Bezrobocie w powiecie niemal dwukrotnie wyższe niż w kraju

23
2400

Z jednej strony pracodawcy narzekają, że nie ma pracowników chętnych do pracy, a z drugiej w powiecie lwóweckim stopa bezrobocia jest niemal dwukrotnie wyższa niż w kraju.

 

Główny Urząd Statystyczny podał, że w sierpniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,8 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 806,9 tys. wobec 810,2 tys. osób w lipcu. W powiecie lwóweckim według danych PUP w Lwówku Śląskim w sierpniu bez pracy pozostawało 1094 mieszkańców, co oznacza, iż bezrobocie było niemal dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż stopa bezrobocia w powiecie jest niemal na historycznie najniższym poziomie od co najmniej dekady. W sierpniu 2012 roku stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 23,4 proc. Kilka miesięcy później padł rekord. W styczniu 2013 roku ponad jedna czwarta (26,7 proc) mieszkańców powiatu pozostawała bez pracy. Od tamtego czasu bezrobocie stopniowo maleje.

W 2015 roku stopa bezrobocia spadła poniżej dwudziestu procent, a w 2021 roku poniżej dziesięciu procent. Rok 2022 jest pod względem liczby bezrobotnych w powiecie chyba najlepszym rokiem. W styczniu 2022 roku stopa bezrobocia osiągnęła 8,6 proc., w lutym 8,8 proc., w marcu 9,0 proc., w kwietniu 8,8 proc., w maju 8,6 proc., w czerwcu 8,3 proc., i w lipcu 8,3 proc. Sierpień przyniósł niewielki wzrost. I patrząc tylko na dane powiatowe można być usatysfakcjonowanym, bo wynik 8,4 proc. na tle poprzednich lat wydaje się być znakomitym, jednak na tle kraju, to nadal jest dużo, bardzo dużo.

 

Wprawdzie kiedyś dało się słyszeć o strefach ekonomicznych w Lwówku Śląskim, Wleniu, czy Mirsku, dochodziły też głosy, iż droga wojewódzka 297 po modernizacji będzie oknem na świat, jednak ani tłumów zatrudnionych w tych „strefach” nie widać, ani tego wielkiego świata sunąc wąską drogą z licznymi ograniczeniami prędkości.

Warto jednak zwrócić tu uwagę, iż mimo, że Powiatowy Urząd Pracy podaje, że w sierpniu w powiecie bez pracy pozostawało 1094 osób, w tym 357 bezrobotnych w gminie Lwówek Śląski, 235 bezrobotnych w gminie Mirsk, 230 bezrobotnych w gminie Gryfów Śląski, 143 bezrobotnych w gminie Lubomierz i 129 osób bezrobotnych w gminie Wleń, to jak wskazują przedsiębiorcy o pracownika w powiecie jest coraz trudniej.

Tylko na stronach urzędu pracy znaleźć można 77 ofert zawierających 153 wolne miejsca pracy, przy czym najstarsze oferty wiszą od niemal roku!

23 KOMENTARZE

 1. Jak płacą groszę poprzez nieformalną zmowę płacową, to komu się chce robić na kogoś innego? Są zasiłki, pomoce, mopsy, dropsy, sropsy i jak ktoś ma tyrać za 2000 zł, a nie robiąc nic, biorąc zasiłki, plusy i inne bonusy mieć podobne pieniądze to gdzie tu sens, gdzie logika? Jeśli komuś nie trzeba wiele, chce jedynie przeżyć, to do pracy nie pójdzie. A my, normalni ludzie, którzy chcemy dojść do czegoś w życiu, musimy na to wszystko łożyć. W taki czy w inny sposób. Zarabiając miesięcznie około 10.000 netto jeszcze jakiś czas temu to było dużo jak na lwóweckie warunki. Obecnie widzę, że na utrzymanie rodziny jest to wystarczająco, ale już niewiele z tej wypłaty zostaje. Inflacja i podatki pochłaniają dużo za dużo. A beneficjenci wszelakich “plusów” nie przejmują się niczym. Wręcz dopominają się, że 500+ nie przelali pierwszego, tylko np trzeciego dnia miesiąca. Gdzie 13 sta emerytura!!!!!!!! Gdzie 3000 na wungiel?? Dajtaaa mnie, bo mnie siem należy!!!! A tfuu…banda nierobów i pasożytów!!

