Burmistrz wstrzymał wydatki na fundusz sołecki. Mieszkańcy nie dowierzają

0
1811

Pustki w gminnej kasie a wręcz ponad 230 tysięcy złotych „przeterminowanych płatności” to powód wstrzymania wydatków na fundusz sołecki. Szkopuł w tym, iż sołectwa mają do wydania jeszcze wiele tysięcy. Niestety, wydatki nie mogą zostać przeniesione na rok przyszły.

 

Połowa listopada to czas, w którym samorządowcy przekazują projekty budżetów na przyszły rok, a wraz z tymi projektami ustalone wcześniej plany wydatków na fundusze sołeckie. W momencie, kiedy większość rad sołeckich i mieszkańców wsi jest myślami już na tym, co będą robić w roku następnym, to ich koledzy z gminy Wleń martwią się o pieniądze, które mieli otrzymać w tym roku. Dlaczego się martwią? A dlatego, że w gminnej kasie jest pustka i pieniędzy na fundusz sołeckiej jak na razie w niej nie uświadczy.

Wstrzymanie wydatków na fundusz sołecki potwierdziła podczas ostatniej sesji pani Maria Gierczyk, skarbnik Gminy Wleń, która przypomina, że w pierwszej kolejności Gmina musi uregulować tzw. „przeterminowane płatności”, których jest na 232 tysiące złotych a dopiero później, jak będą wystarczające środki burmistrz będzie myślał o pieniądzach dla wiosek.

W miarę możliwości zobaczymy, jak to się ukształtuje po czwartej racie podatku, która jest przewidziana na 15 listopada, zobaczymy, jaki jest stan środków no i być może wtedy uruchomimy ponownie wydatki na fundusz sołecki no, bo jeżeli nie mamy środków no to przede wszystkim nie dajemy dotacji, a płacimy tylko to, co musimy, a fundusz sołecki …” – mówi nie kończąc zdania Maria Gierczyk, która nie bez winy w tej sytuacji pozostawia sołtysów, którzy mieli czas przez cały rok, żeby korzystać z tych środków, a po pieniądze przychodzą, jak Gmina ich już nie ma.

Po to tworzyliśmy ten regulamin funduszu sołeckiego, żeby sukcesywnie wydawać te środki w ciągu całego roku a nie na jego koniec” – zauważa skarbnik Gminy Wleń.

Na dzień 30 września Gmina Wleń miała niezapłaconych faktur na kwotę 232 tysiące złotych.

Szkopuł w tym, iż niektóre sołectwa mają jeszcze po kilka, a nawet po kilkanaście tysięcy złotych niewykorzystanych z tegorocznego budżetu pieniędzy. Nikomu z sołtysów nie przyszło do głowy, że burmistrz bez wcześniejszego ich powiadomienia wstrzyma wydatki na rzeczy, które oni uzgodnili i zapisali w budżecie już w zeszłym roku.

Co teraz będzie z zaplanowanymi wydatkami na fundusz sołecki? Czy pieniądze przepadną? Pani skarbnik jasno tłumaczy, co będzie z tymi zaplanowanymi w funduszu sołeckim środkami:

Jest zasada kasowego wykonania i środki z danego roku muszą, albo mogą być wykorzystane w ciągu całego roku. One nie przechodzą na rok następny” – wyjaśnia Maria Gierczyk

Burmistrz Wlenia w zaistniałej sytuacji nie dostrzega winy prowadzonej przez niego polityki i zapewnia, że mieszkańcy widzą, iż Gmina jest w trudnej sytuacji:

Ja chciałbym przypomnieć, iż jesteśmy w trudnej sytuacji, rozmawiałem, prosiłem kluby sportowe o ograniczenie swojej działalności, rozmawiałem z wieloma osobami i myślę, że ta świadomość, że problem istnieje ona jest wszędzie”. – przekonuje burmistrz A. Zych, który dodaje, iż w urzędzie nie ma opłaconego Funduszu Świadczeń Socjalnych na zapłacenie, którego Gminy nie stać.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here