Wycinka drzew na stadionie w Lwówku Śląskim

40
2132
stadion miejski w Lwówku Śląskim

W ostatnich dniach zmienił się nie do poznania krajobraz przy stadionie miejskim w Lwówku Śląskim. Już wyciętych zostało co najmniej kilkanaście drzew. Teren nadal jest częściowo zamknięty.

 

 

Jakie korzyści dają drzewa?

Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, ale też na życie na całej planecie, to produkcja tlenu i pochłanianie szkodliwego dwutlenku węgla poprzez proces fotosyntezy. Ponadto, liście drzew wchłaniają szkodliwe substancje chemiczne, takie jak tlenki azotu i siarki, które są emitowane przez samochody i przemysł. Dzięki temu drzewa zapobiegają powstawaniu smogu, a mieszkańcy terenów bogatych w drzewa rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego.

Ile tlenu produkuje drzewo?

Szacuje się, iż stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok.

Wpływ drzew na klimat lokalny

Klimat lokalny zmienia się pod wpływem ekstremalnego nasłonecznienia, wiatru lub deszczu.
Drzewa zmieniają to surowe środowisko i poprzez łagodzenie tego klimatu, poprawiają jakość powietrza, ograniczają odpływ wody deszczowej i udzielają schronienia dzikim zwierzętom. Korzenie drzew stabilizują spływy wód podczas gwałtownych opadów, z kolei ich korony skutecznie ograniczają siłę wiatru. Drzewa chronią nas też przede wszystkim przed hałasem i obniżają go o 66%.

Wycinki drzew w miastach

Nie wszyscy dostrzegają korzyści z obecności drzew. Nikt lepiej od samych mieszkańców Lwówka Śląskiego nie wie, ile tych drzew w ostatnich latach zostało wyciętych. I nie chodzi tylko o te w samym centrum, w rynku miejskim, ale w całym mieście. Lwi gród staje się coraz bardziej kamienny, betonowy, a nasadzenia małych drzewek, które się pojawiają dziś nie zastąpią dorosłych okazów.

Wycinka drzew

Od kilku dni trwa wycinka drzew przy stadionie miejskim. Krajobraz zmienił się nie do poznania. Wycięte zostały już szpalery drzew od północnej i północno zachodniej strony. Ale cięcia przeprowadzono także po zachodniej stronie przy płocie graniczącym z ulicą Oświęcimską. Część terenu na stadionie nadal jest wygrodzona. Nie ma możliwości bezpiecznego korzystania z placu zabaw, czy skateparku.

Ile lat rośnie drzewo?

Te działania z pewnością na najbliższe dziesiątki lat wpłyną na mikroklimat i komfort korzystania możliwości wypoczynku i rekreacji, jakie daje stadion miejski.

Obejrzyj wideo i zobacz, jak zmienił się teren stadionu miejskiego.

40 KOMENTARZE

 1. Zastała Lwówek drzewniany, zostawi zabetonowany… idealny dla zabetonowanych łbów. “Szanowny” pszczelarz z ulicy sikorskiego wyciął wczoraj 3 kilkudziesięcioletnie owocowe drzewa i orzech… więc od kogo tu jeszcze można czegokolwiek oczekiwac. Mieszkancom bloków, ktorzy na to patrzą kazdego serdecznie współczuję zycia nad pustynią…

   • Pszczelarz?! Owocowe wielkie drzewa? Naprawde, Ewuniu, dla pszczoł ma.znaczenie na czyjej to ziemii roslo? Zostalo cos prócz trujących iglaków i dwoch.ogołoconych jabłoni tam? Komuś kto żyje z pszczół takie rzeczy powinno sie tlumaczyc???

  • Cel to opasła faktura dla firmy.wycinkowej i prezentacja zakładu przetwórczego zza płotu, dumy powiatowego przemysłu. Kto chciałby biegać po stadionie lub na nim grać.patrzac na zieleń?! To musiałby być.jakis.ekooszołom! A gdzie prawa boskie i czynienie sobie ziemii poddaną?

