Ciemno jak w … Lwówku Śląskim. Można nogi połamać

9
2412

Egipskie ciemności panują na fragmencie jednej z ulic w Lwówku Śląskim. Latarnie wprawdzie stoją, ale osłabione – zapewne jakimś wirusem – nie mają mocy żeby świecić. Za to za płotem widno niczym w dzień.

 

Ja wiem, że mamy stan epidemii, strajki kobiet… Ale z tym wypadałoby coś zrobić. – zwraca się z apelem do lokalnych władz nasz czytelnik.

Problem nie jest nowy. Mieszkańcy, którzy są zmuszeni poruszać się po zmroku ulicą Betleja w Lwówku Śląskim na odcinku od ulicy Rybnej przez most zastępczy do zabytkowego mostu na rzece Bóbr zmagają się z nim od dłuższego czasu. Jak na razie nie doszło jeszcze do tragedii, ale w panujących ciemnościach ta to raczej tylko kwestia czasu.

Zagadka: Ilu pieszych idących poboczem ulicy Betleja w Lwówku Śląskim widać na tym zdjęciu?

Z ogólnodostępnych danych wynika, iż w 2015 roku Gmina Lwówek Śląski wyłoniła wykonawcę, który za 148.830 złotych zaprojektował i wykonał oświetlenie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 przy ul. Betleja i Złotoryjskiej (od ul. Rybnej do ul. Wąskiej). Dziś część tego oświetlenia nie działa.

Człowiek bez latarki lub telefonu idzie po omacku. Na objeździe też brak oświetlenia, plus gasnące 2 latarnie w obrębie 2 przejść dla pieszych (tych na żółto malowanych) – pisze czytelnik, który zwraca uwagę, iż tymczasowe przejście dla pieszych zostało zagrodzone i przypomina, że już wcześniej matka z dzieckiem w wózku miała by problem żeby przejść za dnia, nie wspominając o zmroku.

 

Irytację mieszkańców podnosi fakt, iż na pobliskim basenie świecą wszystkie latarnie. Dlaczego więc nie ma światła na ulicy? Pytają nasi czytelnicy.

Zarządca drogi wojewódzkiej, ulicy Betleja w Lwówku Śląskim szybko wyjaśnia, iż zgodnie z prawem energetycznym za oświetlenie na drodze odpowiadają władze Gminy. Niestety, na stronach Gminy Lwówek Śląski nie znaleźliśmy informacji o przyczynach braku oświetlenia na tym odcinku drogi. Nie udało nam się też dodzwonić do magistratu. W weekend wysłaliśmy mailem krótkie zapytanie i jak tylko otrzymamy odpowiedź, to ją Wam przekażemy. Sprawą udało nam się zainteresować lwówecką policję, która zapewnia, iż bezpieczeństwo mieszkańców jest dla niej priorytetem.

Liczymy, iż sytuacja pieszych, mieszkańców Lwówka Śląskiego, mieszkańców Płakowic, którzy chodzą do pracy, do szkoły, do sklepu, czy na spacery szybko się poprawi.

 

Aktualizacja. Gmina Lwówek Śląski wyjaśnia:

„Gmina i Miasta Lwówek Śląski uprzejmie informuje, iż brak oświetlenia pomiędzy mostami nie był spowodowany jego wyłączeniem, tylko awarią wynikającą z wykonywanymi pracami na zadaniu pn. „Przebudowa mostu w ciągu DW 364 km 17+748 w m. Lwówek Śląski w systemie zaprojektuj i wybuduj”.
Ponadto informujemy, iż powyższa awaria została zgłoszona do TAURON Dystrybucja S.A. niezwłocznie po otrzymaniu informacji i niedziałających latarniach. Dnia 6.11.2020r. Gmina otrzymała informację o naprawieniu oświetlenia zlokalizowanego przy ul. Betleja w Lwówku Śląskim.” – pisze w przesłanej odpowiedzi burmistrz Mariola Szczęsna.

9 KOMENTARZE

 1. Art. 18. – [Zadania własne gminy] – Prawo energetyczne.
  Do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy:
  1) planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy;
  2) planowanie oświetlenia znajdujących się na terenie gminy:
  a) miejsc publicznych,
  b) dróg gminnych, dróg powiatowych i dróg wojewódzkich,

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here