Co szopy pracze robią w rzece w centrum Lwówka Śląskiego?

13
3870
zdjęcia i wideo nadesłane przez czytelnika - dziękujemy!

Jeden z mieszkańców spacerując ulicami Lwówka Śląskiego dostrzegł i nagrał szopy, które pochłonięte były swoimi sprawami. Co robiły w rzece?

 

Szop pracz – to nie sympatyczny niedźwiadek

Warto pamiętać, iż szop pracz wprawdzie wygląda jak nieszkodliwy, sympatyczny niedźwiadek, jednak w rzeczywistości jest sporym zagrożeniem dla otoczenia – zwierząt i ludzi. To gatunek inwazyjny, który jest aktywny głównie nocą. W znacznej części żywi się bezkręgowcami i pokarmem roślinnym.

Szopy pracze roznoszą choroby

Przenoszenie przez szopy patogenów i pasożytów może mieć wpływ na hodowle zwierząt i zdrowie człowieka. W niewielkim stopniu gatunek ten może też negatywnie wpływać na infrastrukturę. Jak tłumaczy w specjalnym raporcie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska szop pracz jest nosicielem m.in. wścieklizny, nosówki, świerzbu, toksoplazmozy oraz pasożytów, między innymi glisty Baylisascaris procyonis. Jest to największe zagrożenie parazytologiczne ze strony szopa. Nicień ten może się bardzo łatwo rozprzestrzeniać, ponieważ jeden osobnik szopa może wydalać dziennie z kałem ponad milion jego jaj. Szczególnie narażone na zarażenie są gryzonie i ptaki wróblowe, ponieważ korzystają one z latryn (skupisk odchodów) szopów jako źródła pożywienia. Ważnym zagrożeniem jest przenoszenie wścieklizny. Szop, jako dodatkowy wektor tej choroby, może powodować występowanie wścieklizny częściej niż dotychczas. Nie zbliżaj się, nie dotykaj.

Szop pracz to dzikie zwierzę

Pamiętać należy, iż kontakt z szopem jak i z każdym innym dzikim zwierzęciem może być niebezpiecznym, tak więc zwracamy się z prośbą o to by zawsze zachować ostrożność oraz nie ułatwianie zwierzętom zdobywania pokarmu, czy to po przez łatwy dostęp do pojemników na odpady czy wyrzucanie resztek pożywienia w okolicach domostw a już tym bardziej poprzez dokarmianie zwierząt.

Szopy w powiecie lwóweckim

Szopy pracze w powiecie lwóweckim obecne są od dobrych kilku lat. Niejednokrotnie na naszych stronach pokazywaliśmy szopy widziane w Lwówku Śląskim, Dworku, Niwnicach, Olesznej Podgórskiej, …

Szopy w Lwówku Śląskim

W ostatnich dniach jeden z mieszkańców spacerując ulicami Lwówka Śląskiego dostrzegł w potoku Płuczka przy zbiegu ulic Alei Wojska Polskiego i Ogrodowej buszujące szopy, które zupełnie nic nie robiły sobie z faktu, że są obserwowane.

zdjęcia i wideo nadesłane przez czytelnika – dziękujemy!

13 KOMENTARZE

  1. Zwierzę jak każde inne, ale media jak zwykle muszą je przedstawić jako nosiciela śmierci. Jak zawsze trzeba postraszyć społeczeństwo wszelkimi chorobami jakie tylko przyjdą do głowy. Kiedy społeczeństwo się boi to chętnie płaci za szczepionki, leki, lekarzy i wszystko co może uchronić przed “potworami” tego świata. A to tylko szop pracz. Mniejszy szkodnik niż polityk. Na tych niestety jeszcze szczepionki nie ma.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here