Chcą by kolejne tysiące ton odpadów z Niemiec trafiły na Pogórze Izerskie

9
1334
TIR transport Niemcy Polska

Łącznie 117 tysięcy ton odpadów może już wkrótce zostać przywiezione z Niemiec do Polski i zostać złożone na Pogórzu Izerskim. Czy GIOŚ wyda zgodę?

 

 

Od kilkunastu lat malownicze krajobrazy Pogórza Izerskiego, promocję bliskości z naturą, aktywnej turystyki i wypoczynku na łonie przyrody przesłaniają setki tysięcy ton odpadów, jakie z Niemiec trafiły już do wyrobiska pokopalnianego w Rębiszowie. Rządowe instytucje nie widzą w tym nic złego i bez zawahania podpisują kolejne zgody. Zwykli mieszkańcy załamują ręce, bo w Niemczech takie wyrobiska przekształca się w tereny rekreacyjne, wypełnia wodą i tworzy wspaniałą atrakcję przyciągającą tłumy. Niestety, u nas wyrobisko, które mogło stać się motorem napędowym lokalnej turystyki wypełniane jest odpadami, których to nasi sąsiedzi Bóg wie dlaczego nie chcą u siebie. Wprawdzie wszyscy przekonują, iż w tych odpadach nie ma żadnego zagrożenia, że to zwykła ziemia, kamienie, cegły, beton, … ale w takim razie dlaczego Niemcy nie chcą własnej Niemieckiej ziemi, np. do ogródków, kwiatków, na miejskie skwery, … ? To pytanie wydaje się być retoryczne a odpowiedź zbędna.

Redakcja Lwówecki.info wielokrotnie już informowała o kolejnych decyzjach wydanych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zezwalające na przywóz do Polski odpadów z Niemiec. Wkrótce kolejne tysiące ton odpadów mogą przyjechać do Rębiszowa.

 

 

GIOŚ postanowił wznowić na żądanie Strony postępowanie dotyczące planowanej wysyłki z Niemiec do Polski łącznie 117 ton odpadów, w tym:

 • 50000 ton odpadów w postaci minerałów (np. piaski, kamieni) innych niż pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych oznaczonych kodem 19 12 09 zgodnie z Europejskim Katalogiem Odpadów oraz niewymienionych w żadnym z załączników do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.
 • 54000 ton w postaci zmieszanych odpadów z betonu, gruzu ceglanego, odpadów materiałów ceramicznych innych niż wymienione w 17 01 06 oznaczonych kodem 17 01 07 zgodnie z Europejskim Katalogiem Odpadów oraz niewymienionych w żadnym z załączników do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.
 • 13000 ton w postaci pyłów gazów odlotowych innych niż wymienionych w 10 09 09 oznaczonych kodem 10 09 10 zgodnie z Europejskim Katalogiem Odpadów oraz niewymienionych w żadnym z załączników do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.

 

 

W uzasadnieniach trzech postanowień Główny Inspektor Ochrony Środowiska wskazuje, iż w dniu 10 stycznia 2023 na wniosek Niemieckiej firmy – Eigensche Trocken- und Umwekttechnik GmbHm (obecnie Reiken Mineralik GmbH) z siedzibą Groβe Seite 67, 02748 Berstadt a.d. Eingen OT Alberhsdorf, Niemcy, zostało wstrzymanie postępowanie administracyjne, gdyż firma rozpoczęła proces zmiany nazwy. Teraz na jej wniosek postępowanie zostało wznowione. To zakończy się wydaniem decyzji i z prawdopodobieństwem graniczącym niemal z pewnością już dziś, biorąc pod uwagę wcześniejsze decyzje GIOŚ, możemy spodziewać się wydania kolejnych zgód na przywóz odpadów z Niemiec do Rębiszowa.

9 KOMENTARZE

 1. Niech u siebie górki śmieciowe robią jeżeli takie nieszkodliwe te odpady.
  Czy my Polacy kiedyś się opamiętamy i zaczniemy dbać o ” nasze podwórko”.
  Niech to szlag

 2. Katastrofa dla naszego region, co ten PiS z senatorem Ślusarzem wyprawia. Zamiast zbiornika wody i terenu rekreacyjnego to odpady do Rębiszowa, zgoda PiS. Fekalia do Kwisy ze Świeradowa, zgoda PiS. Długie kolejki do lekarzy specjalistów, drożyzna, sukces PiS.

 3. Jeśli Niemcy twierdzą, że te odpady nie są szkodliwe, to prosimy by składowali je u siebie, tym bardziej, że powierzchnia Niemiec jest o wiele większa niż powierzchnia Polski. Naszym niemieckim sąsiadom życzym dużo zdrowia !
  Prezes

 4. My się godzimy na TEN SYFF i mało tego My sami przywozimy do Rebiszowa ….po latach Kiedy w kranach będzie leciała sama trujące woda NIEMCY POWIEDZA ŻE NIE TRZEBA BYŁO SIĘ NA TO ZGODZIĆ!!!

 5. Szkoda młodych pokoleń, kiedy ten syf dostanie się do wód gruntowych. Jak można wydać zgodę na coś takiego? Mało mamy własnych śmieci? Jak można tak schamieć, żeby dla zysku truć Polaków niemieckim szajsem. Brak parlamentarnych słów, żeby to określić.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here