Bon turystyczny po nowemu. Jest podpis Prezydenta

0
570

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19. Ustawa wprowadza przepisy dotyczące wsparcia wielu sektorów. Ponadto zawiera regulacje dotyczące m.in. prowadzenia i finansowania szczepień przeciwko COVID-19, a także rozszerzenia możliwości korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego.

 

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Jakie zmiany w korzystaniu z bonów turystycznych?

Wczoraj Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o Covid-19, która zakłada m.in. zmiany w korzystaniu z bonu turystycznego. O ile do tej pory świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, to już wkrótce bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie. Nowelizacja stanowi motywację do pakietowania usług, by jak najwięcej przedsiębiorców i specjalistów mogło pozostać aktywnymi zawodowo. W ten sposób program uwzględnia specyfikę zorganizowanego wypoczynku: wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii.” – wyjaśnia Polska Organizacja Turystyczna.

Do kiedy jest ważny bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.

Dla kogo bon turystyczny?

Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Gdzie wykorzystam bon?

Bon można wykorzystać w Polsce. Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej w zakładce „Bon turystyczny”.

Jak składam wniosek?

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+.

Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here