Chrzczone paliwo na jednej ze stacji

6
6683
zdjęcie poglądowe Pixabay

W ostatnim czasie otrzymaliśmy od Was kilka sygnałów dotyczących paliwa złej, jakości na jednej ze stacji w regionie.

 

Co to jest chrzczone paliwo?

Chrzczone paliwo, czyli paliwo o bardzo niskiej jakości. Dziś fałszowanie benzyny czy oleju napędowego nie polega na dolewaniu do niego czystej wody, aby zwiększyć objętość paliwa i utrudnić wykrycie fałszerstwa, nieuczciwi dystrybutorzy korzystają z tanich i łatwo dostępnych składników chemicznych, np. benzenu.

Eksperci nie mają złudzeń, iż chrzczone paliwo, bez względu na to, z czym zostało zmieszane stanowi spory problem dla każdego właściciela samochodu. Szczególnie nowoczesne silniki są bardzo czułe, na jakość paliwa.

„Korzystanie z paliwa niskiej jakości to w perspektywie duże kłopoty. Niepożądane składniki mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia jednostki napędowej. Wszystko, dlatego, że producenci samochodów dostosowują układy paliwowe oferowanych modeli do paliwa o konkretnym składzie.” – tłumaczą specjaliści z portalu rankomat.pl.

Chrzczone paliwo – w ocenie UOKiK

Z danych statystycznych Urzędu Ochronny Konkurencji i Konsumentów wynika, iż z roku na rok jest w naszym kraju coraz mniej przedsiębiorców sprzedających paliwa złej jakości. Jednak nadal na mapie możemy znaleźć czarne owce, stacje, w których UOKiK zakwestionował jakość paliwa.

Wyniki kontroli podawane są na stronie internetowej UOKiK w zakładce produkty –> jakość paliw –> wyniki kontroli –> lista podmiotów skontrolowanych w danym roku kalendarzowym. ZOBACZ

Kontrole na stacjach paliw w regionie

W pierwszym półroczu 2021 roku inspektorzy skontrolowali m.in. stacje paliw w Złotoryi, Lubaniu, Pielgrzymce, Jeleniej Górze i dwie stacje w Bolesławcu. Wszystkie z nich otrzymały pozytywne wyniki.

Chrzczone paliwo w powiecie lwóweckim?

Ostatnio zmuszony byłem do tankowania na (…) i po niespełna miesiącu dwuletni bus odmówił posłuszeństwa. Mechanik w autoryzowanym serwisie powiedział, że na wodzie nie będzie jeździć. – tłumaczy jeden z czytelników.

Zatankowałem u Was na (…) i ledwie dojechałem do Jeleniej. – słyszymy od kolejnego z kierowców.

Podobnych sygnałów jest sporo. Ale nikt jak na razie nie potrafił przedstawić dowodów na to, iż jest to wina właśnie paliwa z tej jednej stacji a nie jakiegoś zbiegu innych okoliczności, dlatego na razie nie podajemy nazwy tej stacji.

Jak uchronić siebie i innych przed tankowaniem paliwa złej jakości?

Aby zapobiec wprowadzaniu do obiegu paliw niskiej jakości, w Polsce działa system kontroli jakości paliw. Jego zarządcą jest Prezes UOKiK. Z kolei Inspekcja Handlowa przeprowadza poszczególne kontrole, których wyniki przekazuje UOKiK.

Gdzie zgłosić paliwo złej jakości?

Każdy, kto ma wątpliwości, co do jakości zakupionego paliwa na stacji paliw ma możliwość powiadomienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na stronie internetowej UOKiK (www.uokik.gov.pl) w zakładce produkty –> jakość paliw –> zgłoszenie paliwa złej jakości –> formularz. Formularz ten należy wypełnić zgodnie z instrukcją znajdującą się na stronie internetowej.

wypełnij formularz zgłoszeniowy

Po otrzymaniu wiarygodnych informacji o paliwie niewłaściwej jakości, Prezes UOKIK zleca Inspekcji Handlowej kontrolę na wskazanej stacji paliw.

Kontrole stacji paliw?

Kontrole jakości paliw są niezapowiedziane. Przeprowadza się je na zasadach i w trybie określonym w przepisach określonych w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw – w toku kontroli pobierane są próbki do badań laboratoryjnych, w których sprawdza się, czy paliwo spełnia wymagania jakościowe określone w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych.

Surowe konsekwencje chrzczenia paliw

Jak tłumaczy nam departament komunikacji UOKiK każde stwierdzenie niewłaściwej jakości oferowanego paliwa skutkuje skierowaniem przez wojewódzkiego inspektora IH zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na podstawie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, wprowadzanie do obrotu paliw niespełniających wymagań określonych na podstawie ustawy zagrożone jest grzywną od 50.000 zł do 500.000 zł lub karą pozbawienia wolności do lat 3., a w przypadku, gdy paliwo stanowi mienie znacznej wartości, sprawca podlega grzywnie od 100.000 zł do 1.000.000 zł lub karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. O wysokości grzywny lub kary orzeka sąd.

6 KOMENTARZE

  1. Miałem podobny problem z motocyklem zatankowałem w Szprotawie i po zatankowaniu zobaczyłem że cena paliwa to 4,99 zł, jak jechałem nie było problemów ale po trzech dniach w zbiorniku zrobiła się galareta i koniec jazdy, pół motocykla do rozebrania i czyszczenia

  2. Czemu nie podajecie nazwy stacji, skoro większość ludzi ze Lwówka wie która stacja była zalana i była woda w zbiornikach. Po każdym większym deszczu było to samo. Lepiej podajcie nazwę stacji bo tam dużo ludzi tankuje i naraża się na szkody materialne

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here