Co złego Piaście zrobiłeś Urzędowi Gminy i Miasta?

5
292
zdjęcie poglądowe (fot.: pixabay.com)

Czym zawinił MKS Piast Lwówek Śląski (sekcja lekkoatletyczna), że od kilku lat systematycznie zmniejsza się nam dotację na działalność statutową? – pytają poirytowani działacze.

 

Dnia 2 marca br. redakcja Lwówecki.info w materiale pt.: „W Lwówku Śląskim podzielili kasę na 2022 rok” dotacjach, jakie z budżetu Gminy otrzymały poszczególne organizacje pozarządowe, w tym kluby sportowe na swoją działalność statutową. Już na pierwszy rzut oka uwagę zwracała duża przychylność lwóweckich decydentów względem bolesławieckich klubów sportowych. Takim działaniem poczuli się dotknięci działacze MKS Piast Lwówek Śląski, którzy w poniedziałek 7 marca na swoim profilu społecznościowym opublikowali post, w którym stawiają fundamentalne pytania.

Międzyszkolny Klub Sportowy Piast Lwówek Śląski działa na naszym terenie już 44 lata. Obecnie w klubie nieodpłatnie trenuje trzydziestu młodych sportowców, wszyscy posiadają licencje zawodnicze i uczestniczą w systemie współzawodnictwa dzieci i młodzieży.

Jak wskazują jego działacze pokazują oni młodym ludziom drogę do sportu na najwyższym poziomie. „W Piaście swoją karierę zaczynała Anna Zagórska ( jedyna kobieta pochodząca z Lwówka Śląskiego występująca na Igrzyskach Olimpijskich, wielokrotna medalistka MP). Reprezentanci naszego klubu startowali w Mistrzostwach Świata w LA w kategoriach młodzieżowych. Zawodniczki i zawodnicy Piasta w ostatnim piętnastoleciu zdobyli 14 medali Mistrzostw Polski w kategorii młodzików, juniorów młodszych i juniorów.” – piszą działacze MKS Piast Lwówek Śląski, którzy przypominają, że w 2017 roku władze Miasta i Gminy doceniły ich działalność przyznając nam statuetkę Lwóweckiego Lwa i zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski”.

Jednak poza statuetką, którą otrzymało już tyle osób i organizacji, że trudno nam zliczyć, działalność klubu nie jest doceniana tak, jak ten by tego oczekiwał. Jego działacze zapewniają, że od czasu odebrania tytułów w działalności klubu, w zaangażowaniu jego członków nic się nie zmieniło. „… działamy na tej samej płaszczyźnie, wyznajemy te same wartości, co wcześniej i mamy te same priorytety”. – zapewniają i pytają; co się zmieniło, że od dwóch lat w konkursach rozstrzyganych w Urzędzie Gminy i Miasta, otrzymują coraz mniejsze środki na swoją działalność?

Zgodzilibyśmy się na to, gdyby proporcjonalnie wszystkim podmiotom zmniejszano środki. Tak jednak nie jest. Są stowarzyszenia takie jak Uczniowski Klub Sportowy Football Academy Bolesławiec, Klub Sportowy Akademia Badmintona Bolesławiec, które z roku na rok otrzymują coraz wyższą dotację.” – piszą działacze, którzy przytaczają konkretne przykłady. Z ich wyliczeń wynika, że w momencie, kiedy ich dotacja idzie w dół, to dotacje dla bolesławieckich klubów idą mocno w górę.

Przykłady wyliczeń wskazane przez MKS Piast Lwówek Śląski:

Rok 2021

  • Piast – 27.180 zł,
  • Football Academy Bolesławiec – 25.500,
  • Akademia Badmintona Bolesławiec – 6.908

Rok 2022

  • Piast – 26.850 zł,
  • Football Academy Bolesławiec – 35.500 zł,
  • Akademia Badmintona Bolesławiec – 30.716 zł.

Klub nadmienia, że ze strony urzędu nigdy nie było zastrzeżeń, co do rozliczeń dotacji, sprawozdań, te zawsze były akceptowane przez urzędnika gminy. Wskazuje także, że wszelkie zmiany w planie wydatków były konsultowane i akceptowane w UGiM, a miała na nie wpływ pandemia Covid /mniejsza ilość zawodów a tym samym wydatków związanych z nimi tj. transport, startowe, wyżywienie/.

Środki przesunęliśmy na zakup garażu chroniącego zeskok (pozyskany nieodpłatnie przez nasz klub a wart ok. 50 000 zł) oraz garażu na inny sprzęt lekkoatletyczny, bo poprzedni musieliśmy dzielić z przedszkolem przy SP-1, które też gromadziło różnego rodzaju zabawki używane w plenerze.”. – piszą działacze, którzy zachęcają do zapoznania się wynikami konkursów i kryteriami przyznawania dotacji. I zwracają się do wszystkich, którym na sercu leży dobro sportu, dobro lwóweckiej młodzieży o opinię w tym temacie.

Co o tym sądzicie?

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here