Co z tymi przyłączami w Giebułtowie?

1
534
Pan Andrzej Jasiński, Burmistrz Mirska /fot. Lwówecki.info/

Mieszkańcy Giebułtowa mają wątpliwości, czy wpuszczać na posesję wykonawcę przyłączy, czy poczekać, aż Gmina zwróci im podpisane umowy. Nie wiedzą też czy i do kiedy mają dokonywać wpłat.

 

Poodpisywali oni umowy, jednak nie mają tych dokumentów u siebie i przez to obawiają się, że jak wpuszczą na teren (plac budowy) wykonawcę robót, to poniosą pełne (pierwotnie zapowiadane) koszty przyłączy.

O wyjaśnienia poprosiliśmy burmistrza Mirska pytając: Dlaczego mieszkańcy nie mają umów, czy, gdzie i kiedy mogą je odebrać? Czy mogą/ powinni już dziś wpuszczać wykonawców na działki celem wykonania przyłączy? Czy za te prace zapłacą niższą kwotę (1, 2 tys.) czy będzie to wcześniejsze kilkadziesiąt tysięcy? Do kiedy mieszkańcy mają dokonać wpłat na konto Gminy za przyłącza? I ostatecznie do kiedy inwestycja musi zostać zakończona?

Pan Andrzej Jasiński, Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk wyjaśnia:

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące informacji w zakresie budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych w Giebułtowie i przy ul. Granicznej w Mirsku informuje, że Gmina Mirsk realizuję inwestycję przy nieruchomościach, których właściciele upoważnili gminę do budowy przyłączy. Zasady zostały przedstawione na spotkaniach w listopadzie 2019 roku oraz w marcu 2020. Wszyscy właściciele, którzy podpisali umowy z gminą mają zapewnione wykonanie przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych za kwotę 1 tys. zł od przyłącz niezależnie od jego długości i kosztów wykonania.

Podpisane przez właścicieli umowy są w posiadaniu Urzędu Miasta i Gminy Mirsk. Na koniec zadania umowy wraz z protokołami odbioru, inwentaryzacją i dodatkową umową dotacji zastaną przekazane każdemu właścicielowi.

Obawy o zwiększenie kosztów są bezpodstawne i dziwne jest, że mieszkańcy mający wątpliwości nie chcą szukać odpowiedzi u burmistrza lub pracownika merytorycznego. Osobiście jestem na terenie budowy przyłączy dwa, trzy razy w tygodniu i nikt nie zgłaszał takich problemów.

Mieszkańcy byli informowani o konieczności wpłaty wyżej określonej kwoty do końca września, o czym informowałem na spotkaniach, stronie internetowej gminy i w osobistych kontaktach z zainteresowanymi.

Zgodnie z podpisanymi umowami z wykonawcami zadanie przewidziane jest do realizacji do końca listopada br. Termin może zostać przedłużony, ponieważ z chwilą pojawienia się wykonawcy na placu budowy zgłaszają się właściciele posesji, którzy dotychczas nie chcieli realizować budowy przyłączy poprzez gminę.

Przypominam, że budowa przyłączy wodnych i kanalizacyjnych jest zadaniem właściciela posesji. Gmina postanowiła pomóc wyręczając z tego obowiązku mieszkańców, dofinansowując określonymi kwotami każde przyłącze. Po zakończeniu budowy przyłącze staje się własnością właściciela posesji, który jest zobowiązany do podpisania umowy z ZGKiM w Mirsku na dostawę wody i odbiór ścieków.

Jeżeli właściciel nieruchomości nie jest zainteresowany współpracą z gminą, może budowę przyłącza realizować samodzielnie.

Mieszkańcy powinni dokonać wpłaty 1 tys. za każde przyłącze do 30 września br

Andrzej Jasiński, Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk

1 KOMENTARZ

  1. miałam taka sytuację zarządali wpłaty bo nie podłaczą ludzie zapłacili po 4 tysiące a kto nie wpłacił to podłączyli za przysłowiową złotówkę nie płacić tak było z kanalizacją i ze swiatłowodem to samo

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here