami żywieniowymi przynosi pożądany efekt.

U chorych na nadciśnienie zdarzają się skoki ciśnienia pomimo dobrze dobranej farmakoterapii. Nie tylko stres, ale także dieta wpływają na wartości ciśnienia. Poprawiając jakość spożywanych posiłków można łatwiej utrzymać chorobę w ryzach, a często zmniejszyć dawki przyjmowanych leków (zawsze pod kontrolą lekarza).

Normalizacja masy ciała, kontrola cukrzycy i nadciśnienia nie tylko poprawiają jakość życia, ale także je wydłużają zmniejszając ryzyko pojawienia się innych chorób lub ich ciężkiego przebiegu (jak w przypadku COVID-19).

 

autor: mgr Katarzyna Kaźmierczyk-Kaczyńska,
Gabinet dietetyczny w Lwówku Śląskim, Plac Wolności 28
dietetyk-kazmierczyk.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here