Świeradów połączą z Leśną i Platerówką a Gminę Lubań z Olszyną i Siekierczynem?

0
528

Do konsultacji trafił projekt Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górze II, w sprawie zmiany liczby radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych.

 

 

W wyniku dokonanej analizy aktualnego podziału powiatu lubańskiego na okręgi wyborcze ustalonego uchwałą Rady Powiatu Lubańskiego z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie podziału powiatu lubańskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze II stwierdził, że nie spełnia on wymogów ww. ustawy w zakresie liczby radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych. Przy czym Komisarz wskazał, iż same granice okręgów wyborczych nie wymagają zmiany.

Wobec powyższym do radnych rady powiatu oraz rad gmin z terenu powiatu lubańskiego przesłany został do konsultacji projekt postanowienia Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górze II w sprawie podziału powiatu lubańskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu. Projekt ten uwzględnia zmianę liczby radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych oraz zachowuje dotychczasowe granice okręgów wyborczych, które nie wymagają zmiany zgodnie z poniższymi ustaleniami:

 

 

Liczba mieszkańców powiatu lubańskiego według stanu na dzień 30.09.2023 r. wynosi 49.514. Liczba radnych Rady Powiatu Lubańskiego wynosi 17. Norma przedstawicielstwa dla powiatu lubańskiego wynosi: 2.912,59 (49.514 mieszkańców : 17 mandatów = 2.912,59).

Zgodnie z art. 454 § 2 Kodeksu wyborczego okręgiem wyborczym w wyborach do rady powiatu jest jedna gmina. Wyjątki od tej zasady zostały wskazane w art. 454 § 3 i 4. Łączenie gmin w celu tworzenia okręgów możliwe jest tylko w przypadku, gdyby liczba radnych przypadająca na którąkolwiek z gmin, wynikająca z normy przedstawicielstwa dla okręgów. wynosiłaby mniej niż 3.

Liczba mieszkańców Gminy Miejskiej Lubań – 18.605 podzielona przez normę przedstawicielstwa dla powiatu lubańskiego wynosi 6,39, co po zaokrągleniu daje 6 mandatów.

Liczba mieszkańców Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój 3.630 podzielona przez normę przedstawicielstwa dla powiatu lubańskiego wynosi 1.25, co po zaokrągleniu daje 1 mandat.

 

 

Liczba mieszkańców Gminy Leśna – 9.053 podzielona przez normę przedstawicielstwa dla powiatu lubańskiego wynosi 3,11 co po zaokrągleniu daje 3 mandaty.

Liczba mieszkańców Gminy Lubań – 6.286 podzielona przez normę przedstawicielstwa dla powiatu lubańskiego wynosi 2,16 co po zaokrągleniu daje 2 mandaty.

Liczba mieszkańców Gminy Olszyna 6.061 podzielona przez normę przedstawicielstwa dla powiatu lubańskiego wynosi 2,08 co po zaokrągleniu daje 2 mandaty.

Liczba mieszkańców Gminy Platerówka 1.540 podzielona przez normę przedstawicielstwa dla powiatu lubańskiego wynosi 0,53, co po zaokrągleniu daje 1 mandat.

Liczba mieszkańców Gminy Siekierczyn 4.339 podzielona przez normę przedstawicielstwa dla powiatu lubańskiego wynosi 1,49 co po zaokrągleniu daje 1 mandat.

Z powyższego wynika, że gminy: Świeradów-Zdrój, Lubań (gmina wiejska), Olszyna, Platerówka i Siekierczyn nie mogą stanowić samodzielnie okręgów wyborczych, gdyż nie spełniają warunków zawartych w art. 453 Kodeksu wyborczego, w związku z tym muszą wchodzić w skład okręgu wyborczego w wyniku połączenia z inną gminą, w związku z tym zostały połączone w dwa okręgi wyborcze:

  • okręg wyborczy nr 1 obejmujący gminy: Świeradów-Zdrój, Leśna, Platerówka;

  • okręg wyborczy nr 2 obejmujący gminy: Lubań (gmina wiejska), Olszyna, Siekierczyn.

 

 

Liczba mieszkańców w okręgu wyborczym nr 1 ujętych Centralnym Rejestrze Wyborców na koniec III kwartału 2023 r. wynosi: 14.223. Podzielenie liczby mieszkańców okręgu wyborczego nr 1 przez normę przedstawicielstwa daje wynik 4,88 i po zaokrągleniu w górę oznacza, że w okręgu nr 1 wybiera się 5 radnych.

Liczba mieszkańców okręgu wyborczego nr 2 ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców na koniec III kwartału 2023 r. wynosi: 16.686. Podzielenie liczby mieszkańców okręgu wyborczego nr 2 przez normę przedstawicielstwa daje wynik 5,73 i po zaokrągleniu w górę oznacza, że w okręgu wyborczym nr 2 wybiera się 6 radnych.

Liczba mieszkańców okręgu wyborczego nr 3 ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców na koniec III kwartału 2023 r. wynosi 18.605. Podzielenie liczby mieszkańców okręgu wyborczego nr 3 przez normę przedstawicielstwa daje wynik 6,39 i po zaokrągleniu w dół oznacza, że w okręgu wyborczym nr 3 wybiera się 6 radnych.” – czytamy w projekcie, który trafił do konsultacji.

Radni do 5 grudnia mają czas, by się do tego ustosunkować. Przy braku istotnych uwag nowy podział mandatów będzie obowiązywał już w kwietniowych wyborach.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here