  • Ty się ciesz że PO nie rządzi, tak ,byś niemiał tych mopsów,dropsów i pieniędzy i tak by nie było, bo pinendzy nima i nie bedze- to by ci powiedzieli i do pracy do Niemiec w pole buraki zbierać wysłali, tak że nie narzekaj.Wsparcia dla Gmin,samorządów jakie dostali i dostają tego nie widzisz (miliony +)to też prezenty dostają, a za waszych czasów rządów gminy bidowały nie mieli na nic, a ty żałujesz dziciom 500+ , w Niemczech kinder geld-to samo co 500+, jest od wielu,wielu lat i Niemcy tak nie psioczą jak wy z PO chytrusy .

   • Ze swoich nie daja , bo przeciez zaden rzad nie wypracowuje zednych pieniedzy . Wiec musza zabrac komus , zeby komus dac a po drodze polowe rozkradja tluste koty dojnej zmiany. Chyba proste

    • Człowieku!!!! Gamoniu!!! Inaczej nazwać cię nie można. Nie jestem z PO, nie jestem za PO, nie jestem z żadnej partii, ani za żadną partią. Jestem normalnym, pracującym i płacącym podatki obywatelem. Żadne MOPSy, sropsy i dropsy mi nie są potrzebne. 500+ biorę na dziecko, odkładam na dziecka konto bo póki co, mogę, stać mnie żeby utrzymać potomka z wypłaty. Czego nie zrozumiałeś w mojej wypowiedzi? Mnie rodzice wychowali bez żadnych plusów i zapomóg. Nauczyłem się pracować na to, co chcę mieć i co osiągnąć. A wg ciebie wszystkie plusy biorą się skąd? Partia rządząca daje? Przecież to z moich i twoich podatków. Przez takie zidiociałe myślenie jak twoje inflacja jest coraz większa, bezrobocie również. Tylko daj i daj. A ja muszę na to pracować. Ja i większość uczciwie pracujących i płacących podatki. Na część ludzi którym warto pomóc, jak i na nierobów i pasożytów. Skleiłeś teraz?

   • Typowy pisior bo atakuje PO 😀
    Tak jakby w Polsce były tylko te dwa ugrupowania.
    Patrz w przyszłość a nie porównujesz obecny rząd do poprzednich rządów PO.
    A jeśli chodzi o żałowanie 500+ na dzieci to nikt niczego nie żałuję ale czy te dzieci widzą coś z tych bonusów? Niejednokrotnie tylko “nagrzanych” rodziców.
    Normalne rodziny gdzie oboje rodziców pracują nie będzie robić dzieci na potęgę tylko będą wychowywać jedno góra dwójkę dzieci. A główni beneficjenci tego programu narobią dzieci i pierdziela pracę bo potrafią też dostać więcej rezygnując zatrudnienia niż mieli by podjąć się normalnej pracy.
    Jeśli panie kolego nie widzisz nic złego w obecnym rządzie to niestety nie widzę przyszłości w pięknych barwach bo znając życie idąc do urny oddasz głos na obecny rząd a kolejne 4 lata ich rządów będą rujnować po kolei przedsiębiorców, swoich oponentów, gospodarkę o tak dalej i tak dalej.
    P.S.
    Apropos dzieci to moim zdaniem jak ktoś chce je mieć to powinien umieć sam na nie zarobić i łożyć na ich utrzymanie i wychowanie.
    Takie 500+ powinno być tylko dodatkiem które dzieci naprawdę by korzystały w stu procentach a nie były wykorzystywane przez rodziców na swoje “cele”.

    Dużo by pisać ale szkoda mojego czasu bo i tak w waszym mniemaniu jestem w błędzie bo dzięki *** w Polsce takiego dobrobytu jeszcze jak teraz mamy to nigdy nie było.
    Nie pozdrawiam

     • PO to zło. PIS wcale nie lepsze i nie mniejsze. A tobie argumentów brakuje na odpowiedź “pracującemu podatnikowi” bo zaczynasz szukać sposobności by tylko dowalić, bez żadnego merytorycznego sensu.

