Chcą budowy basenu krytego

19
2735
zdjęcie poglądowe (fot.: UMWD)

Powstał Komitet Budowy Basenu Krytego w Lwówku Śląskim, którego celem jest doprowadzenie do budowy krytej pływalni i umożliwienie każdemu dziecku z terenu gminy nauki pływania.

 

To wyjątkowa inicjatywa oddolna. Mieszkańcy dostrzegając potrzebę sami stworzyli komitet.

„W dniu 19.08.2022 na spotkaniu w Lwówku Śląskim w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Brodatego powołano Społeczny Komitet Budowy Basenu Krytego w Lwówku Śląskim.” – czytamy w udostępnionym redakcji Lwówecki.info protokole ze spotkania założycielskiego.

Stolica powiatu lwóweckiego przez lata borykała się z problemem braku basenu miejskiego. Po tym jak w 2015 roku burmistrz Szczęsna wyłączyła z użytkowania stary obiekt przy ulicy Betleja mieszkańcy zmuszeni byli korzystać z basenów w sąsiednich powiatach. Na zmianę sytuacji światełko w tunelu pojawiło się kilka miesięcy później. 30 listopada 2015 r. w trakcie posiedzenia zarządu województwa został rozstrzygnięty konkurs na realizację pilotażowego programu budowy małych pływalni „Dolnośląski Delfinek”. W jego ramach w Lwówku Śląskim powstać miała pływalnia. Z tej po zakończeniu zajęć szkolnych, np. w godz. od 16 do 22, a także w weekendy, ferie i wakacje mogliby korzystać mieszkańcy.

Projekt miał być realizowany we współpracy Powiatu Lwóweckiego z Gminą Lwówek Śląski. Jednak, mimo, iż Rada Miejska Gminy Lwówek Śląski w dniu 22 października 2015 roku podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Powiatem Lwóweckim do realizacji zadania inwestycyjnego w ramach pilotażowego programu budowy małych przyszkolnych krytych pływalni pn. “Dolnośląski Delfinek” i zabezpieczenia w budżecie Gminy i Miasta Lwówek Śląski na lata 2016 – 2017 środków finansowych na realizację tego zadania oraz dużego dofinansowania, jakie można było uzyskać na budowę pływalni, Gmina wycofała się z zadania a Powiat sam nie był w stanie go udźwignąć kosztów utrzymania obiektu. Projekt legł w gruzach.

Władze miasta postanowiły wybudować kompleks rekreacyjny w postaci odkrytych basenów przy ulicy Betleja. W wakacje 2020 roku miało miejsce otwarcie nowo wybudowanych basenów. Tyle tylko, iż te działają w szczycie sezonu od czerwca do września. W pozostałych miesiącach, co wydaje się być jak najbardziej zrozumiałe z uwagi na warunki atmosferyczne korzystanie z obiektu jest niemożliwe.

Dzieci i młodzież z lwóweckich szkół podstawowych, czy średnich, żeby uczyć się pływać nadal jeżdżą na obiekty w sąsiednich powiatach zamiast w roku szkolnym korzystać z basenu w naszym powiecie. Utworzony Komitet chce doprowadzić do zmiany tego.

„Komitet ma za zadanie doprowadzić do wybudowania w Lwówku Śląskim basenu krytego z programu „Pływaczek”. – wskazują założyciele Komitetu. – „Istotnym jest, aby każde dziecko z naszej gminy potrafiło pływać.” „Komitet proponuje budowę basenu krytego z funduszy Ministerstwa Sportu, Totalizatora Sportowego, funduszy Marszałka Dolnośląskiego, funduszy Ministerstwa Kultury, funduszy europejskich”.

Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Basenu Krytego wybrany został Edward Chruścicki, a w skład zespołu założycielskiego weszli także Andrzej Fidorów i Jolanta Piwowarska.

Podczas spotkania założycielskiego wskazali oni, iż jedną z takich dobrych lokalizacji byłaby gminna działka „Skwer Żołnierzy Wyklętych”, która mieści się pomiędzy SP1 a SP2, dzięki czemu dzieci z tych podstawówek, ale także pobliskich przedszkoli miałby ułatwiony dostęp do pływalni i możliwości nauki pływania. Jednak Pan Chruściciki w rozmowie z nami przyznaje, iż inne lokalizacje np. przy obecnym basenie, czy przy SP1, też wchodzą w grę.

Komitet powstał. Teraz czekamy na działania i rozmowy z lwóweckimi radnymi i włodarzami, bo bez ich przychylności taka oddolna inicjatywa nie ma szans.

19 KOMENTARZE

  1. Mega pomysł. Kryty basen bardzo przydałby się w naszej małej miejscowosci. Myślę, że skorzystałyby nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorośli i starsi. Cele nauki pływania dzieciaczków są bardzo ważne, ale również rekreacja i rehabilitacja dla starszych. Czekam z nie i na dalsze informacje i mam nadzieję, że plan w niedalekiej przyszłości się powiedzie.

  2. kampania się zaczęła? Dlaczego władze gminy maja robić i utrzymywać taki basen? gmina już zrobiła nowoczesne kąpielisko nad Bobrem z podgrzewaną wodą. Proponuję niech Starostwo zrobi taki obok sali gimnastycznej ZSOiZ gdzie teraz jest sztuczny parking na samochody uczniów. Będzie dla uczniów rano a popołudniu dla mieszkańców. W ciągu lekcji bez problemu podejdą dzieci z SP2. Najlepiej założyć komitet a potem zwalić na innych.

    • Jaka kampania ? A dlaczego nie myślę że od tego jest gmina żeby myśleć o mieszkańcach a nie tylko o swoich interesach. Co gmina zrobiła dla zwykłego Kowalskiego? Plac betonowy na rynku ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here