Burmistrz chce wyłączyć 500 latarni i obniżyć standard zimowego utrzymania dróg

12
2951
latarnia miejska
zdjęcie poglądowe

Pierwszy z samorządowców w naszym regionie głośno przyznaje się do planu częściowego wyłącznie miejskiego oświetlenia. Mówi też o obniżeniu standardu zimowego utrzymania dróg, na które wyjedzie mniej pługopiaskarek.

 

Wszystkim nam się wydawało, iż po pandemii wrócimy do normalności. Tak się jednak nie stało, bo to, z czym dziś mamy do czynienia dwa lata temu chyba nikomu się nie śniło. Galopująca inflacja, paliwo po blisko siedem złotych za litr, brak węgla na składach opału, a ten co się pojawia kosztuje kilkukrotnie więcej niż w roku ubiegłym, rosnące raty kredytów, rosnące ceny energii, a tym samym rosnące ceny wszystkich usług i towarów.

Wprawdzie podczas wrześniowej konferencji prasowej prezes NBP zapewniał, że sytuacja w kraju jest dobra, to coraz mniej osób zgadza się z tym.

– Sytuacja jest dobra, nie ma żadnego kryzysu. – mówił w 8 września Adam Glapiński. – W większości mediów używane jest słowo „kryzys” w stosunku do sytuacji gospodarczej w Polsce. To jest absolutnie nieadekwatne, zarówno w języku potocznym, jak i w języku ekonomicznym, kryzys oznacza co innego – zapewniał szef NBP-u.

Trudno jednak nie dostrzec, iż sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, bo nie tylko gospodarstwa domowe, nie tylko przedsiębiorcy, ale także samorządowcy mówią o konieczności cięcia kosztów, mówią o oszczędnościach i niektórzy z nich szukając ich nie dostrzegają tego, że te oszczędności mogą wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców i turystów.

– Zapewne obniżymy standard zimowego utrzymania dróg gminnych i wojewódzkich, którymi zarządzamy. – zapowiedział w internetowym wystąpieniu z 9 września Roland Marciniak Burmistrz Świeradowa- Zdroju, który wskazał, iż tylko za sól drogową Gmina zapłaciła o 40 proc. więcej niż w roku ubiegłym, a oferty na zimowe utrzymanie dróg są wyższe od 10 do 30 proc.

– Będziemy musieli to powetować, no niestety jakością utrzymania tych dróg, czyli obniżeniem standardu utrzymania. – przyznawał włodarz, który powiedział, iż nie spodziewa się na tym zadaniu oszczędności, ale nie zwiększenia wydatków.

Tej zimy na ulice Świeradowa- Zdroju wyjedzie pięć pługopiaskarek zamiast, jak to miało miejsce w poprzednich latach siedmiu.

– Do końca września przygotuję taki plan, też przedstawię go oczywiście, ten cały plan przedstawię radzie miasta, obniżenia kosztów oświetlenia ulicznego. Mamy w mieście około 1200 lamp. Koszty dzielą się w ten sposób, że wydajemy 350 tysięcy złotych do tej pory na energię elektryczną do tych lamp i 150 tysięcy koszty eksploatacji, czyli można powiedzieć ogólnie, że to jest serwis tych lamp. – wyjaśniał Burmistrz Świeradowa- Zdroju, który przyznał, że warto tutaj zaoszczędzić.

– I gdyby z tych 1200 lamp wyłączyć 500 lamp to oszczędności dzienne na jednej lampie, to jest około złotówki, bez tych kosztów eksploatacji, to od października do końca marca zaoszczędzi byśmy około 80 tysięcy złotych. – wyliczył Marciniak, który przyznaje, iż tych cięć jest znacznie więcej.

Zamknięte zostały: program wymiany pieców “kopciuchów” i program przyłączy do sieci wodociągowo- kanalizacyjnej za zero złotych, ponadto miasto zawiesiło autobusy dowożące dzieci spoza gminy do szkół, zawieszone zostały drugie śniadania w szkołach oraz wyjazdy na basen dla uczniów klas czwartych. Burmistrz wspomina, iż w przypadku braku poprawy sytuacji zawieszona może zostać bezpłatna komunikacja autobusowa.