      Podatnik ma rację. Sać go żeby odkładać 500+ na konto dziecka i super. Większość ludzi nie stać. Część z nich pracuje i wydaje 500+ na dziecko, część odkłada je dziecku, a część się z tego utrzymuje, również przepija. Najlepszym wyjściem byłoby przeniesienie wszelakich dodatków typu 500+ na ulgę podatkową. Pracujesz, zarabiasz? Możesz odpisać od podatku 500+ x 12 = 6000 zł odpisu rocznie. Nie pracujesz, nie płacisz podatków? To figa. Zaraz się uniosą ci, którzy pracy podjąć nie mogą, bo np mają pod opieką upośledzone dziecko itd….nie macie wtedy 500+ w uldze, ale powinno być tak, że jak na stałe masz pod opieką takie dziecko to traktowane jest jak praca i się należy. Czy od mopsu wtedy czy zusu czy skądkolwiek. Ale kto podejmie się zmiany ustawy? Pewnie nikt bo to oznaczałoby utratę kasy dla patusów, a oni też głosują w wyborach. Ktoś im zabierze to ich głosu nie uzyska.

     • Odnośnie: Do Gryfowianin … 6 października 2022 20:45 at 20:45:16

      Na państwowym podatnik raczej 10k miesiecznie by nie zarobił wiec logiczne myślenie u ciebie pełza

 2. Można by rzec: “jaki Pan taki kram”. Władze powiatu, gmin, sołectw nie robią kompletnie nic, żeby rozwinąć ten region. Mając takie warunki turystyczne, lokalizację i uzbrojenie terenu nie wykorzystują potencjału jakie niesie za sobą region. Wystarczy przejechać się do Czech i widzimy nieskończone ilości małych restauracji, kawiarenek i pensjonatów – wszystko nastawione na turystykę. U nas nie ma nawet porządnej ścieżki rowerowej nie mówiąc o innej infrastrukturze (jedna ścieżka rowerowa ze Lwówka nie wystarczy). Jeziora straszą brudną wodą i totalnym brakiem infrastruktury, brak pomysłu na wykorzystanie potencjału regionu. Przemysł leży, bo nie potrafimy przyciągnąć inwestorów ale taki jest efekt, jak włodarzami są ludzie, którzy nie są i nigdy nie byli przedsiębiorcami. Nie sposób jest wydawać pieniądze z podatków, ale trzeba trochę pomyśleć nad sposobem na zarabianie tych pieniędzy. Na terenie powiatu (prosze o korektę jeśli się mylę) ale ze świecą szukać hotelu z zapleczem turystycznym (basen, wypożyczalnia rowerów czy kajaków) w którym można zatrzymać się z rodziną – nie mówię o Świeradowie bo to inny powiat. Jedna czy dwie agroturystyki na krzyż nie wystarczą. Brak strony internetowej z atrakcjami i aktualnymi wydarzeniami – co gdzie zobaczyć, odwiedzić, co się dzieje – relacjonujemy tylko to co już było. Szkoda się rozpisywać, już dawno bym zmienił miejsce zamieszkania gdyby nie to, że tu jest ładnie.

 3. Znacie taki zakład ART płakowice? Nie zastanawialiście się nigdy dlaczego przez dziesiątki lat w pobliżu nie powstał żaden inny a ludzie tam pracujący myślą, że poza tą szuflandią nie ma nic innego? Myślę, że zarówno zarząd jak i władze miasta doooooobrze wiedzą o co chodzi….

 4. P.Miroslaw ma dużo racji to miasto bez wizji przedsiębiorców które próbuje nazywać stolicą powiatu. Dawno z niego wyjechałem i nie żałuję tam się zatrzymał czas i myślenie. Nie ma co się oburzać ,że sam sobie wybuduj ,miasto co ja mówię stolica aaaa do tego niezacheca.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here