 2. Rynek w Lwówku został zabetonowany, to co było wartościowe, zostało wycięte ! Tam, gdzie jest dobry gospodarz w Polsce, stadiony otoczone są drzewami, no ale nie we Lwówku !!! Tutaj obowiązuje BETONOZA !!! Zamiast dewastować, może pani burmistrz – ze swoją ekipą przeszła by się pieszo po tym brudnym, zaniedbanym mieście jakim jest Lwówek Śląski. Ot, choćby ulicą Jaśkiewicza – od hotelu Piast do istniejącej przy tej ulicy Biedronki. Gnijące liście – nigdy nie sprzątane i śmiecie – to stała wizytówka miasta. Teren między ul. Jaśkiewicza a sklepem Netto to prawdziwe Pola Elizejskie. Sterczące metalowe kołki na ulicach, po koszach na śmiecie to kolejny “sukces” ekipy rządzącej w Lwówku. JAK DŁUGO JESZCZE BĘDZIE TRWAŁ TEN BAJZEL, TEN BRAK GOSPODARNOŚCI, TE CIĄGŁE ZANIEDBANIA ???

  • Masz absolutną rację, ale tego ciemny lud nie widzi, oni przywykli do takiej estetyki… A gnijące liscie to dla wiekszosci argument, by…. wyciac drzewa 🙂 szkoda, ze nikt nie planuje wyciąc z krajobrazu smieci po piwsku, ćwiartkach i smieci róznorakich, to nie przeszkadza, brak.kaucji w tym kraju nie przeszkadza, ale zielony ład bardzo… no ciemny lud rządzony przez równie ciemnych

 3. Bardzo słuszna inicjatywa. Większość tego drzewostanu to były spróchniałe osobniki, które zagrażały bezpieczeństwu ludzi tam przebywających. Poza tym planowana jest przebudowa stadionu więc uporządkowanie terenu inwestycji jest wskazane. Brawo Pani Burmistrz!!!

  • tak, pare zawsze można wyciąć ale cześć zachować. Na taki starodrzew czeka się kilkadziesiąt lat!!!!!!!! Wystarczy zobaczyć po pniach na zdjęciach że można było niektóre zachować. Ale niechciało się, bo po co skoro już czują w kościach, że mieszkańcy idą ich zwolnić… Burdelu trzeba narobić następcom…

   • Ten burdel to jest brak.tlenu, cienia, kolejne pustynnienie tej okolicy. A idioci dla kopaczy piłki będą potem ogołoconą trawę hektolitrami wody podlewac, bo tak jak rolnicy nie mają pojęcia, ze drzewo na tzw. miedzy trzyma poziom.wody jak.wieża ciśnień! Ale to juz zaawansowana fizyka, przerastająca kadry magistratu i aparatczyków spolek miejskich…

 4. Wycinać te spróchniałe drzewa, sadzić nowe. Brawo, słuszna decyzja. Ile razy już straż musiała interweniować żeby ciąć przewrócone na stadionie puste w środku topole?

   • Alka, skocz na jajka jak nie potrafisz się wypowiedzieć. Zadzwoń so PSP i zapytaj ile mieli interwencji o wycince drzew zagrażających całkowitym przewróceniem na stadionie. Tylko nie o takie oficjalne interwencje. Ile razy z pomocą po cichu wycinali. Straż pożarna zawsze pomagała.

  • Urzędników i ich synów uprzejmie uprasza sie o nie spamowanie dyskusji, chyba, że dacie rade podyskutowac z faktami:
   Mówi sie, ze jedno dorosle drzewo to równowartosc około tysiaca kilkuletnich sadzonek, w zależnosci od gatunku.
   “Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków. ” – to cytat z Dziennik Gazeta Prawna.
   Może jakies kontrargumenty?

 5. Ktoś piszący komentarze z urzędu nie ma pojęcia o zdolności drzewa do produkcji tlenu. Im drzewo starsze i większe tym o wiele wiele więcej powietrza oczyszcza.
  Nie obchodzą mnie jakieś ocieplenia klimatu, dziury ozonowe i inne teorie, ale jak można tyle drzew wyciąć ;(((( Dawajcie juz tego kobialke, on stał na rynku drzewa rozdawał, a ci tylko wszystko usunac.. nie miałem gdzie posadzić, to nie wzialem, ale nigdy nie poprę tego wycinania wszystkiego co zielone. Jeszcze tam gdzie ludzie w pilke graja… Głosowałem z żoną na Burmistrzową, żaluje
  Co z Aśką z apteki? Nie wiem czy ona startuje bo na zdjęciu jej nie było, ale ludzie gadaja ze niby z psl, czemu ona nie reaguje?

