Burmistrz Lwówka Śląskiego proponuje radnym podwyższenie opłat za śmieci?

10
2456

Burmistrz Lwówka Śląskiego przedłożyła radnym projekt uchwały podnoszący stawki za gospodarowanie odpadami. Czy radni przychylą się do podwyżki?

 

 

Na początku października burmistrz Szczęsna przedstawiła radnym Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski projekt uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty.

Od stycznia 2020 roku na terenie gminy i miasta Lwówek Śląski dla nieruchomości zamieszkałych obowiązuje stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi liczona od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, ponieważ jak twierdzi w projekcie uchwały burmistrz ta jest najbardziej akceptowalna przez mieszkańców gminy. Ponadto system gminnej gospodarki odpadami komunalnymi obejmuje również nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe i inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno- wypoczynkowe.

Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujący bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowych kompostownikach, otrzymują zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2,00 zł/ miesiąc od osoby.

 

 

Obowiązujące w 2022 roku stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przedstawiają się następująco:

 • Miasto – 26,00 zł / miesiąc (w przypadku zwolnienia za kompostownik 24,00 zł / miesiąc od osoby);
 • Wieś – 22,00 zł / miesiąc (w przypadku zwolnienia za kompostownik 20,00 zł / miesiąc od osoby)

Burmistrz wskazuje, iż przedstawiony przez nią projekt uchwały nie zmienia metody liczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nadal będzie obowiązywać liczenie jej od liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Zróżnicowanie ze względu na położenie nieruchomości na terenie wiejskim i miejskim oraz niższa stawka za zagospodarowanie odpadów w przydomowym kompostowniku pozostanie.

– „Zaproponowane wysokości stawek opłaty w projekcie uchwały uwzględniają lokalne uwarunkowania w zakresie częstotliwości i masy odbieranych odpadów komunalnych z terenu miast i wsi” – tłumaczy burmistrz Lwówka Śląskiego.

 

 

„Proponowana stawka opłaty podwyższonej opiewa na trzykrotną wysokość stawki podstawowej w przypadku opłaty za odpady odbierane z nieruchomości zamieszkałych, natomiast w odniesieniu do domków letniskowych występuje dwukrotna stawka (z uwagi na wytwarzanie odpadów komunalnych tylko przez część roku)”. – dodaje burmistrz Szczęsna, która wspomina, iż obecne wpływy z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie zapewniają pokrycia kosztów obsługi systemu gospodarki odpadami.

Z tego względu burmistrz przedłożyła projekt znacznej podwyżki.

Jak czytamy w projekcie ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy i miasta Lwówek Śląski, na których zamieszkają mieszkańcy, od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość:

 • Na terenie miejskim w wysokości 34,00 zł miesięcznie od osoby
 • Na terenie wiejskim w wysokości 28,00 zł miesięcznie od osoby.

Ustala się podwyższoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny dla nieruchomości położonych:

 • Na terenie miejskim w wysokości 102,00 zł miesięcznie od osoby
 • Na terenie wiejskim w wysokości 84,00 zł miesięcznie od osoby.

 

 

Zwalnia się z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostującymi bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowym kompostowniku. Wysokość zwolnienia wynosi 3,00 zł miesięcznie od stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Ponadto ustala się ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny w wysokości 200,00 zł za rok od domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno- wypoczynkowe.

Ustala się podwyższoną ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny w wysokości 400,00 zł za rok od domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno- wypoczynkowe.

Jeżeli rani podczas dzisiejszej (27.10.2022r) przychylą się do propozycji burmistrz Szczęsnej to nowe stawki zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2023 roku.

Aktualizacja

Radni przychylili się do propozycji pani burmistrz. Od nowego roku obowiązywać będą nowe, wyższe opłaty za śmieci.

 

czytaj: Od stycznia 2023 roku w gminie Lwówek Śląski wzrosną podatki.

10 KOMENTARZE

 1. Może ktoś z magistratu wyjaśnić czemu od końca 2021 roku, nie pojawiają się na BIP Urzędu projekty uchwał? Dobrze jakby mieszkańcy mogli podejrzeć nad czym Rada wraz z Burmistrzem pracują. Do uchwały w sprawie odpadów powinno być dołączone uzasadnienie dla proponowanej podwyżki opłat.

  • Pani M, niech pani weźmie i zdrowo pierdolnie w ścianę, ludzie mają po 1 tysiąc złoty na emerytury, ledwo starcza im na jedzenie po opłatach a pani jeszcze wymyśla podnoszenie cen za śmieci? Niech pani ruszy rozumem, mojej babci po opłatach zostaje 2 złote do przyszłego miesiąca. Niech pomyśli, co by było jakby pani miała ledwo tysiąc emerytury i miała tak żyć… Niech pani ustąpi stanowiska bo to.jest porażka

 2. To jakiś żart kogo będzie stać przy kilku osobowej rodzinie płacić takie zawrotne sumy.
  A jakość odbierania odpadów pozostawia wiele do życzenia!!! Panowie odbierający odpady albo nie wysypią do końca śmieci z kubła,albo zostawią co spadnie na ziemi a kubły często pozostawiają na środku drogi KATASTROFA

 3. Pani burmistrz niech zacznie scigać tych co nie placą albo nie zglaszaja ilosci osób w gosp. domowym.A nie my mamy mieć podwyżkę za tych co oszukują lub wcale nie płacą? może wkoncu trzeba sprowadzić telewizję lub kontrole w urzedzie niech zajmą się urzędnikami i tym co dzieje się w Lwówku sl. od czasu żądzeniem pani Marioli Sz. My mieszkańcy mamy dosyć wspierania nierobów i innych osób ktore zamieszkują i nie placą za śmieci.Trzeba podjąć kroki i opisać sprawę wyżej bo dosyć tego już.

 4. Niech pani burmistrz na biurko poloży propozycję dymisji ze stanoeidka, przybyszą z Ukrainy wszystko należy się nie placą za śmieci pewnie a pani Mariola szuka kasy u innych by miec pieniadze znowu na premie coroczne dla swoich pracownikow jak to ostatnio bylo.Mariola wracaj do siebie już, bo dosyć tego osoba taka jak pani powinna byc u siebie i tam rządać a nie ciagle wspieranie bezrobotnych, dzieciorobów dla 500+ , obiady dla alkoholików i inne osoby od niedawna zamieszkale, mamy dosc tego cyrku nie umie pani zarządzać i tyle w temacie my sprawe nagłosnimy w mediach.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here