Tak, więc wyjątkowo ciężko zapowiada się zima 2022 – 2023 dla mieszkańców Świeradowa- Zdroju, jak i turystów, których w tym okresie w kurorcie nie brakuje. Będzie ciemniej i będzie bardziej ślisko.

12 KOMENTARZE

 1. Burmistrzu , za każdym razem kiedy wytykają panu błędy, broni się pan argumentami że gmina otrzymuje jakieś tam tytuły prężnej dobrze zarządzanej gminy.
  Więc się pytam gdzie są pieniądze?

 2. W miejscowości górskiej obniżanie standardu utrzymania dróg zimą to jest potencjalnie niebezpieczne dla mieszkańców i turystów. Jak komuś coś się stanie z powodu oblodzenia czy gorszej widoczności na drodze to po odszkodowanie do burmistrza?

 3. Jak on swieradowianom w oczy patrzy. Zniczyl kurort. Plakac sie chce. Placówki oświatowe wywalił na miarę aglomeracji, kto to teraz utrzyma. Molochy z kradzionymi dziećmi. Juz sie wszystko wali. I co wszystko bezkarnie ?

 4. Świeradów leży w górach, czy burmistrz zdaje sobie sprawę, że oszczędności na zimowym utrzymaniu dróg, przełożą się na znaczne zmniejszenie bezpieczeństwa? Tragedia. Miasto mogłoby czerpać zyski chociażby z płatnych parkingów dla turystów, a nie wszystko za darmo, a bezpieczeństwo mieszkańców w dupie.

 5. Czytam ten artykuł i nie wierzę!! Burmistrz zabiera dzieciom w szkole drugi śniadania! Obniża standard odśnieżania! To jest dramat , a my tych ludzi wybieramy. Zacznijcie od cięć w urzędach, od zabrania diet radnym, od zabrania premii, od weryfikacji wydatków a nie od zabierania śniadań! Niestety tak właśnie jest jak rządzą nami idioci.

 6. Dlaczego miasto Świeradów nie może, tak jak inne miasta zarabiać na:
  A)opłatach za parkowanie aut przez turystów
  B)przejazdach autobusem miejskim
  C)np gadżetach reklamowych
  D)gazetce swieradowskiej
  Wszystko jest za darmo, a teraz cięcia budżetowe kosztem bezpieczeństwa mieszkańców. To chore postępowanie.

 7. Ranking “zamożności” polskich gmin 2019-2021w Piśmie “Wspólnota”
  ❤️Świeradów-Zdrój w czołówce Polski. W kategorii małe miasta zajęliśmy 10 pozycję. Ujmując wszystkie kategorie razem, czyli ok 2500 polskich samorzadów jesteśmy około 20 miejsca. Na Dolnym Śląsku na 169 gmin mamy 4 pozycję, przed nami Kobierzyce, Jerzmanowa, Karpacz. Ranking jest obiektywny bez żadnego sponsoringu, oparty na sprawozdaniach gmin z wykonania budżetów za dany rok. Nasza bardzo wysoka pozycja za lata 2019-2021 w skali kraju, tym bardziej jest ciężko wypracowana, bo jesteśmy samorządem, który na pandemii koronawirusa stracił prawie 7mln zł. Dziękuję wszystkim pracownikom gminy za zaangażowanie, mieszkańcom za wsparcie, przedsiębiorcom że są, a Radę Miasta namawiam do refleksji, bo jak to się ma do braku absolutorium za 2021. Jesteśmy w dobrym towarzystwie i
  ☝️ocenili nas eksperci
  Na bieżąco… Czego wy ludzie chcecie u nas wszystko jest na bogato Sama elita .

 8. Marciniak ty to naprawdę typowy Debil jestes bierzesz pieniądze za hotele .pensjonaty pozwolenia na inne budowy plus to co do łapki za pozwolenia a ty chcesz aby plugi nie jeździły i nie miały jak dotrzeć choć by do twojej wieży widokowej i jeszcze po ciemku

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here