Bedą zmiany w programie „Rodzina 500+”

0
1133

Powierzenie obsługi programu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, składanie wniosków wyłącznie online oraz odejście od wypłat świadczenia w gotówce – to najważniejsze zmiany w programie „Rodzina 500+” zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie.

 

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przede wszystkim, że obsługą programu „Rodzina 500+” wkrótce zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Drugą dużą zmianą jest składanie wniosków wyłącznie online, a także wypłata świadczenia na konto, czyli odejście od wypłat w gotówce.

„Rodzina 500+”

– Od początku realizacji tego programu do polskich rodzin jako inwestycję w rodzinę przekazaliśmy ponad 156 mld zł – mówiła minister Marlena Maląg.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się obsługa programu

Jak wskazała szefowa resortu rodziny, na potrzeby obsługi programu „Rodzina 500+” przekazywane jest – na przykładzie roku 2020 – 0,85 proc. wydatkowanych środków, czyli jest to kwota 326,8 mln zł.

Resort rodziny i polityki społecznej planuje, aby od 1 stycznia przyszłego roku operacjonalizację zadania wypłaty świadczenia „Rodzina 500+” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Koszty obsługi tego programu przez samorządy w roku 2020 wyniosły ponad 326 mln zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie otrzymywał za realizację tego programu 0,1 proc. Warto dodać, iż w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął już obsługę programu „Dobry start”.

Wnioski online, pieniądze na konto

Kolejna proponowana zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online.

Wypłata świadczeń tylko bezgotówkowo

Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Co ważne, już dzisiaj jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy.

-/na podstawie MRiPS/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here