  • Pani Joanna J. przez cały okres swojej kadencji złożyła tylko kilka interpelacji i na sesjach bywała sporadycznie , nie angażuje się w życie społeczne . Jest start to tylko czysta zagrywka polityczna jak widać

 6. To wytnijmy wszystko i posadzimy od nowa. To się kupy nie trzyma. Jestem akurat na wakacjach i wrócę, to znowu będzie mniej zieleni… jak faktycznie będzie 7 kandydatow na burmistrza jak ludzie mowia, to zrobię to o czym się wszedzie mowi, zaznaczam jednego z pozostałych sześciu,
  potrzebujemy odnowy, zyje tu 54 lata i zmieniło się że coś się zaczęło robic, byle jak ale się robi, ale po 2 kadencjach to już widzę że ludziom odbiera rozum.

 7. Popierałem, już nie popieram, KONIEC. W 2019 nawet do sejmu głosowałem na panią Szczęsną. W 2023 już się zorientowałem i nie głosowałem, jestem za białymi lwami ale ciagle nie ma nic o kandydatach, tyle co z plotek i domysłów. Chciałem wnuka namówić, ale jak się okazało, nie trzeba bylo ! Podobne zdanie ma jak ja .

 8. Ludzie czy Was już całkiem popieprzyło… Dbamy o środowisko i co taki mały Lwóweczek tego dokona? Jaka mama z dzieckiem pójdzie na plac zabaw w 30 stopniowym upale? Niczego nie ma dla dzieci, a tym bardziej dla młodzieży… Nasi przodkowie walczyli o to,aby nam żyło się lepiej i co tak jest?Wyrąbmy drzewa, zabierzmy ludziom komfort i cień, niech zdychają albo zamykają siebie i dzieci w domu, nie wspomnę już o starszych, którzy na to wszystko patrzą i nie wierzą

  • Park wycięty na przestrzał, mozna podziwiac albo biedronke albo polo. Kolejne drzewa umierają, na wyrznietych trawnikach rosną małpki po ochlejusach. Tam jest 1 nasadzenie, słownie: JEDNO. A wycieto kilkadziesiat tlenodajnych ogromnych drzew… cmentarz tez niedlugo ogołocą do cna, dwa osiedla po bokach tej smierdzącej kotlinki to łysizna. Ludzie, co z Wami jest nie tak?!

 9. Stadion to czysta głupota lokalnie rządzacych, ale czego po nich można sie spodziewac. Ja mieszkam na osiedlu, KAŻDY z moich sąsiadów w ramach lex szyszko wyciął co najmniej 1 poniemieckie drzewo, bo liście, cień, gałęzie… na osiedlu po drugiej stronie wydarzylo.sie to samo. Temu durnemu narodowi wystarczy dać możliwosc idiotycznych działan w granicach prawa i zajedziemy sie sami… liscie lecące z mojego drzewa również sasiadce przeszkadzają :/ brak edukacji od dziesięcioleci zbiera swoje żniwa, po nas tylko potop…

 10. A pomysłał ktoś z ograniczonych umysłowo o lecie i pladze komarów??? Bo ptaki (to takie stworzenia, co na drzewach robią gniazda) zjadają tysiace owadów dziennie. No chyba, ze nie ma ptaków, bo jest pustynia i nie mają gdzie bytowac… a rok.szczesliwie póki co jest wilgotny, wiec może i wilgotne polskie lato bez tropikalnych nocy sie przytrafi i plaga komarów wlasnie

 11. Drewno jest teraz w cenie to Pani Burmistrz wie co robi.Jeszcze puki ma władzę to musi wyciągnąć kasę z kąd się da.Firma która robi wycinkę pewnie jest zaprzyjaźniona albo rodzinka.Nasze miasto już pszypomina cymentarz same betony.Dla obecnej władzy liczy się zysk a nie wygląd i dobre imię.Kadencja Pani się już kończy miejmy nadzieję bo inaczej będzie jeszcze gożej

 12. Szanowni zainteresowani wycinką drzew na Sikorskiego. Informuję, że sprawa nie dotyczy pszczelarza. Dom na Sikorskiego jest domem dwurodzinnym i komentarze proszę kierować do właścicielki posesji.

 13. Kiedy kupowaliśmy z mężem mieszkanie koło stadionu, byłam zachwycona, że jest zielono, spokojnie, czysto… Po żadnej z tych rzeczy nie ma już praktycznie śladu. Bez drzew w tej okolicy będziemy oglądać zakład kamieniarski, parkingi, “przepiękny” błękitny murek, zajezdnię autobusów i wypalone przez słońce trawy na stadionie. Spokojnie ani czysto też już nie jest zwłaszcza podczas Lata Agatowego, ale przecież w tej okolicy nie mieszkają ludzie 😉 Jak będą chcieli mieć zielono to sobie pooglądają filmy przyrodnicze.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here